zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Básníci - šansoniéři Evropy (1-13)

Bulat Okudžava (Foto archiv ČT)

  

Básníci Evropy je cyklus 13 středometrážních uměleckých filmových dokumentů, zachycujících významné osobnosti evropské kultury konce dvacátého století, které se svým dílem významně zapsaly a ve většině případů dále zapisují do historie evropského šansonu a poetické písně. Šanson, či poetická píseň jsou do jisté míry specifickým produktem evropské kultury, ztěží přesně definovatelným co do žánrových hranic. Snad proto všichni protagonisté jednotlivých dokumentů prezentují ve svém životě nejen umění vládnout poetickým slovem a hudbou, ale také schopnosti z jiných oborů kultivované lidské činnosti. Výtvarné umění, literatura, divadlo, film, filosofie atd. Cílem cyklu je připomenout divákům v Evropě, že žijeme na kontinentu, který dal světu obrovské kulturní bohatství. A že i v současném náporu americké konzumní kultury mají evropští „básníci“ lidem stále co říci.
Každý z dílů se snaží přiblížit divákům jednu významnou osobnost prezentující určitou geografickou a stylovou oblast Evropy. V cyklu se tak objeví dokumenty: Bulat Okudžava (Rusko - tento portrét jsme natočili těsně před jeho smrtí), Jevgenij Doga (Moldávie),Gino Paoli (Itálie), Jiří Suchý (ČR), Milan Lasica (Slovensko), Grzegorz Turnau (Polsko), Donovan Leitch (Irsko), Ludwig Hirsch (Rakousko), Herman van Veen (Holandsko), Konstantin Wecker (Německo), Neďalko Jordanov (Bulharsko), Ian Anderson (Anglie), Hugues Aufray (Francie).

Bulat Okudžava – Rusko (7.1.)
Básník a spisovatel, představitel intelektuálního odporu proti totalitě komunistické moci v bývalém SSSR. Přestože jeho umělecké působení bylo solí v očích představitelům sovětské moci a proto oficiálně B. Okudžavovi zakázali vystupovat a vydávat knihy, získalo jeho dílo doslova světovou popularitu. Jeho knihy a desky vycházely v USA, Francii a dalších zemích. K velikým obdivovatelům B. Okudžavy patřila např. i Joan Baez. Próza: Ahoj študente, Nebohý Avrosimov, Putování diletantů, Dostaveníčko s Bonapartem. Sborníky poezie: Veselý bubeník, Cestování na Tinatin, Arbate, můj Arbate aj. Napsal několik filmových scénářů, Písničkář a autor nezaměnitelně jednoduchých melodií, nejpopulárnější byl v 50. až 70. letech. Zemřel v roce 1997 v Paříži. Film zachytil B. Okudžavu na jeho „Dače“ ve vsi Pěredělkino nedaleko od Moskvy. B. Okudžava vypráví o svém životě, který probíhal mnohdy neradostně a dramaticky. Hodnotí současný svět i dění v Rusku, vyznává se ze svých životních hodnot, mluví o své tvorbě. Jedná se o poslední dokument, který byl s B. Okudžavou natočen před jeho smrtí. Ve filmu jsou použity unikátní záběry z posledního koncertu B. Okudžavy v r. 1995 v Brně, kde hraje a zpívá společně se svým synem.

5.1.2003 Redakce | rubrika - Známí?