zvláštní poděkování
Volný.cz

Martin Chodúr 3: Kdo jsi?

Přebal alba Martin Chodúr 3

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Poslední album interpreta a skladatele Martina Chodúra je v pořadí třetím albem. Odkazuje na autorovu zralost. Posluchač si může připadat jako šelma na lovu – Chodúr nabízí hutné skladby, někdy až krkolomný rytmus, podobně, jako když zachycuje poslední fázi útoku šelmy nebo dravce. Skladby posluchač nakonec uloví. Ocenit lze vyvážené texty, pestrou interpretaci, převahu napětí.

Absence názvu, tedy pouze jednoduché označení číslovkou, může být poněkud matoucí. Jak je možné, že si Chodúr poradil s muzikou, texty a s interpretací a nedokázal jediné – dát albu jednoznačný slovní název? Možná kvůli pověrčivosti – do třetice všeho dobrého. Mezi interprety nebude jediný. Projektů bez názvu, tedy např. jen s označením skupiny, je v hudebním vesmíru nepřeberné množství, za všechny uveďme The Beatles – White album (název je odvozený od obalu alba).
Můžeme tápání v označení alba chápat jako handicap nebo naopak jako geniální tah? Od úvodní skladby Až do nebe po bonus Ukolébavka každý z posluchačů pochopí, že je to v tomto případě opravdu chytrá střela na branku. Album samo o sobě není posluchačsky jednoduché. Nabízí velmi rafinované písně se silnými texty, s mnoha poetickými až nepísničkovými obraty (Tajemnáska). Všechny skladby jsou interpretačně magické. Posluchač si klade otázku, které polohy jsou Chodúrovi bližší – cítí se lépe ve výškách, nebo jsou pro něj osobitější nižší polohy? Osobně vnímám, že se cítí dobře všude, vítězí hlasové polohy, v nichž nabízí napětí (i když každý hlasový poradce by v dané okamžiky vztyčil varovný prst), např. Utíkej (…je jen zvíře, které zuří. Když svým kráskám lásku dluží…). Skladatelsky nabízí různé žánry – pouští se do úvodního big beatu (dokonce máte pocit, že jste si pustili sound track jedné německé kriminálky), prolíná se baladou, popem, zabrousí do jazzu.
Nezbývá než smeknout, protože se nám do hudebních českých luhů a hájů dostal univerzální muzikant. Není jednoduché jít s trojí kůží na trh. Martin Chodúr celou tíhu odpovědnosti za hudební střih, text a hlavně pěvecké podání ustál na výbornou, v tomto směru nelze považovat číslovku v názvu coby klasifikační stupeň. A nezbývá než se ptát spolu s autorem: …vším můžeš být, když spíš. Motýlem hvězd. Kapičkou rosy, být květem a kvést. Povíš mi. Kdo jsi?

www.martinchodur.cz

13.2.2017 14:02:33 Josef Meszáros | rubrika - Recenze

Časopis 47 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Divadelní areál Bouda

Časopis 47 - sekce

DIVADLO

Nový kabaret Jednou budem dál uvádějí v MDZ

Marek Příkazký a Zdeněk Julina (Jednou budem dál)

Ve Zlíně vznikl satirický kabaret Jednou budem dál, premiérou divadlo oslavuje 30 let svobody. Třicet let biza celý článek

další články...

LITERATURA/ UM?NÍ

Bernard Buffet neposlušný

Bernard Buffet neposlušný

Bernard Buffet neposlušný
Portrét posledního velkého figurativního malíře. Francouzský dokument. Jean Cocte celý článek

další články...