zvláštní poděkování
Volný.cz

Queen, Roxette a Leonard Cohen

Freddie Mercury (Z webu)

  

Česká televize připravila na sváteční dny koncerty vynikajících hvězd - skupiny Queen, Roxette a Leonard Cohen. V rámci cyklu Velké koncerty pop music uvidíme na ČT2 26. prosince 2003 od 23:15 h záznam skupiny Queen. Na největším maďarském fotbalovém stadionu v Budapešti, v roce 1986 bylo skupině Queen čtrnáct let. Postupně se kvartet propracoval k osobitému hudebnímu projevu, když propojil hardrockové riffy a popové melodie s jedinečným vokálem Freddieho Mercuryho. Skupina přitahovala příznivce rocku i popu a měla neobyčejné množství hitů. Koncerty Queenů byly silným auditivním i vizuálním zážitkem (skupina používala pětasedmdesáti tun světelné aparatury).

Dalším koncertem potěší skupina Roxette, tentokrát Live in Sydney a to 31. prosince 2003 od 14.40 h na ČT2. Roxette jsou Gun Marie Fredriksson (1958) a Per Hakan Gessle (1959). V roce 1986 vzniklo první album skupiny Roxette které mělo dvanáct písní a jmenovalo se Pearls Of Passion. Po singlu Neverending Love následovali singly Soul Deep, I Call Your Name a Goodbye To You. Roxette se tak stali hvězdami i když nejprve jen ve Švédsku, ale brzy potom i na celém světě.

Leonard Cohen - 03.01., 14.50 hod., ČT2
Brilantní písničkář, básník, ale i prozaik Leonard Cohen je dnes již legendou. Svou osobitou poetikou ovlivnil tolik umělců, že každý pohled na Cohenův text v sobě nutně obsahuje i mnohé z jeho statutu legendy, klasika, modly či vzoru. Skladbu, kterou bychom u jiného zavrhli, u Cohena bez problémů přijmeme; co nám někde jinde přijde jako klišé, vnímáme v textech milovaného Kanaďana jako působivý básnický obrat - tak silná je aura jeho osobnosti, tak uhrančivý jeho hlas, tolik podmanivé melodie.
Cohen píše poezii od mládí, od 50 let, pokoušel se ale prosadit i jako prozaik, přičemž oba jeho romány vyšly v českém překladu: jak Nádherní poražení, tak prvotina Oblíbená hra. A právě román Nádherní poražení je prý tím nejlepším, co Cohen kdy napsal, hlavně proto, že si kniha zachovává onen nezaměnitelný humor, který tak dobře známe z jeho písní - Románu Oblíbená hra kritika vytkla křečovitost debutu, pozdní věci, včetně i u nás známé drobné prózy Kniha milosrdenství, jsou vytýkány manýristické bizarnosti.

24.12.2003 16:12:35 JoMe | rubrika - Z éteru

Časopis 08 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Čechomoří  (JD)

Články v rubrice - Z éteru

Hudební tipy 9. týden

Noid, Brzobohatý a Cmorik (Symphonicum Tour 2016)

Manu Katché All Stars
Fenomenální hráč na bicí, Richard Bona, Eric Legnini a Stefano Di Battista v záznamu ...celý článekČasopis 08 - sekce

LITERATURA/ UM?NÍ

400 ASA: Fotografie

Znovuzrození (Karel Cudlín)

Výstava sedmi fotografů dvou generací ze spolku 400 ASA má společného jmenovatele zejména v realismu, s nímž a celý článek

další články...