zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Ondřej Pivec se vrátil z New Yorku

Ondřej Pivec

autor: archiv   

Jazzman Ondřej Pivec, jedna z nejvýraznějších osobností současné české jazzové scény a lídr kapely Organic Quartet, se nedávno vrátil ze svého dvouměsíčního pobytu v New Yorku. Jak sám řekl, odjel tam nabrat zkušenosti a něco se přiučit. Původní plán dát si pár soukromých hodin a provětrat si hlavu ale skončil pro Ondřeje zcela nečekaně. Nejenže se setkal s uznávanými jazzmany, které obdivuje, jako například Jakem Langleym nebo Peterem Bernsteinem, ale dokonce si s nimi zahrál a nakonec i nahrál nové album!

  • Právě jsi se vrátil z New Yorku, jaký je tvůj nejsilnější pocit?
    Chci hned zpátky. Ale vážně: těch pocitů je hodně, viděl a slyšel jsem tam spoustu nových věcí, takže se to teď ve mně bude asi všechno chvilku třídit. Vím ale už teď, že se tam zase za nějakou dobu podívám. V New Yorku je v podstatě všechno, co si vymyslíš. To bude asi jeden z nejsilnějších dojmů - prostě je tam úplně všechno, na co si vzpomeneš. A co tam není, to se tam alespoň jednou za rok objeví. A taky tam všechno tak nějak správně funguje.
  • Nestýskalo se ti po domově?
    Jo, ze začátku docela hodně. Ale tak po měsíci, když už jsem poznal nějaké lidi, to bylo trochu lepší. No a teď se mi samozřejmě stýská po New Yorku.
  • Zahrál sis s nějakými americkými muzikanty?
    Asi hned první týden jsem šel do klubu Smoke na Broadwayi podívat se na jednoho varhaníka. Po chvíli jsem tam na baru uviděl sedět člověka, který mi byl povědomý. Byl to Jake Langley, kytarista, který teď hraje s Joey DeFrancescem, jedním z nejlepších varhaníků. Šel jsem za ním a řekl mu, že se mi líbí, co dělá, a že mám doma jeho desku. Měl jsem s sebou i CD Organic Quartetu, tak jsem mu ho dal. Druhý den ráno mi přišel mail: „Call me, we should play. Jake.“ No tak jsem mu zavolal, sešli jsme se u něj doma v Brooklynu a asi tři hodiny tam hráli v jeho zkušebně, kterou má ve sklepě. Slovo dalo slovo a nakonec jsme se domluvili, že bychom mohli natočit desku.
    Další týden jsem šel do Smoku na Petera Bernsteina. To je kytarista, jehož trio s Larry Goldingsem mám strašně rád a poslouchám už asi pět let. O pauze jsem ho šel poprosit, jestli by mi podepsal CD, a on že odkud jsem, na co hraju a tak. No a prý ať si s nimi jdu zahrát jednu písničku. Měl jsem trochu nahnáno, ale zážitek to byl obrovský. No a když jsme dohráli, přišel za mnou jeden člověk, dal mi vizitku a řekl, ať mu zavolám. Že má na Long Islandu studio, tak ať tam přijedu s kapelou, že něco natočíme. S Tomášem Hobzkem, bubeníkem z Organic Quartetu, který tam se mnou byl, jsme poprosili jednoho saxofonistu, který už má v New Yorku docela jméno - Joela Frahma, jestli by s námi za pár peněz natočil desku. A on řekl, že jo.
  • To zní dobře.
    No já tomu dodneška mám problém věřit, ale asi to prostě byla shoda náhod. Dali jsme dohromady pár písniček, naštěstí jsme měli nějaký materiál „v šuplíku“, a jeli jsme natáčet. Byl to super den, Ken Wallace, majitel toho studia, nás tam nechal s Tomášem den před tím jet stavět bicí, takže jsme přespali u něj v domě. Druhý den pak udělal pro kapelu oběd. Prostě to bylo dokonalé. Zvuk je naprosto skvělý - ten člověk natáčel Stevie Wondera nebo třeba Mikea Sterna, má asi deset zlatých desek a dvě Grammy za produkci. Prostě to umí.
  • Jaký máš z nahrávky pocit?
    Moc dobrý. Poslouchal jsem to v letadle cestou zpátky, master jsem totiž dostal až den před odletem, a bylo to moc příjemné. Asi jsme byli nějak motivovaní okolnostmi, zdá se mi to svěží.
  • Tak to se máme jistě na co těšit. Už víš, kdy by mohlo album vyjít?
    Koncem září přijel na pár dnů do New Yorku Petr Ostrouchov, majitel labelu Animal Music, na kterém vyšlo druhé album Organicu „Never Enough“. Má o CD zájem, takže to vypadá, že někdy na jaře 2008 bychom mohli jít do prodeje. Všechno taky záleží na tom, jak rychle půjdou ty všechny práce okolo, jako je obal, fotky a tak. Už se na to ale moc těším, mám z toho velkou radost.
  • Nahrávání v New Yorku musel být velký zážitek, nabral jsi ještě nějaké jiné nové zkušenosti?
    Jedním z důvodů pro mou cestu do New Yorku bylo potkat se s varhaníkem Samem Yahelem a něco se od něj naučit. No a nakonec se povedlo. Sice to zezačátku vypadalo, že bude celou dobu mimo město, ale nakonec jsem se mu dovolal. Je to neskutečně milý člověk, řekl mi spoustu nových věcí. Mám zase na docela dlouho co cvičit.
  • Co dalšího mimo vydávání desky na tebe teď čeká?
    Před odletem jsme s kytaristou Liborem Šmoldasem natočili jeho triovou desku s bubeníkem z Polska Lukaszem Zytou. Vyšla teď v říjnu a myslím, že pak budeme s tímto triem docela hrát. S trumpetistou Mírou Hloucalem uvažujeme o nějaké kapele, která by zněla trochu elektroničtěji, ale to je zatím jen ve fázi nápadu. A jinak samozřejmě stále budeme hrát s Organicem. Myslím že toho je docela dost. Abych se trošku zklidnil, budu jeden den v týdnu učit v hudební škole na Břevnově. Mám tam hezkou třídu s křídlem, kam můžu ve volnu chodit.
  • 2.12.2007 19:12:39 Redakce | rubrika - Rozhovory