zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Hudební tipy 2. týden

Cliff Richard: Koncert

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Cliff Richard: Koncert
Dvakrát vyprodal stadion ve Wembley, šestkrát po sobě Royal Albert Hall a dnes koncertuje v nádherných kulisách hradu Leeds. V Británii je nejúspěšnějším interpretem všech dob, ale my často netušíme, že si pískáme zrovna jeho píseň. Připomeňte si slavné hity Cliffa Richarda (Premiéra).
Leedský hrad v kentském hrabství navštíví každoročně půl miliónu turistů. V létě 2004 před ním zaparkovaly kamióny s nápisy „Castles In The Air Tour“ a bedňáci začali vybalovat. Druhý den dorazila i hlavní hvězda - britský zpěvák Cliff Richard. Středověký hrad byl po dva večery součástí jeho koncertní túry po slavných hradech a zámcích Anglie, Walesu a Skotsku.

Nemohl si vybrat příhodnější zastávky, protože je ztělesněním rokenrolového aristokrata a britská královna ho pasovala na rytíře. Cliff Richard je v Británii velkou celebritou. V naší kotlině pohříchu méně. Tady slízli smetanu jiní rytíři hudby - Paul McCartney, Elton John nebo Mick Jagger. Přitom Cliff Richard byl pár let před nimi. První desku vydal v roce 58´. V té době neměl konkurenci. Britové ho nadšeně přijímali jako ekvivalent Elvise Presleyho a krásným komplimentem vystihl tehdejší Richardovu pozici John Lennon: „Před Cliffem Richardem a Shadows (pozn. - kdysi doprovodná skupina C. R.) nebylo v britské hudbě nic, co by stálo za poslech.“ Jeho diskografie čítá těžko představitelných STO ALB! Mezi nimi najdeme i nahrávky gospelů. Od roku 1964 je aktivním křesťanem, což málem ukončilo jeho kariéru. Rockové křepčení na pódiu považoval svého času za cosi neslučitelného s vírou. Asi si s Bohem vše vyříkali, protože v aktivní kariéře pokračuje dodnes a ještě vloni, ve věku 73 let, potěšil fanoušky albem Fabulous Rock 'n' Roll Songbook. Kolekcí písní vzdává holt svým bývalým souputníkům E. Presleymu, J. L. Lewisovi, Ch. Berrymu, Little Richardovi a Everly Brothers. Matador zábavního průmyslu se i s tímto albem dokázal protlačit do první desítky žebříčku. Po kolikáté už... Mimochodem, od padesátých let, až do roku 2010, tedy během šesti dekád, se alespoň jedna jeho píseň vždy vyšplhala na první místo singlové hitparády. I proto před časem zaujala polemika, proč se Richardovy skladby vytrácejí z playlistů rozhlasových stanic. Na podporu legendy se dokonce ozval Sting a hudební kritik Tony Parsons popíchl hudební dramaturgy i veřejnost bonmotem: “Pokud se vám nelíbí alespoň jedna píseň Cliffa Richarda, pak se vám nelíbí pop music.” Cliff Richard je doma nejúspěšnější interpret všech dob. Dvakrát vyprodal stadion ve Wembley, šestkrát po sobě Royal Albert Hall a dnes večer poprvé také louku u hradu Leeds.
Vysílání: 06.1., 20.20 hod., ČT art
Opakování: 10.1., ČT art

The Eagles
Countryrock s heslem Hotel California (Premiéra). Exploze rockové hudby na západním americkém pobřeží, v polovině šedesátých let, která probíhala ve formě hnutí vzájemně spolupracujících a prolínajících se hudebníků a skupin, již od začátku experimentovala s country hudbou jako jedním ze zdrojů svého repertoáru i osobitého stylu. Na rané Byrds, Flying Burito Brothers a další skupiny navázali na počátku sedmdesátých let Eagles ve svém úsilí seznámit s C&W - prostřednictvím country beatu - i rockové posluchače. Eagles vznikli v etnicky i hudebně uvolněné scéně Los Angeles z hudebníků mnoha skupin: Randy Meisner (bývalý člen skupiny Poco a doprovodné skupiny R. Nelsona, Bernie Leadon (působil u Lindy Ronstadt, skupiny Dillard & Clark i ve Flying Burrito Brothers), Glen Frey (přešel od Ronstadt a J. Soutera), a Don Henley (z bývalých Shilok); Don Felder doplnil obsazení později a Joe Walsh vystřídal ve skupině B. Leadona. Pro kalifornskou country rockovou scénu bylo typické, že své první album Eagles natočili v Anglii, ve spolupráci s producentem Rolling Stones, s Glynem Johnsem. V polovině sedmdesátých let měli velký úspěch s písněmi The Best Of My Love, Desperado, Lying Eyes a One Of These Nights a zvláště s albem Hotel California. Jižanský rock dodnes má ve světě miliony příznivců. Skupina The Eagles se v roce 1980 rozpadla, ale členové skupiny se v roce 1994 znovu sešli při sestavování alba Hell Freezes Over, s kolekcí skladeb z koncertů a nových studiových nahrávek. Od této doby spolu příležitostně koncertují. V roce 1998 byla skupina Eagles uvedena do rokenrolové Síně slávy. V roce 2007 poprvé po osmadvaceti letech skupina vydala nové studiové album s názvem Long Road Out of Eden. 8. června 2009 vystoupili The Eagles v pražské O2 aréně.
Vysílání: 07.1., 20.20 hod., ČT art
Opakování: 10.1., ČT art., 12.1., ČT art

4.1.2015 09:01:14 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 16 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Články v rubrice - Z éteru

Karel Kryl – 80 let

Karel Kryl

Občan Karel Kryl
Mýtus a legenda, která neunesla podivnou svobodu a blbou náladu. Dokumentem si připomínáme ...celý článek


Hudební tipy 15. týden

Karel

Karel
Jediný, neopakovatelný, milovaný. Karel Gott pohledem dokumentaristky Olgy Malířové Špátové. Celoveče ...celý článek


Mezinárodní den Romů

Ida Kelarová

Paĺikerav – Děkuji
Hudební oslava dnešního Mezinárodního dne Romů z pražského Rudolfina. Letošní konc ...celý článek



Časopis 16 - sekce

DIVADLO

Divadelní tipy 15. týden

Rudolf Hrušínský

Tichý muž
Na vynikajícího českého herce a vzácného člověka Rudolfa Hrušínského, od jehož úmrtí zítra uplyne celý článek

další články...

OPERA/ TANEC

Festival Janáček Brno 2024

Věc Makropulos (Staatsoper Unter den Linden, Berlin)

Mottem letošního festivalu je Bez hranic!… a česká hudba žádné hranice nezná. Zažijte Brno a českou hudb celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Michal Ajvaz nová próza Pasáže

Přebal knihy Pasáže

Kniha Pasáže jsou devátou prózou Michala Ajvaze. A zároveň jako by to nebyl devátý titul, ale stále tatáž, nek celý článek

další články...