zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Hudební tipy České televize na 6. týden

Z muzikálového snímku De-Lovely

autor: archiv   

zvětšit obrázek

De-Lovely (Vysílání: 02.02., 16.50 hod., ČT2)
Muzikálový snímek režiséra Irwina Winklera s hvězdným hereckým a pěveckým obsazením je portrétem legendárního amerického skladatele Cola Portera, přinášejícím řadu jeho nezapomenutelných písní. Život Colea byl divoký, nekonvenční a nespoutaný, právě tak jako jeho láska k manželce Lindě. Benátky, Paříž, Broadway či Hollywood, to byly nádherné kulisy jejich vášnivého vztahu, který čas od času narušovaly Coleovy výstřelky. Linda nikdy nepřestala být jeho múzou, jež ho inspirovala k napsání nejslavnějších písní 20. století. Ve filmu ji ztvárňuje půvabná Ashley Juddová. Písňové hity uslyšíme např. v podání Alanis Morissette, Robieho Williamse, Natalie Coleové a dalších hvězd.

Koncert titánů swingu (Vysílání: 03.02., 10.55 hod., ČT1)
Repríza pořadu z hudebního cyklu Mezi proudy bude patřit slavným jazzovým melodiím neméně slavných amerických skladatelů, jakými byli třeba Duke Ellington, Miles Davis nebo George Gershwin. Na 16. mezinárodním jazzovém festivalu v Karlových Varech, který se uskutečnil v květnu roku 1999, skladby těchto skladatelů na jednom ze svých koncertů představil Big Band Radio Praha pod taktovkou Felixe Slováčka. Jeho hosty tehdy byli Sisa Sklovská, Ladislav Kerndl, Věra Gondolánová, vokální skupina Prestissimo a také dnes už legendární americký trumpetista Benny Bailey.

Archivní návraty/ Progres story (Vysílání: 06.02., 09.00 hod., ČT1)
Vypočítávat úspěchy jedné z prvních českých kultovních rockových kapel Progres by asi bylo zbytečné. Nespočet koncertů, asi půl milionu prodaných desek - dnes už 40 let působení na hudební scéně - a přesto až na výjimky nelze v televizním archivu nalézt obrazový materiál, tak bylo Brno ke " svým " vždy macešské. Naštěstí se po roce 1989 něco změnilo a v roce 1993 byl zaznamenán brněnskou redakcí zábavy koncert k čtvrtstoletí trvání této kapely. Při této příležitosti připomeňme, že se v letošním roce dožívá kulatého výročí jeden ze spoluzakladatelů skupiny Pavel Váně. V šedesátých letech nazpíval se skupinou Synkopy 61 legendární písničku Válka je vůl, později vystupoval se skupinami Progress Organization, Collegium Musicum, Atlantis, Progres 2, Bronz Bowle, VKV. V roce 1992 inicioval obnovení činnosti Progres a od té doby je také kapelníkem.

Ta naša kapela (Vysílání: 07.02., 10.10 hod., ČT2)
V dalším vydání hudebně zábavného cyklu vás Ivana a Jan Slabákovi pozvou do Strání na FAŠANK, který je největším festivalem masopustních tradic v České republice. Obec Strání je bohatá na kulturní tradice, lidové obyčeje a kroj. Ten se udržel dodnes, a to v několika svébytných typech. Strání je známo jako kulturní centrum Slovácka. Pravidelně se zde konají různé akce nejenom místního významu, ale zúčastňují se jich známé osobnosti ze všech koutů republiky, ale i jiných států. Hrát a zpívat bude dechová kapela Javorinka ze Strání, která byla založena v roce 1984. Svým vystupováním obohacuje nejenom život v kraji pod Javořinou, ale i po celé republice a v zahraničí. Získala i řadu ocenění.

  • Mezi proudy / Muzika z Horňácka a středního Slovenska (Vysílání: 07.02., 19.00 hod., ČT2)
    Středoevropskou world music přinese další koncert z cyklu Mezi proudy. V brněnském Divadle Husa na provázku zahrály dvě muziky z výrazných etnografických regionů - moravského Horňácka a středoslovenské Hrochotě. Horňácká muzika Mirka Minkse je známá úsilím o dosažení archaické podoby horňácké hudecké muziky a prací se sbírkami. Soubor Hrochoťan byl objevem posledního festivalu ve Strážnici a představuje velmi temperamentní autentické hraní cikánské kapely spolu s tzv. rozkazovači - zpěváky, kteří se předbíhají v "rozkazování" písní.

    Abbey Road: Live (Vysílání: 07.02., 00.55 hod., ČT2)
    Slavná londýnská nahrávací studia Abbey Road mají génia loci; vznikl zde dvanáctidílný cyklus záznamů vystoupení světových individualit a skupin pop music. Záznamy snímaly pětatřicetimilimetrové kamery od května 2006 a v premiéře cyklus "Live from Abbey Road" s velkým ohlasem uvedla britská stanice Channel Four od ledna 2007.
    V každé z osmačtyřicetiminutových částí se třemi skladbami a svými glosami představí tři sólisté nebo skupiny. Studia Abbey Road zůstanou navždy spojena se skupinou The Beatles; vždyť dostala název podle jejich předposledního alba. Během existence Beatles tam vznikly téměř všechny jejich nahrávky. Štafetu po Beatles převzali Pink Floyd, kteří zde nahráli album The Dark Side of the Moon. V sedmdesátých letech zde začali nahrávat i umělci, kteří nepatřili ke společnosti EMI, například Spandau Ballet, Simple Minds, Kirsty MacColl, XTC a Mike Oldfield. Ze současných tam zavítali například Radiohead a Oasis. Dvanáctidílný cyklus producenta Michaela Gleasona představí šestatřicet pojmů současné moderní hudby.

    Terra musica (Vysílání: 08.02., 14.20 hod., ČT2)
    V dalším vydání magazínu Terra musica se vedle zahraničních hostů představí i zajímaví čeští umělci. Mezi ně patří trumpetista Marek Zvolánek, který se již v osmnácti letech stal členem České filharmonie, v té době vedené Václavem Neumannem. Pro svou technickou virtuozitu a krásný tón se Marek Zvolánek velmi brzy stal vyhledávaným sólistou. Koji Kawamoto je prvním japonským dirigentem, který v České republice získal dlouhodobé angažmá. Narodil se v roce 1972 a je bezesporu jedním z nejslibnějších současných japonských dirigentů. Od září 2008 se stal novým šéfdirigentem Plzeňské filharmonie. Skladatel Goran Bregovič se proslavil především tvorbou hudby k filmům slavného režiséra Emira Kusturici. Publikum na celém světě miluje jeho hudbu i spontánní energii, kterou okouzluje během koncertů. Díky jeho vrozenému citu pro rytmus a scénickou harmonii jeho vystoupení patří mezi atraktivní a fascinující podívané. V Praze tentokrát představil svou novou operu Karmen, inspirovanou balkánským a rómským folklorem. Kromě toho se představí Baletní škola Jána Nemce a představení fantaskní opery Jacquese Offenbacha Hoffmannovy povídky v Ústí nad Labem.

    Flamenco 21. století (Vysílání: 08.02., 00.00 hod., ČT2)
    Flamencoví puristé dnes hovoří o zkáze a zániku flamenca; jenže obdobní puristé o zkáze mluvili již před stoletím. Flamenco na počátku jednadvacátého století je jiné. Ale flamenco je také pozoruhodně houževnaté. Často následuje přechodnou módu a pak, když to zajde příliš daleko, skočí zpět a jde jiným směrem. A dokud se bude dařit flamencovým umělcům dosahovat bájného stavu duende, bude žít i nadále.

    1.2.2009 19:02:35 Redakce | rubrika - Z éteru
  • Časopis 17 - rubriky

    Archiv čísel

    reklama

    Festival Setkání Stretnutie 2024

    Články v rubrice - Z éteru

    Peter Nagy 65

    Peter Nagy

    Peter Nagy 65
    65. narozeniny a 40 let na scéně oslaví oblíbený zpěvák, interpret hitů jako například Kristí ...celý článek


    Hudební tipy 18. týden

    Janet Jackson

    Ikony Kamila Střihavky
    Český rockový bubeník Miloš Meier hostem v hudebním cyklu věnovaném osobnostem české ...celý článek



    Časopis 17 - sekce

    LITERATURA/UMĚNÍ

    Dny evropského filmu znají své vítěze

    Bez dechu (Without Air)

    Na mezinárodním festivalu Dny evropského filmu (DEF) byly dnes slavnostně předány v pražském kině Přítomnost f celý článek

    další články...