zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Rok 2009 v Městském divadle Brno

Rok 2009 v Městském divadle Brno

autor: Z webu   

zvětšit obrázek

Městské divadlo Brno plánuje pro rok 2009 deset premiér. Deset představení, z nichž mnohá budou v České republice uvedena poprvé, jedno z nich dokonce poprvé v Evropě. V červnu pak chystá tato brněnská scéna další ročník festivalu Dokořán pro hudební divadlo, a samozřejmě, jak je u MdB zvykem, prezentovat se bude též v zahraničí.

Na únor připadají hned dvě premiéry. Začátkem měsíce, 7. února 2009, uvede režisér Stanislav Moša na Hudební scéně historický muzikál Bídníci autorů Claude-Michel Schönberga, Alaina Boublila. Příběh o uprchlém galejníkovi Jeanu Valjeanovi (v Brně ho budou hrát Petr Gazdík a Jan Ježek) , který vychází z Hugova slavného stejnojmenného románu (1862), našel adekvátní zpracování v jevištním ztvárnění, v němž se mistrně prolínají příběhy hlavního hrdiny, jeho neúnavného pronásledovatele, policejního komisaře Javerta (Igor Ondříček nebo Petr Štěpán nebo Lukáš Vlček), malé osiřelé Cosetty (Radka Coufalová nebo Marta Prokopová), která najde domov a posléze i lásku studenta Maria, zvrhle komické dvojice majitelů hospody Thénardiérových, kteří přežívají za všech režimů… Pro diváky lákavý bude rozhodně fakt, že inscenátoři se nemusí držet realizačních pr avidel, jehož práva jsou zastupována a udělována londýnskou licencí.

V sobotu 28. února 2009 se pak na Činoherní scéně MdB odehraje psychologické drama Tennessee Williamse Kočka na rozpálené plechové střeše. Mistrnou psychologickou pitvu napjatých vztahů v rámci jedné jižanské rodiny, kořeněnou navíc nastávajícím bojem o případnou pozůstalost, připravuje režisér Zdeněk Černín s Hanou Briešťanskou, Lukášem Hejlíkem, Pavlou Vitázkovou, Janou Gazdíkovou, Zdeňkem Junákem a dalšími v hlavních rolích. Zajímavostí je, že "Kočka..." bude již desátou Williamsovou hrou, která se na jevišti MdB v jeho historii hraje. Četnost, s jakou MdB jeho hry uvádí, jsou v Česku nevídané a brněnské divadlo v tomto drží primát.

Taneční muzikál, který zpracovává životní osudy významné osobnosti novodobých dějin, Evy Perónové, Evita, hodlá MdB uvést 28. března na své Hudební scéně. Po dílech Jesus Christ Superstar a Josef a jeho úžasný pestrobarevný plášť (obojí v režii Stanislava Moši) uvedeme také Evitu opět v překladu Michaela Prostějovského jako v pořadí již třetí dílo snad nejúspěšnější světové autorské muzikálové dvojice Andrew Lloyd Webbera a Tima Rice, tentokrát v režii Pavla Fiebera.

Jestliže se Městské divadlo Brno na něco "specializuje", pak je to uvádění původních děl. Za dalším z nich, mystickým muzikálem Severská epopej (Singoalla), stojí autoři Daniel Fikejz, Iva Huvar a Rin Brezina. Inscenace nese v podtitulu jméno ženy. Singoalla se jmenuje žena, archetyp věčné milenky, matky, manželky, tvůrkyně, jejímiž nejvyššími hodnotami je láska a věrnost. Je rovněž lidskou podobou slunce, lesu, větru nebo jara. Mimořádně silné téma pochází ze švédské mytologie. Po režijní stránce se jej ujme Petr Gazdík tak, aby 16. května přivítala inscenace své první diváky.

Tragikomický svár mezi životní realitou a sny řeší vrcholné drama Tři sestry jednoho z nejvýznamnějších světových autorů pro divadlo Antona Pavloviče Čechova. Jednoduchý děj gradující až k napětí blížící se katastrofy rámcují vnitřní konflikty psychologicky propracovaných postav, srážky mezi skutečnými a domnělými hodnotami. Důležitou úlohu hraje lyrizmus. Jednotlivé detaily, výroky i celková atmosféra děje mají úžasný symbolický charakter a dodávají mimořádný zevšeobecňující a nadčasový ráz jedné z nejlépe napsaných her světové literatury. Inscenaci uvedeme v režii Stanislava Moši 23. května (na Činoherní scéně).

Příběh, který Městské divadlo Brno uvede pod názvem Nahá múza, končí v Paříži v roce 1958. Ve vzduchu jsou šedesátá léta, nicméně největší část děje se v retrospektivě odehrává o 25 let dříve. Hlavní hrdinka malířka Magdaléna vzpomíná na období svého života mezi roky 1933 a 1938. V roce 1933 je Alfonsu Muchovi 73 let a za 6 let zemře, Picassovi je 52, Chagallovi 46, Dalímu 29, Josephine Bakerové 27, Fridě Kahlo 26, Edith Piaf 18 let… V lednu tohoto roku byl v Německu Hitler jmenován říšským kancléřem. Pomalu ale jistě se začíná schylovat k druhé světové válce. Do meziválečné Paříže se sjížděli umělci z celého světa, lákal je bohémský a svobodomyslný duch tohoto města. Politická situace však do osudů postav tohoto příběhu zasahuje záměrně jen okrajově - důležitější jsou lidské vztahy, které jsou často dramatické nezávisle na době, ve k teré probíhají. Pozoruhodnou inscenaci uvede s brněnskými herci režisér Šimon Caban, 13. června v premiéře.

První premiérou nové divadelní sezony 2009/2010 bude hra Thomase Bernarda Síla zvyku. Děj se odehrává v cirkusové maringotce ředitele Garibaldiho, který již léta nutí žongléra, krotitele, krasojezdkyni a klauna zkoušet smyčcový kvintet Pstruh, ačkoli zkouška nikdy nepokročí za první tón. Hru novodobého rakouského klasika, v posledním desetiletí hojně hraného a vydávaného i v Čechách, uvede Městské divadlo Brno v české premiéře 12. září v režii Hany Burešové a dramaturgii Štěpána Otčenáška.

Dalším prvým českým uvedením bude 26. září muzikál Mozart! z pera nejúspěšnějšího libretisty kontinentální Evropy Michaela Kunzeho, který je českým rodákem a amerického skladatele maďarského původu Sylvestera Levaye. Ve světové premiéře jej v roce 1999 uvedly Spojené scény Vídeňské. Jde nejen o biografický příběh slavného skladatele, nýbrž především o téma boje génia s průměrností a vztahu k autoritám. Spojené scény Vídeňské jsou řadu let centrem vzniku světově úspěšných původních muzikálů, jejichž autorem byl vždy právě Michael Kunze a ve většině případů i skladatel Levay. Rovněž jejich Mozart! se s úspěchem uváděl nejen tam, nýbrž i v Hamburku, Budapešti a Tokiu. V České republice pak půjde o vůbec první nastudování a uvedení jednoho z jejich titulů. Režie: Stanislav Moša.

Poslední říjnový den bude na Činoherní scéně MdB patřit premiéře inscenace Pastorála aneb Hry vánoční Zbyňka Srby a Jana Šotkovského na motivy autorů lidových her. Zároveň se však pokusí nahlédnout na tento materiál vyhraněnou autorskou optikou a konfrontovat tak líbeznost folklórního vidění světa s otázkou, co znamená tento významný svátek pro nás, lidi počátku 21. století. Tento rozpor by měl být promítnut i do výtvarné a hudební složky, které budou v inscenaci sehrávat stylově určující roli.

Poslední novinkou roku bude pak evropská premiéra muzikálu Duncana Sheika a Stevena Satera Spring Awakening (Procitání jara), a to 21. listopadu na Hudební scéně. Muzikál, který obdržel osm prestižních "Tony Awards" včetně ocenění Nejlepší muzikál roku 2007, přichází nyní, po mnoha úspěšných reprízách na Broadwayi, poprvé do Evropy. Muzikál vznikl podle slavné divadelní hry německého dramatika Franka Wedekinda Procitání jara. Hra byla napsána v letech 1890-91, uvedena byla však až o patnáct let později. A to proto, že Wedekind svým textem zasáhl jedno z největších tabu tehdejší společnosti. Hlavními postavami jsou dva mladí lidé pocházející z dobrých středostavovských rodin. Protože v tomto prostředí se o sexuálních problémech nejenom nemluví, ale prostě se dělá, že nic takového neexistuje, jejich sexuální probuzení končí otěhotněním dívky, která podstupuje poko utný potrat, po němž umírá...

29.12.2008 22:12:53 Redakce | rubrika - Zprávy