zvláštní poděkování
Volný.cz

Muzikál Kronikáři příběh jedné rodiny

Kronikáři  (video - zkoušení začíná)

autor: archiv divadla   

zvětšit obrázek

Poprvé v historii Jihočeského divadla tvoří všechny jeho čtyři soubory společně jednu inscenaci. Autorský muzikál Kronikáři, který nese podtitul Stručné dějiny světa v muzikálu, bude mít svoji premiéru 17. března 2017 v 19.00 hodin.
Původní rodinný muzikál o příběhu táty a syna na pozadí zběsilého kolotoče dějin je společným projektem Malého divadla, činohry, opery a baletu Jihočeského divadla. Poprvé v historii JD se podílí všechny soubory společně na jedné inscenaci.

Na scénáři spolupracovali David Košťák a Helena Kebrtová, která je také autorkou písňových textů. Tito mladí dramatici, kteří spolu v tandemu pracovali poprvé, pro Malé divadlo samostatně napsali již několik her cílených převážně na mladé publikum (Kebrtová - Dalskabáty, hříšná ves, Karel - táta vlasti, Quijote! / Košťák - Kazisvět). Autor hudby a orchestrace David Hlaváč je držitelem ceny Anděl. S Jihočeským divadlem spolupracuje již od roku 2011 a doposud pro něj zkomponoval hudbu již k čtyřem inscenacím (Čarodějka Jennifer, Popelka…z krejčovského salónu, Quijote!, Baron Prášil).
Hlavním tématem muzikálu Kronikáři je intimní příběh jedné rodiny, a to zejména táty a syna, pro kterého je otec velkým vzorem. Ten se před mnoha lety ztratil v dějinách a čtrnáctiletý Matyáš, který žije s mámou a malou sestrou, ho v nich hledá. Propadne se do minulosti a cestuje z epochy do epochy. A během tohoto dobrodružství zjišťuje, co je pro něj v životě důležité.

Nakolik jsou dějiny v příběhu zásadní jsme se zeptali Heleny Kebrtové: „V inscenaci je řada reálií, které jsme však pojali s nadsázkou a nakládá se s nimi velmi svobodně. Takže se tam občas dějí věci, které nejsou úplně historicky věrné. A právě z této fabulace na základě historických událostí a postav vzniká osobitý humor Kronikářů. Stačí vnímat kontrast mezi tou dobou, kterou zobrazujeme, a jazykem, kterým se o ní mluví. Že se něco pojmenuje v historii tak, jak by se to tehdy nepojmenovalo (pravěcí lidé se těší na biftek, Kleopatře je doporučeno navštívit psychiatra). Nechceme nahrazovat výuku dějin, ale hrát si s nimi. Dějiny jsou jen pozadím pro v jádru intimní příběh,“ vysvětluje Kebrtová.
Režie celého projektu se ujal Petr Hašek, umělecký šéf souboru Malého divadla a jeho kmenový režisér: „Odjakživa mě fascinoval muzikál – je to divadlo, které propojuje hereckou složku s hudební a pohybovou v jeden komplexní zážitek. Jihočeské divadlo má k dispozici všecky tyto složky a uzrál čas spojit síly. “

Právě z důvodu součinnosti všech čtyř souborů se produkce tohoto titulu ujal přímo ředitel Jihočeského divadla Lukáš Průdek: „V historii Jihočeského divadla byly tzv. vícesouborové inscenace (tedy inscenace, na nichž se podílí více souborů najednou) uvedeny několikrát - doposud vždy činohra, opera a balet. Za všechny mohu uvést Divotvorný hrnec, který byl v JD nastudován od roku 1982 celkem třikrát, nebo velmi povedenou inscenaci Šumař na střeše, kterou JD uvedlo v roce 1990. Na tuto historii, možná by se dalo říci i tradici, navazujeme muzikálem Kronikáři. Přesto jsou Kronikáři v několika ohledech jedineční. Poprvé v historii byl pro JD napsán zcela nový, autorský muzikál a poprvé na něm spolupracují všechny čtyři soubory najednou včetně Malého divadla. Spolupráce všech souborů je velkým potenciálem, dalo by se říci výhodou, vícesouborových divadel oproti divadlům jednosouborovým. A proto má velký smysl se do podobných vícesouborových projektů pouštět, byť je to organizačně náročnější.“

www.jihoceskedivadlo.cz

13.3.2017 21:03:54 Redakce | rubrika - Muzikály