zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Hudební tipy 22. týden

Rudy Linka: Kytara je droga

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Barvy všecky
Skvělá folková zpěvačka a muzikantka Zuzana Navarová ve vzpomínkách maminky a kolegů hudebníků (2006). Režie T. Váňa. Dokumentem režiséra Tomáše Váni si připomínáme zpěvačku, skladatelku a textařku Zuzanu Navarovou. Zuzana vystudovala španělštinu a češtinu na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, ale už od roku 1980 zpívala se skupinou Nerez. Již v té době byla oceňována jako výjimečná sólistka a získala si uznání odborné kritiky i posluchačů. Její záběr byl velmi široký, a tak např. skládala hudbu k divadelním představením, ale byla i producentkou. Byla to právě ona, která tak říkajíc „na ulici" objevila Radůzu. Na vynikající českou zpěvačku se španělskými rytmy v krvi vzpomínají O. Navarová, Z. Vřešťál, V. Sázavský, I. Guttiérrez, M. Elefteriadu, J. Rejžek, J. Vejvoda a další.
Vysílání: 29.5., 00.30 hod., ČT1

Jiří Pavlica a jeho světy
Dokumentární portrét originálního houslisty, zpěváka, skladatele a primáše, který stojí přes pětačtyřicet let v čele souboru Hradišťan a ve své tvorbě překračuje hranice hudebních žánrů i kontinentů (2023). Režie J. Mudra. Dokument o tvůrci, který dokonale poznal a pochopil lidovou hudbu, nechal se jí inspirovat a tuto energii a emoce uměl a stále umí skvěle a spontánně předávat publiku. „Každý máme svůj vnitřní mikrosvět a vnější makrosvět", říká Jiří Pavlica, „ten vnitřní ovlivňuje ten vnější". Pavlica má v tom vnějším světě svět interpreta, kde opsal oblouk od tradiční lidové hudby po poznávání a propojování řady žánrů i hudebních kultur. Zahrál si s lidovými muzikanty z mnoha zemí světa, propojoval folklór s jazzem, folkem, rockem, ale i soudobou hudbou. Tím druhým světem je svět skladatele. „Když jsem kdysi připravoval pořad Byla vojna u Slavkova, tak jsem měl jenom lidové texty, chyběla hudba. Tak jsem ji dokomponoval, jenom jsem se pod to nepodepsal. Dodnes si mnoho lidí myslí, že jde o lidovou hudbu", dodává Pavlica. Ve své autorské tvorbě neměl rád žádné žánrové hranice, žádné omezení. Postupem času jeho hudba svobodně přechází ve velká díla soudobé hudby. Dokument nezapomíná i na dva další velmi intimní světy. Na svět duchovní, svět víry a zodpovědnosti a na svět rodinný. „Když máte rád lidi, tak oni mají rádi vás. A taky chci žít v souladu s tím nad námi", dodává k „jeho světům" s úsměvem Jiří Pavlica.
Vysílání: 28.5., 20.15 hod., ČT art

Rudy Linka: Kytara je droga
Portrét jednoho z nejlepších jazzových kytaristů světa, nečesky optimistického Čechoameričana, který zítra oslaví 65. narozeniny (2015). Kamera E. Sanders. Scénář a režie A. Činčerová. Dokumentární portrét Aleny Činčerové představí jednoho z nejuznávanějších jazzových kytaristů světa Rudyho Linku, pražského rodáka a Čechošvédoameričana, optimisticky smělého vizionáře, který i nejsmělejší sny lehce převádí do reality. Jako kluk si chodil půjčovat desky na hlídanou americkou ambasádu, až se koncem 70. let, v necelých dvaceti, rozhodl, že za dobrou muzikou odejde pryč. Ve Švédsku se seznámil se svou budoucí ženou Annou, vystudoval klasickou kytaru a skladbu. Pak odešel do Bostonu, na Berklee College of Music a pokračoval v New Yorku. Mimo jiné u Johna Scofielda a Johna Abercombieho. Rudy Linka koncertuje po celém světě, učí, ale před dvaceti lety také založil v Čechách jeden z největších hudebních festivalů – Bohemia Jazz Fest. Hraje se na historických náměstích, vstup je zdarma. A rok před natáčením dokumentu, v roce 2014, bylo na koncertě na Staroměstském náměstí najednou 20 000 lidí. Ve světě se o festivalu píše jako o události mezinárodního významu. Rudolf Linka se narodil v Praze 29. května 1960. Jeho vyprávění, proč vlastně emigroval v devatenácti letech do Západního Německa, jeho vztah ke kytaře, vše je prodchnuto entusiasmem. Provede nás newyorskými jazzovými kluby, i svou chalupou, a jisté je, že jeho život je prodchnut láskou – ke kytaře, jazzu, svým nejbližším.
Vysílání: 28.5., 22.05 hod., ČT art

So Long, Marianne: Cohenova rodina (5/8)
Příběh legendárního zpěváka a básníka Leonarda Cohena a jeho múzy, výjimečné ženy, Marianne Ihlenové. Kanadský koprodukční seriál (2024). Hrají: A. Wolff, T. S. L. Nassová, A. Torvová, P. Stormare, N. Taylor, J. S. Gravli a další. Režie Oystein Karlsen a Bronwen Hughesová. Axel se v Oslu znovu setkává s Marianne, přesvědčí ji, aby s ním šla na večeři. Mezitím si Leonard zajistí práci v Montrealu a roční pronájem domu. Marianne nakonec se synem přilétá za Leonardem, ale obtížně se přizpůsobuje životu v Kanadě, zejména kvůli Leonardově matce. Navzdory jejich lásce skončí Mariannino těhotenství tragicky, což je přiměje k rozhodnutí vrátit se do Řecka. Na ostrově Hydra opět najdou útěchu, ale také zjistí, že některé věci se mezitím změnily.
Vysílání: 29.5., 20.15 hod., ČT art

So Long, Marianne: Zpátky na Hydře (6/8)
Příběh legendárního zpěváka a básníka Leonarda Cohena a jeho múzy, výjimečné ženy, Marianne Ihlenové. Kanadský koprodukční seriál (2024). Hrají: A. Wolff, T. S. L. Nassová, A. Torvová, P. Stormare, N. Taylor, J. S. Gravli a další. Režie Oystein Karlsen a Bronwen Hughesová. Leonard je pohlcen psaním své nové knihy, zanedbává své zdraví a uchyluje se k pití a drogám. Když se Marianne chystá rozloučit s Charmian a Georgem, objeví Leonarda v bezvědomí. Po přivolání lékaře se Leonard stabilizuje, ale plíživé napětí neutichá, když se Leonard rozhodne vrátit do Montrealu, aby propagoval svou knihu. Navzdory vzájemným neshodám se rozloučí s přáteli na večírku před Leonardovým odjezdem z Hydry. Potká se Cohen ještě někdy se svou múzou?
Vysílání: 29.5., 21.05 hod., ČT art

Amare lavutara: Natálie Kuchárová, zpěvačka
Skladatel a kytarista Feri Barkoci představuje špičkové romské muzikanty i jejich umění. Talent a láska k hudbě dovedly zpěvačku Natálii Kuchárovou až na Pražský hrad, kde měla po boku Tomáše Kača možnost zazpívat prezidentovi republiky. I proto si ji skladatel, kytarista a moderátor Feri Barkoci pozval do pořadu Amare lavutara. V rámci povídání Natálie prozradí, proč se mimo vystupování rozhodla věnovat výuce mladých zpěvaček, a co jí připomíná píseň „Vazdas lesko anav opre“, kterou si na závěr společně s Ferim Barkocim zazpívají.
Vysílání: 29.5., 22.30 hod., ČT art

Příběhy rockových písní: Judas Priest
Kariéra a největší hity jedné z nevlivnějších heavymetalových kapel historie. Americký hudební cyklus. Když v roce 1969 v Birminghamu začínala kapela Judas Priest přidala se k nové hudební vlně, kterou představovaly například Black Sabbath nebo Led Zeppelin. Na rozdíl od nich cesta Judas Priest k většímu úspěchu byla trochu delší. Zlom přišel v roce 1980 s deskou „British Steel“, která obsahovala i hit „Breaking the Law“. Ten se dnes řadí mezi heavymetalovou klasiku. O dva roky později se kapela dokázala prosadit i v Americe, a to díky skladbě „You've Got Another Thing Comin'“. V rámci své tvorby se ale Judas Priest dokázali vydat i za hranice svého žánru. Přesto se kontroverzní „Turbo Lover“ dnes řadí mezi nejoblíbenější skladby skupiny. Detaily k historii kapely i jednotlivých písní prozradí členové kapely Ian Hill a Rob Halford.
Vysílání: 30.5., 21.30 hod., ČT art
Opakování: 31.5., ČT art., 03.6., ČT art

Televizní písničky a songy Karla Šípa
Čau, lásko, Krev toulavá nebo René, já a Rudolf, to jsou některé z hitů známého českého moderátora, humoristy, scenáristy a textaře, který právě dnes slaví 80. narozeniny (2004). Zpívají: K. Gott, M. Holanová, J. Schelinger, H. Zagorová, P. Janů, J. Uhlíř, K. Šíp, J. Krampol a skupina Faraon. Oblíbený moderátor, scenárista a textař Karel Šíp se narodil 1. června 1945 v Praze. Do povědomí televizních diváků vstoupil v sedmdesátých letech minulého století pravidelným televizním pořadem Hitšaráda, který úspěšně uváděl společně s hudebním skladatelem Jaroslavem Uhlířem, na tento pořad pak navázala celá řada zábavních show v čele s Galasuperšou, Klip klap a dalšími. V současné době moderuje v České televizi svou talk show Všechnopárty. Jeho písňové texty zpívali a zpívají populární zpěváci – K. Gott (Krev toulavá, Když muž se ženou snídá), M. Holanová (Ráno, Čau lásko – společně s K. Gottem), J. Schelinger (René, já a Rudolf), H. Zagorová (Opona), některé písně interpretoval se svým spolupracovníkem J. Uhlířem (V restauraci Na Růžku, Pomníčky), nebo vytvořil pro J. Krampola (Vojna chlapa naučí). Nejen tyto uslyšíte v pořadu z cyklu Kam zmizel ten starý song.
Vysílání: 01.6., 23.30 hod., ČT art

19.5.2025 17:05:38 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 26 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Z éteru

Hudební tipy 26. týden

Na plovárně s Viktorem Sodomou

Písničky z TKM – Petr Novák
Nejznámější hity oblíbeného rockového a šansonového zpěváka počínaje šede ...celý článek



Časopis 26 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Velikáni filmu... Yves Montand

G. Depardieu (Volba zbraní)

Volba zbraní
Za vše zaplatil a chtěl zapomenout na minulost. Yves Montand a Catherine Deneuveová v hlavních celý článek

další články...