zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Michael Kocáb 60 let

Michael Kocáb 60 let

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Je nám ctí... Michael Kocáb - 60 let Pražský výběr
Koncert přední rockové skupiny Pražský výběr s hvězdným hostem F. Zappou u příležitosti odchodu sovětských vojsk z Československa v roce 1991. Pořad uvádíme jako poctu zpěvákovi M. Kocábovi. Kamera M. Dostál. Režie A. Vomáčka
Po sametové revoluci (1989) byla díky úsilí Michaela Kocába jako předsedy parlamentní komise pro dohled nad odsunem sovětských vojsk z Československa uzavřena československo-sovětská dohoda o odchodu Sovětské armády. Poslední železniční transport Sovětské armády opustil československé území 21. června 1991. Velitel Střední skupiny vojsk Eduard Vorobjov odletěl z Československa o šest dnů později. Tehdy (24. 6. 1991) se také konal koncert rockové skupiny Pražský výběr v pražském Sportovní hale pod názvem „Adieu C.A.“, na němž účinkoval mj. Frank Zappa (1940–1993). Zazněly písně Čičolína, Zubatá, Improvizace v A dur s F. Zappou, Bláznivý reggae, Pražskej buran, Proč jen já a další.
Invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa v roce 1968 představovala vojenský vpád vojsk pěti socialistických zemí Varšavské smlouvy v čele se Sovětským svazem (SSSR) na žádost konzervativního křídla Komunistické strany Československa. Krátce po příjezdu tanků byla obsazena většina důležitých měst v tehdejší ČSSR. Na československých letištích přistávala sovětská letadla s další vojenskou technikou. Veřejnost během prvního týdne okupace vyjadřovala silný odpor, který v očích světové veřejnosti zdiskreditoval socialismus sovětského typu. Vojska SSSR zde zůstala až do roku 1991. Tehdy také navštívil Michal Kocáb společně s Alexandrem Dubčekem Sovětský svaz, kde promluvil na plénu Nejvyššího sovětu.
Vysílání: 26.7., 20.20 hod., ČT art

Michael Kocáb očima Josefa Císařovského
Hudební skladatel, zpěvák, občanský aktivista a politik (1993)
Mnohovrstevnatá osobnost Michaela Kocába vždy vyvolávala emoce. Kluk nebo podnikatel? Postava z undergroundu nebo politik? Zpěvák či poslanec? Režisér Josef Císařovský zachytil M. Kocába v prostředích zcela nesourodých: v Rudolfinu, v běchovickém vědeckém ústavu, u babičky v Újezdě, v krovu Anenského kostela i na vlastní louce.
Vysílání: 26.7., 21.30 hod., ČT art; Opakování: 30.7., ČT art

20.7.2014 10:07:18 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 16 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Hra, která se zvrtla (MdB)

Články v rubrice - Z éteru

Karel Kryl – 80 let

Karel Kryl

Občan Karel Kryl
Mýtus a legenda, která neunesla podivnou svobodu a blbou náladu. Dokumentem si připomínáme ...celý článek


Mezinárodní den Romů

Ida Kelarová

Paĺikerav – Děkuji
Hudební oslava dnešního Mezinárodního dne Romů z pražského Rudolfina. Letošní konc ...celý článek


Hudební tipy 15. týden

Karel

Karel
Jediný, neopakovatelný, milovaný. Karel Gott pohledem dokumentaristky Olgy Malířové Špátové. Celoveče ...celý článek



Časopis 16 - sekce

DIVADLO

Nová výzva Kašpar.Dramatik

Martin Hofmann (Cyrano)

Spolek Kašpar je soubor, který je již více jak třicet let etablovaný na české divadelní scéně. Aktuálně hraje celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Antologie Krvavý Žižkov

Přebal knihy

Krvavý Žižkov je antologie, která má svého předchůdce Krvavý Bronx (2020), úspěšnou knihu povídek o „vyl celý článek

další články...