zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Hudební tipy 5. týden

Wabi Daněk

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Televizní písničky a songy Wabiho Daňka
Nejslavnější hity legendárního písničkáře a folkového zpěváka, od jehož narození před dvěma dny uplynulo 75 let (2005). Český folkový písničkář a trampský bard Stanislav Wabi Daněk byl civilním povoláním řidič záchranné služby. Mimo jiné je autorem neoficiální trampské hymny, jíž se stala píseň Rosa na kolejích ze stejnojmenného supraphonského gramofonového alba. Spolupracoval s M. Dvořáčkem, ale i s legendami, jako jsou Miki Ryvola, Kapitán Kid nebo skupina Pacifik. V sedmdesátých letech vystupoval se skupinou Plížák a Vojtou Kiďákem Tomáškem. Přezdívku Wabi si zvolil podle Wabiho Ryvoly, jehož písně hrál v mládí svým kamarádům. V pořadu zazní jeho nejslavnější písně Outsider waltz, Píseň, co mě učil listopad, Úspěšný muž, Ročník 47, Fotky, Zítra, Na cestě, Franta má péra a další. Samozřejmě mezi nimi nechybí Rosa na kolejích.
30. ledna uplynulo od narození Wabiho Daňka 75 let.
Vysílání: 01.2., 22.50 hod., ČT art

Na plovárně s Ladislavem Gerendášem
Rozhovor Marka Ebena s jazzovým trumpetistou a hercem. Režie J. Hojtaš (Premiéra). Narodil se v Karlových Varech. Od mládí se Ladislav Gerendáš (*1946) věnoval hudbě a jako trumpetista působil v několika kapelách hrajících zejména tradiční jazz. Počátkem 70. let 20. století, začal hrát v Banjo Bandu Ivana Mládka, kde se proslavil i jako komik ve scénkách, výstupech a mezihrách. Po několika letech odešel do pražského Studia Ypsilon, kde začal hrát v roce 1981. Několik rolí měl i ve filmech jako např. Tři veteráni nebo Lotrando a Zubejda. V polovině 80. let se však opět vrátil na hudební scénu a založil si svou vlastní kapelu. Do Ypsilonky se vrátil o několik let později. Nyní, po odchodu z Prahy, opět žije v Karlových Varech.
Vysílání: 02.2., 21.10 hod., ČT art
Opakování: 06.2., ČT2

Bigbít (19/42)
Unikátní dokumentární cyklus o historii české a slovenské rockové hudby se vrací na obrazovky. Atmosféra 70. let – hospody, burzy, tancovačky, kluby. Folk a Šafrán. V. Třešňák, J. Hutka, V. Merta, Čundrgrunt... (1998). Režie V. Křístek. První polovina 70. let byla pro beatové kapely pohromou. Skupiny s anglickými názvy se nuceně přejmenovávaly, možnost veřejně hrát minimalizovala. Muzikanti, aby se uživili, odcházeli do doprovodných kapel zpěváků a do velkých orchestrů. Kdo neprošel rekvalifikacemi, nehrál. A přesto pokračoval živý bigbít – našel si své místo na vesnických tancovačkách, v studentských a jiných klubech. Jak těžké bylo sehnat zahraniční album oblíbené anglické nebo americké kapely? V prodeji nebyly a neoficiální burzy byly rozháněny policií. Kupodivu se režim tehdy ještě tolik nezabýval folkovými zpěváky, kteří měli možnost vyjadřovat se svou hudbou svobodně. Vzniklo sdružení Šafrán. Vyprávějí V. Třešňák (písně Finský nůž, Madame Praha), J. Hutka (Pravděpodobné vzdálenosti), V. Merta (Astrolog) a řada dalších. Propojení bigbítu a folku i jazzu se dařilo ve volném hudebním sdružení Čundrgrunt (V. Mišík, V. Merta, V. Padrůněk, J. Hrubý a další).
Vysílání: 02.2., 22.05 hod., ČT art

Ikony Kamila Střihavky (5/10)
Lou Fanánek Hagen hostem v novém hudebním cyklu věnovaném osobnostem české scény, které se nesmazatelně zapsaly do historie. Režie M. Levek (Premiéra). Cyklus představí osobnosti všech žánrů, od popu, funky, rocku, rock and rollu až po blues či heavy metal. V každém díle rocker Kamil Střihavka představí jednu hudební osobnost, se kterou ho pojí přátelství a společné hudební zážitky. Současná doba, která změnila celý svět a zejména kulturní scénu, přinesla čas na bilancování a také otázky a co bude dál. Pořad Hudební ikony Kamila Střihavky nás v úvodní pasáži v sestřihu archivních materiálů seznámí s milníky hudební osobnosti a následně nabídne divákům pohled do zákulisí jejich života. Diváci dostanou možnost navštívit hudební ikony v jejich domácím prostředí, prohlédnout si pracovny, sbírky hudebních nástrojů nebo domácí studia, kde muzikanti tvoří a nahrávají. Díky přátelství s Kamilem Střihavkou dojde často k velice intimní zpovědi a dialogu, který může i skalní fanoušky překvapit. Samozřejmě nebude chybět ani kvalitní hudba a v pořadu vezmeme hudební fanoušky také na koncerty a festivaly, ukážeme zákulisí a atmosféru příprav a zvukových zkoušek před koncerty.
Vysílání: 04.2., 20.15 hod., ČT art
Opakování: 05.2., ČT art

The Who: Tommy živě v Royal Albert Hall
První živé provedení legendárního alba Tommy z roku 1969 britské kapely The Who (Premiéra). Slavná britská kapela The Who vystoupila 1. dubna 2017 na pódiu londýnské Royal Albert Hall, aby předvedla strhující představení své legendární rockové opery Tommy. Toto významné dílo, které napsal Pete Townshend před více než 50 lety, kapela do té doby nikdy živě nezahrála. The Who se rozhodli zahrát album Tommy vůbec poprvé pro své fanoušky v rámci své účasti na každoročních benefičních koncertech nadace Teenage Cancer Trust. Tato vystoupení se pořádají v ikonické Royal Albert Hall, aby se podařilo získat nezbytné finanční prostředky na specializovanou léčbu mladých lidí s rakovinou.
Vysílání: 04.2., 20.40 hod., ČT art
Opakování: 05.2., ČT art

Legendy folku a country 5/13
Přehled country hudby a trampské písně 1976–1988. Rozhovory, unikátní archivní ukázky i ze soukromých sbírek, nejznámější písničky a vzpomínání známých osobností F&C hudby v bývalém Československu v televizním dokumentárním cyklu (2000). Scénář a režie J. Vondrák. Pátý díl je věnován vývoji country a trampské písně od začátků 70. let po konec 80. Hovoří členové skupin Brontosauři, Poutníci, Kamelot, Fešáci, Pacifik, Hop trop, K. T. O., Zelenáči, Taxmeni, Plavci, Country beat J. Brabce a mnoha dalších. Velká část dílu je věnována bluegrassu, tedy stylu spadajícímu do country a western hudby. Bluegrass je charakteristický především užitými hudebními nástroji, jimž vévodí pětistrunné banjo, a také typickým způsobem zpěvu. Uslyšíme písně v podání (kromě jmenovaných skupin) i sólistů Wabiho Daňka, Roberta Křesťana, Waldemara Matušky, Věry Martinové, Pavla Bobka, nebo Michala Tučného a Annie Rattlesnake. Jejich tvorba je do kontextu uvedena nejen výpověďmi samotných muzikantů, ale také pomocí jedinečných archivních záznamů, klipů a ukázek.
Vysílání: 06.2., 22.35 hod., ČT art

24.1.2022 16:01:55 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 13 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Milá Evičko, milý Luďku (Činoherní klub)

Články v rubrice - Z éteru

Ceny Anděl Coca-Cola 2023

Honza Dědek a Ivana „Fancy“ Kulhánková

Ceny Anděl Coca-Cola 2023
Jména nových držitelů celkem 16 andělských sošek budou oznámena během slavnostníh ...celý článek


Slavná rocková opera Jesus Christ Superstar

Jesus Christ Superstar

Jesus Christ Superstar
Slavná rocková opera A. L. Webbera. Americký film (1973). V hlavních rolích: T. Neel ...celý článek


Hudební tipy 12. týden

Richard Müller: čierna labuť, biela vrana

Hej mistře basů
Velkolepý koncert v pražské Lucerně k poctě legendárního kapelníka, skladatele, zpěváka a p ...celý článek



Časopis 13 - sekce

OPERA/ TANEC

Opera Romeo a Julie vstupuje do kin

Nadine Sierra a  Benjamin Bernheim (Romeo a Julie)

Již sedmá letošní inscenace zamíří z prken Metropolitní opery v New Yorku prostřednictvím přímého přenosu do k celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Pete Doherty hostem festivalu Dny evropského filmu

Pete Doherty

Pete Doherty míří na festival Dny evropského filmu (DEF). Zahraje naživo po projekci dokumentu Peter Doherty: celý článek

další články...