zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Hudební tipy 48. týden

Elán (Zase spolu)

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Šíp a Uhlíř
Luděk Sobota uvádí další díl cyklu mapujícího uměleckou dráhu legendárních dvojic komiků, které se zapsaly do zlatého fondu České televize (2012). Režie J. Wehrenberg. Karel Šíp je moderátor, textař, scenárista, ale také bavič a hudebník narozený 1. 6. 1945 v Praze. Dětství prožil v Ostravě. Po studiu na Střední průmyslové škole v Čimelicích začal pracovat jako produkční tehdejší Československé televize. V roce 1971 založil hudební skupinu Faraon. Jiří Schelinger zpíval, Karel Šíp hrál na basovou kytaru, klavíru se ujal Jaroslav Uhlíř. Spolu s Uhlířem začali působit jako skvělá skladatelsko-textařská dvojice. Za zmínku stojí hit „René, já a Rudolf“, nazpívaný Jiřím Schelingerem.
Jaroslav Uhlíř – autor velkého množství písňových melodií otextovaných Karlem Šípem, Zdeňkem Svěrákem, Miloněm Čepelkou a dalšími, se narodil 14. 9. 1945 v Praze. Dětství prožil na pražském Žižkově. Vystudoval konzervatoř Jaroslava Ježka, původně obor dirigování, později skladba. Je autorem hudby k mnoha filmům, pohádkám a seriálům.
Na televizní obrazovce se Karel Šíp s Jaroslavem Uhlířem objevili nejprve v pořadu O smíchu a brzy poté, v roce 1978, vytvořili písničkový pořad proložený humornými scénkami – Hitšaráda. Pro Československou televizi připravili pořad Klip-Klap, dále také Galasuperšou nebo Šaráda. Karel Šíp v současné době uvádí na televizní obrazovce svou populární talk show Všechnopárty.
Vysílání: 26.11., 22.55 hod., ČT1

Adventní koncerty České televize
Přímý přenos z Břevnovského kláštera je věnován Společnosti Dolmen z Liberce. Účinkují: E. Janečková, J. Potměšil, J. Bažant, Collegium pražských trubačů, 4 Tenoři, V. Martinová, Česká dechová harmonie, Cimbál Classic, J. Sýkorová, J. Šaroun a I. Kahánek. Režie A. Rezek (Premiéra). První Adventní koncert České televize je vysílán přímým přenosem z Tereziánského sálu Břevnovského kláštera a je věnován Společnosti Dolmen z Liberce. Tato organizace vznikla v roce 2006 a poskytuje chráněné bydlení, podporu samostatného bydlení a sociálně terapeutické dílny pro dospělé s mentálním postižením a autisty v Libereckém a Karlovarském kraji. Mají kolem padesáti klientů ve 33 chráněných bytech a jednom domě, vybavení bytů je už za svou životností a proto potřebují pomoc našich diváků. Dále také potřebují automobil pro terénní pracovníky.
Vysílání: 29.11., 17.30 hod., ČT1

Folklorika: Ha ty svatej Vavřinečku
V samém srdci Chodska u kostelíka svatého Vavřince se každoročně v létě koná Vavřinecká pouť. Režie R. Šáchová (Premiéra). Chodské národopisné soubory z Mrákova, Postřekova, Domažlic a dalších míst západočeského regionu, šíří nejen krásu tradičních krojů, písní a tanců, ale také udržují staré lidové zvyky i nářečí, označované jako bulačina. Ha ty svatej Vavřinečku, stojíš na pěkném kopečku, se zpívá ve známé písničce. Onen kopeček se jmenuje Veselá hora a najdeme ho necelé tři kilometry od centra Domažlic. Svátek svatého Vavřince je slaven po celém katolickém světě. A protože kult tohoto mučedníka je na Chodsku poměrně silný, konají se v srpnovém termínu poutě i jinde – třeba v Mrákově. Místní lidé hovoří libě znějícím a trochu zpěvným dialektem, při tancovačkách nikdy nevynechají tradiční „chodské kolečko“ a ženy dodnes oblékají lidový kroj. Ostatně tento západočeský region je jedinou oblastí Čech, kde se dosud udržel lidový oděv. Jde o 11 historických chodských obcí: Postřekov, Klenčí, Chodov, Újezd, Draženov, Stráž, Tlumačov, Mrákov, Starý Klíčov, Chodská Lhota a Pocínovice. Chodové jsou pověstní svou hrdostí, konzervativností a tvrdohlavostí. Díky tomu se tu zachovalo mnoho rodinných a výročních obřadů.
Vysílání: 28.11., 10.05 hod., ČT2
Opakování: 29.11., ČT2., 30.11., ČT2

Další panovník na rozhlasovém big bandovém trůně
Swingový koncert Big Bandu Českého rozhlasu v čele s dirigentem Václavem Kozlem, jehož 80. narozeniny jsme si minulý týden připomněli (2004). Pořadem provází A. Benda. Hosté: M. Malátný, I. Csáková a další. Režie R. Vodrážka. Dnes uvidíme a uslyšíme českého hudebníka a skladatele Václava Kozla, jehož 80. narozeniny jsme si minulý týden připomněli. Zazní jeho swingová aranžmá v podání Big bandu Českého rozhlasu a zaposloucháme se do skladeb Cole Portera, George Gershwina nebo Edith Piaf. Hosty koncertu bude i řada pěveckých osobností. V tomto díle Swingových legend se zaměříme na Big Band Českého rozhlasu v čele se zkušeným aranžérem a skladatelem Václavem Kozlem. Václav Kozel, který se narodil 19. listopadu 19410 v Praze, byl již od dětství fascinován hudbou, miloval jazz a vystudoval hru na klarinet. Poté působil v řadě jazzových orchestrů, na příklad v orchestru Vlastimila Kloce nebo později ve slavném orchestru Karla Vlacha. V 60. letech minulého století založil svůj první big band, který se rozrostl v All Stars Big Band.
Vysílání: 24.11., 23.20 hod., ČT art
Opakování: 26.11., ČT art

Bluesman
Co mají společného Billy Gibbons a Eric Clapton? Například elektrické kytary vyrobené v Jílovém u Prahy Peterem Jurkovičem, který zemřel před pěti lety. Dokumentární film vyprávějící pozoruhodný životní příběh legendárního výrobce kytar propojuje nejen umělce bluesové scény. Režie M. Rákosník (Premiéra). Dokumentární film “Bluesman” režiséra Michala Rákosníka vypráví životní příběh Petera Jurkoviče, uznávaného parazitologa a známého hudebníka, jenž se v roce 1989 rozhodl opustit pohodlí jistého zaměstnání a svůj vědecký i muzikální talent spojil v riskantním úsilí k dosažení nového cíle – vytvoření dokonalé kytary. Nejdříve se ale musel nechat zaměstnat v truhlárně v Jílovém u Prahy, aby se naučil pracovat se dřevem, které se až po dlouhých letech pokusů a omylů začalo pod jeho rukama blížit kvalitám Fenderu Stratocasteru – legendární americké kytaře, k níž se Jurkovič náhodou v 80. letech dostal. Neúnavně hledal nové cesty – citem, intuicí, ale i pomocí moderních technologií a vědeckých metod – a po sedmi letech tvrdé práce jeho venkovská dílnička začala produkovat kytary, které svým zvukem poutaly pozornost i za oceánem. Jeho kytary se postupně dostávaly do rukou jeho idolům – Billymu Gibbonsovi, Ericu Claptonovi nebo Jeffovi Beckovi. Film vypráví příběh jedince, který svou pílí a trpělivou prací na pomezí řemesla, vědy a umění překonal nepříznivé výchozí podmínky a dosáhl svého naivního snu. Vedle starších výpovědí samotného Jurkoviče (který před pěti lety zemřel) a řady exkluzivních respondentů jakými jsou například Ivan Hlas, Janek Ledecký nebo dokonce samotný Billy Gibbons, bude film stavět na Jurkovičových unikátních soukromých archivech. Film současně divákům představí Jurkovičovu hudební tvorbu.
Vysílání: 25.11., 20.15 hod., ČT art
Opakování: 29.11., ČT art

Linka (9/10)
Lenka Filipová jako host uznávaného jazzového kytaristy Rudyho Linky. Již čtvrtá série úspěšné hudební talk show opět přináší přátelský rozhovor nejen o muzice a společný jam na závěr. Režie R. Linka (Premiéra). Již čtvrtá série úspěšné hudební talk show Linka opět přináší desítku českých i zahraničních hostů, kteří s moderátorem a uznávaným jazzovým kytaristou Rudym Linkou vedou přirozený a přátelský rozhovor nejen o muzice. Dovídáme se jejich názory a informace z uměleckého života z netradičně blízké perspektivy. V nové sérii tentokrát vystoupí pestrá řada významných hudebních osobností, jako jsou například Václav Neckář, Vladimír ''Guma'' Kulhánek, Lenka Filipová, Vojtěch Dyk, Dan Bárta, Debbi Kahl, Vladimír Merta, Ivan Mládek a další. Chybět nebude ani oblíbená anketa Pivo nebo víno, kde všichni hosté odpovídají Rudymu na vybrané otázky. Na závěr si spolu oba hudebníci zahrají nějakou skladbu, při níž často spontánně improvizují. Sám Rudy Linka ke svému pořadu výstižně dodává: „O co se já v našem pořadu snažil, je ukázat bezprostřednost, přirozenost a radost, kterou hudba nejen rozdává, ale i vyžaduje, a že mezi žánry hudby není tak velký rozdíl, jak si mnozí myslí. Hudba je způsob komunikace, která je daleko přímější než komunikace slovní. Přesně jako linka.“
Vysílání: 27.11., 20.15 hod., ČT art
Opakování: 29.11., ČT art., 02.12., ČT art

Olympic 50 let
Kulaté jubileum naší slavné rockové skupiny i jejího lídra Petra Jandy oslavila plná O2 Arena v Praze koncertem 1. prosince 2012. Spoluúčinkuje Český národní symfonický orchestr a speciální host Marta Jandová. Kamera L. Glavanakov. Režie M. Čech. Legenda rockové scény a jeden ze zakladatelů českého bigbítu, skupina Olympic, vyjela v listopadu 2012 na velké halové turné. Jako host skupinu Olympic tentokrát doprovázel Český národní symfonický orchestr. Turné vyvrcholilo v sobotu 1. prosince 2012 obřím koncertem v pražské O2 areně. "Je to padesát let stále nekončícího mejdanu a to je potřeba pořádně oslavit," řekl k chystanému turné Olympiku jeho lídr Petr Janda. "Chceme zavzpomínat na všechno dobré, co nás za tu dlouhou dobu potkalo a hlavně poděkovat všem našim fanouškům za úžasnou přízeň, kterou nám po celou tu neuvěřitelnou dobu věnují." Společně se skupinou Olympic vystoupil 49členný Český národní symfonický orchestr a v Praze jako host i Marta Jandová. Fanoušci si tak vychutnali největší hity Olympiku v rockovém, symfonickém a rovněž akustickém provedení.
Počátek kapely se datuje do roku 1963, kdy kolem Miloslava Růžka vznikl soubor KARKULKA (KARlínský KULturní KAbaret), který se později přejmenoval podle klubu v pražské Spálené ulici na Olympic. Za svoji existenci vydala kapela více než 70 alb, získala 3 Zlaté a 3 České slavíky.
Vysílání: 27.11., 22.40 hod., ČT art

Zlatá lýra (2/3)
Strhující osudy hudebníků, kteří vyjádřili svůj nesouhlas během normalizačního období festivalu Bratislavská lýra. Účinkují: H. Ulrychová, P. Žák, N. Urbánková, M. Kubišová, K. Černoch, L. Semelka a další. Režie P. Jirásek. Píseň o mé zemi, Hej, páni konšelé, Mosaznej džbán, Spoutej mě, Javory, Šaty z šátků, to jsou skladby charakteristické pro období sedmdesátých let festivalu Bratislavská lýra. Tyto skladby zároveň představují životní osudy hudebníků, které se v druhém dílu cyklu Zlatá lýra nesou v tématu politických represí a počínající normalizace. Festival se stal v období sedmdesátých let politickým nástrojem tehdejšího komunistického Československa. V letech jinotajů, čtení mezi řádky a hlavně zákazu to byly také písně, které odrážely dobovou atmosféru v podobě protestsongů proti okupaci vojsky Varšavské smlouvy. Pro mnohé hudebníky to znamenalo zákaz na dlouhá léta. Osudy hudebníků představují paradoxně nejsilnější příběhy normalizace celé společnosti, kultury a samozřejmě i festivalu. Klíčovými pro toto období budou výpovědi jednotlivých aktérů a vliv normalizace kultury na jejich životy. Pohled do zákulisí prostřednictvím vzpomínek člena organizačního výboru, který vzpomíná na vliv a postoje ministra kultury Miroslava Válka a jeho vztah k Bratislavské lýře. Ale i tak se v tomto nelehkém období doslova protlačily na povrch i písně, na které jsme dodnes nezapomněli: např. Slzy tvý mámy – Olympic. Kritika a ochránci režimu použili veškerý důvtip, aby v textu písně objevili morální a ideologické kvality. Ústředními postavami jsou hudební skupiny, které enormní snahou dostat se na festival pokořily žluklé písně a kritéria ideologické nezávadnosti. Hymnou tohoto období je bezesporu píseň "Úsměv" skupiny Modus. Další písně jako Den jako z pohlednice (Marika Gombitová & MODUS), Zažni (Miroslav Žbirka & MODUS). Festival celkem ovlivnil situaci, která nastala kolem populární hudby u nás. Najednou se pop song začal ubírat svým vlastním směrem bez možnosti ideologického usměrňování. Lýra přestávala být soutěží autorů hudby a postupně se začala stávat soutěží interpretů "hitmakerov".
Vysílání: 29.11., 20.15 hod., ČT art
Opakování: 04.12., ČT art

Zase spolu
Slovenské a české kapely na megakoncertu Elánu (2003). Účinkují: P. Nagy a Indigo, Lojzo, M. Žbirka se skupinou, Martha a Katapult. Kamera J. Lebeda. Režie J. Kaiser. V sobotu 20. září 2003, kdy v Čechách a na Moravě měl svátek Oleg a na Slovensku Ĺuboslava, se stala Praha na několik hodin hlavním městem české a slovenské populární hudby. Na megakoncert skupiny Elán přišlo na Letenskou pláň více než 80 tisíc lidí mladých, starších a různých národností i vyznání. Jožo Ráž na úvod pozdravil obrovské shromáždění slovy: "Nazdar, Češi! Nazdar, Slováci! Nazdar, Čechoslováci!" Zase jsme byli spolu, všichni. V lidsky vřelé a radostné atmosféře mj. zazněly písně Čo bolí, to prebolí, Biely kvet, Spievam rock´n roll si každý deň, Myslíš na to, na čo ja?, Nečekej. V tomhle nejedu, Láska moja a Nie sme zlí.
Vysílání: 29.11., 21.05 hod., ČT art
Opakování: 01.12., ČT art

Johnny Cash v Praze (2/2)
Koncert z pražské Sportovní haly (1978). Účinkují: J. Cash, jeho hosté a skupina The Tennessee Three. Kamera J. Lebeda. Režie I. Paukert. Johnny Cash (26. 2. 1932 – 12. 9. 2003) byl americký zpěvák, kytarista a skladatel. Proslul především díky country, ale svým rozsahem patřil i do dalších žánrů. Podle mnoha hudebních kritiků se stal jedním z nejvýznamnějších amerických hudebních tvůrců a interpretů dvacátého století. V roce 1978 hostoval v pražské Sportovní hale, tento pořad přináší jeho druhou část. Zasvěcený komentář uslyšíme z úst českého country zpěváka Pavla Bobka. J. R. Cash byl dobře znám nejen svým černým oblečením a pozdravem při zahajování svých koncertů „Hello, I'm Johnny Cash...“, ale získal také řadu ocenění. Má hvězdu na hollywoodském chodníku slávy a stal se nejmladším umělcem, který byl uveden do Country Music Hall of Fame (Síně slávy). Mezi nejznámější písně, které při pražském koncertu zazněly v podání Johnnyho Cashe, se řadí Casey Jones, Orange Blossom special, City of New Orleans, A Boy Named Sue. Vystoupí též Cashova dcera Rosanne Cashová. V ansámblu s rodinou Carterových přednesl v pražské Sportovní hale Wabash Cannon Ball a Will the Circle Be Unbroken. Tématy mnoha Cashových písní, především pak těch z konce kariéry, jsou smutek a bolest, ale také naděje a vykoupení.
Vysílání: 29.11., 21.55 hod., ČT art

16.11.2020 12:11:23 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 13 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Milá Evičko, milý Luďku (Činoherní klub)

Články v rubrice - Z éteru

Slavná rocková opera Jesus Christ Superstar

Jesus Christ Superstar

Jesus Christ Superstar
Slavná rocková opera A. L. Webbera. Americký film (1973). V hlavních rolích: T. Neel ...celý článek


Hudební tipy 12. týden

Richard Müller: čierna labuť, biela vrana

Hej mistře basů
Velkolepý koncert v pražské Lucerně k poctě legendárního kapelníka, skladatele, zpěváka a p ...celý článek


Ceny Anděl Coca-Cola 2023

Honza Dědek a Ivana „Fancy“ Kulhánková

Ceny Anděl Coca-Cola 2023
Jména nových držitelů celkem 16 andělských sošek budou oznámena během slavnostníh ...celý článek



Časopis 13 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Zhanna Kadyrova: UNEXPECTED

Pohled do instalace výstavy (Foto: Ondřej Polák)

24. února 2022 se pro všechny Ukrajince změnil svět. Zemi pustoší válka, z Ukrajinců se stali uprchlíci ve vla celý článek

další články...