zvláštní poděkování
Volný.cz

Lenka Morávková vydává single Drowned

Lenka Morávková vydává single Drowned

autor: archiv   

zvětšit obrázek

První studiová skladba s unikátním skleněným nástrojem Bohemian Cristal Instrument Lenky Morávkové, byla oficiálně publikovaná. Nahrávání skleněného nástroje, sférických vokálů a repetitivního klavíru proběhlo ve studiu Seahorse Sound Studios v Los Angeles za použití deseti extrémně senzitivních mikrofonů. Nahrával zde např. Devendra Banghart, Zola Jesus, Paris Hilton a mnoho známých světových hudebníků.

Bohemian Cristal Instrument je unikátní nástroj, který vznikl v roce 2012 jako první český nástroj Cristal Baschet. Morávková se postarala o nevšední design a asistovala při stavbě nástroje španělskému umělci Martímu Ruizovi, následovníkovi bratrů Baschetových, který vede na barcelonské umělecké univerzitě dílnu Metalúdic Baschet. Původními autory těchto hudebních soch jsou francouzští zvukoví experimentátoři François a Bernard Baschetovi, kteří je vytvářeli od padesátých letech dvacátého století. Nástroj-socha s názvem Cristal Baschet se stala jejich nejúspěšnějším počinem.
V USA Lenka letos získala prestižní vízum pro “výjimečné umělce” a svůj unikátní hudební koncert s nástrojem Bohemian Cristal představila v rámci široce uznávaných TEDx Talk. Virální video, které původně spontánně natočila v kvetoucí kalifornské poušti pouze pro soukromé účely, shlédlo během několika týdnů přes milion lidí z celého světa a na Facebooku ho sdílely desítky tisíc uživatelů. Lenka má za sebou také výjimečný koncert v prestižním Broad muzeu v Los Angeles po boku americké skladatelky s korejskými kořeny, Bory Yoon, která byla nominována na cenu Grammy. V druhé polovině července se Lenka Morávková poprvé ukáže v Evropě během letního turné. Českému publiku pak Lenka Morávková představí svůj unikátní Bohemian Cristal Instrument mj. na festivalu Colours of Ostrava v premiérové spolupráci s Američanem Williamem Closem, který vystupuje se Zemskou Harfou (The Earth Harp), jejíž struny se táhnou až dvě stě metrů do dáli a jež je zapsána v Guinessově knize rekordů coby nejdelší hudební nástroj na světě.

Lenka Morávková je skladatelka, sound-artistka a performerka. Její příběh začal na Malé Skále v Českém ráji a dovedl jí skrze několik rozcestí až na univerzitu v Kalifornii (UCR), kde momentálně studuje doktorát zaměřený na digitální kompozici a etnomuzikologii.
Její originální umělecký rukopis stírá rozdíly mezi taneční hudbou a konceptuálním uměním a nechává promlouvat nevšední kombinaci hudby, vizuální show, nových médií, tradice i rituálu.
Zkušená performerka napříč uměleckým spektrem již několik let vystupuje se svým hudebním projektem My Name Is Ann, vystavuje zvukové instalace propojené s novými médii a nyní představuje světu svůj nejnovější počin – jedinečnou hudební sochu ze skla, Bohemian Cristal Instrument.

17.7.2017 14:07:14 DePe | rubrika - Zprávy

Časopis 08 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Chaplin  (MDB)

Články v rubrice - Zprávy

KATAPULT zahájil turné na výbornou

KATAPULT

Nebývalým překvapením zahájil Katapult svoje letošní Turné 2018 Šťastné narozeniny na dvou vyprodaných premiér ...celý článek


Na jeho prknech DRB ožije hudební legenda Freddie Mercury

Michael Kluch (Zdroj: www.michaelkluch.cz)

V dubnu letošního roku představí Divadlo Radka Brzobohatého novinku - velkolepou show Freddie, z pera režiséra ...celý článekČasopis 08 - sekce

LITERATURA/ UMĚNÍ

Životy slavných: Yves Saint-Laurent

Yves Saint-Laurent (P. Niney)

Yves Saint Laurent
Jeho jméno se stalo symbolem kreativity a luxusu. Francouzské drama zachycující dvacet l celý článek

další články...