zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Hudební tipy 10. týden

Dee Dee Bridgewater: Mali music

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Dee Dee Bridgewater: Mali music
Afroamerická jazzová diva a její pocta dávné pravlasti. V roce 2004 Dee Bridgewater odletěla do Bamaka, hlavního města Mali. Den poté se probudila ve svém hotelu a zahlédla úžasné panorama: červená vyprahlá hlína. Uprostřed se vine řeka Niger. Pochopila, proč jí hudba z Mali přišla tak povědomá. Po tomto výletě se rozhodla, že své africké album "Red Earth! (2007) natočí s malijskými muzikanty. A ne protože jiní dělali podobné projekty předtím. Chtěla hráče na džembe, balafon, koru, i další malijské nástroje, o nichž ani tehdy nevěděla, jak se jmenují. Ale přitom angažovala i Dželimady Tounkaru, slavného malijského kytaristu, kterému nástroj zní jako nějaká africká loutna.
Vysílání: 08.3., 23.20 hod., ČT art, Hudební klub
Opakování: 09.3., ČT art., 11.3., ČT art

Folk factory: AG Flek
Legendární zlínská skupina, která v 80. letech položila základy tuzemskému folkrocku, prožívá po návratu zpěvačky Blanky Táborské svůj velký comeback a je ve skvělé muzikantské formě (Premiéra). V roce 1977 spolu začali zkoušet Ivo Viktorin, Karel Markytán, Blanka Táborská a Josef Šobáň. Okamžitě zaujali publikum a začali sbírat ocenění na legendárním festivalu Porta. Už jejich první album "Blázni umírají nadvakrát" z roku 1983 se pohybovalo mezi klasickým folkem (s důrazem na vícehlasé vokály) a folk-rockem – byli jednou z prvních folkových kapel, která zařadila do svého zvuku bicí. V 80. letech pak i přes občasný rozchod se vkusem konzervativního "portovního" publika definovali český folk-rock, mj. v době, kdy po odchodu Blanky Táborské přišel do skupiny vizionář Vlasta Redl. Stará sestava AG Fleků se postupně pozměnila, až v roce 1996 došlo k obnovení původního kvarteta. V posledních letech se ve zvuku AG Fleku prolíná to nejlepší, co nabízela stará sestava, s pozdějším, ostřejším zvukem skupiny. S původní čtveřicí totiž koncertuje kytarový mág Michael Vašíček a skvělý bubeník David Velčovský. AG Flek tak zdobí brilantní rytmická souhra, vynikající sólové pasáže, které v rozmáchlých plochách vytvářejí nejrůznější nálady a to vše společně s nádhernými vícehlasy. V prostředí improvizovaného nahrávací studia AG Flek "vystřihnul" některé své slavné hity, ale došlo i na nejnovější tvorbu. Oba autoři skupiny, tj. Viktorin a Markytán, totiž neustrnuli ve vývoji – a jakkoliv se tempo jejich psaní zvolnilo, stále mají co říci.
Vysílání: 09.3., 22.15 hod., ČT art
Opakování: 10.3., ČT art., 12.3., ČT art

27.2.2017 10:02:09 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 17 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Z éteru

Peter Nagy 65

Peter Nagy

Peter Nagy 65
65. narozeniny a 40 let na scéně oslaví oblíbený zpěvák, interpret hitů jako například Kristí ...celý článek


Hudební tipy 18. týden

Janet Jackson

Ikony Kamila Střihavky
Český rockový bubeník Miloš Meier hostem v hudebním cyklu věnovaném osobnostem české ...celý článek



Časopis 17 - sekce

DIVADLO

Divadelní tipy 18. týden

Spálená 16 (Studio Ypsilon)

Jári
Policejní rada Vacátko z legendárního seriálu Hříšní lidé Města pražského, herec Jaroslav Marvan, od j celý článek

další články...

OPERA/ TANEC

Jan Šikl vydává kompilaci scénické hudby

Přebal alba

Skladatel, aranžér a multiinstrumentalista Jan Šikl vydává dvě alba, na kterých zkompiloval výběr ze své dosav celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Výtvarné tipy 18. týden

Tutanchamonova tajemství

Skryté skvosty II. (9/10) - Uherčice
Herec Jaroslav Plesl prozradí, co se návštěvník obyčejně nedozví a o č celý článek

další články...