zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Na Rock for People tanečním krokem vpluje Manu Chao

Manu Chao

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Slunce, léto a v ruce vychlazený drink, to vše doprovázené muzikou, která vás nenechá v klidu. Ne, nejsme v Karibiku, ale na festivalu Rock for People, kde právě rozjíždí svůj set MANU CHAO LA VENTURA! Tak tahle nějak to bude zkraje července vypadat na hradeckém letišti. Proč? Manu Chao se se svým novým projektem po 8 letech vrací do České republiky – a opět na festival Rock for People. Přiveze s sebou novou kapelu La Ventura, staré a dosud velmi živé hity i čerstvé, dosud nevydané songy.

Manu Chao je jedním z mála interpretů, o kterém se dá bez nadsázky říct, že změnil podobu Rock for People. Byl totiž headlinerem posledního ročníku festivalu v Českém Brodě. Michal Thomes z pořádající agentury Ameba Production s úsměvem vzpomíná: „Tehdy v krásném letním počasí dorazilo na Manu Chaa na 20 tisíc návštěvníků. Možná dodnes držíme český rekord v délce fronty u pokladny. Někteří to bohužel odnesli úžehem. Ten den byl zásadní, narazili jsme na kapacitní mantinely, které v Českém Brodě již nešly překonat, a zároveň jsme si ověřili, že kvalitní velká jména naše diváky přitahují.“ Další rok se Rock for People už konal v Hradci Králové.

Vedle inspirativního Manu Chaa doplňuje rockový kvartet kytarista Madjid, bubeník Philippe a basák Gambeat. Lehkost a energie, s níž kapela hraje všechny zásadní známé melodie i nové kousky, je dechberoucí. Divoce namixovaný koktejl rocku, reggae, punku, ska, zvuků odposlouchaných na cestách a rytmů z celého světa triumfuje na festivalech po celém světě a jistě roztančí i všechny letní návštěvníky na hradeckém letišti.
Na první setkání s Manu Chaem vzpomínají rádi nejen fanoušci, ale i organizátoři, kteří byli v roce 2006 přítomni v Českém Brodě: "...bylo tehdy pekelné horko a náš kamarád Martin, který měl na starosti catering umělců, začal sám roznášet basy a kartony s nápoji. Ke zjevně již unavenému kolegovi se po chvíli přidal chlapík, který sice nemluvil česky, ale ochotně mu pomohl nosit basy do šaten. Jako poslední naplnili lednici v šatně Manu Chaa a Martin mu upřímně poděkoval za pomoc. Cizinec si ale sedl a neměl se k odchodu. Trochu nervózní Martin ze sebe vysoukal, že šatna je určena pro Manu Chaa. Muž s úsměvem vstal ze židle, usmál se a podal mu ruku se slovy: - Já jsem Manu Chao, a jak říkají tobě?, " vypráví s úsměvem jeden ze zakladatelů Petr Fořt.

Manu Chao si ponechává odstup od showbusinessové mašinérie a inspiraci čerpá z pouličního hudebního vření, kde se cítí doma a jehož je stálou součástí. Dodnes rád pod různými jmény vyráží hrát do barů a menších sálů, s ad hoc sestavami přátel hudebníků nebo se přidává k místním muzikantům. Třeba překvapí i na Rock for People a předvede vedle svého setu také improvizované představení na ranveji.

Manu Chao se narodil v Paříži španělským rodičům, kteří se věnovali umění. Začátky jeho tvorby poznamenala britská punková vlna, jmenovitě The Clash, The Jam a Dr. Feelgood. Na francouzské alternativní scéně se objevuje v půli osmdesátých let v rockabilly kapele Hot Pants, posléze s bratrem Antoinem a dalšími přáteli zakládá skupinu Los Carayos. Zásadní zlom přinesla sestava Mano Negra z roku 1987, která si brzo získala velké jméno zejména v neanglofonních oblastech.
Kapela v devadesátých letech jela turné na lodi, kdy hráli po jihoamerických přístavech, nebo ve vlaku, kdy koncertovali na nádražích. Drsné podmínky turné jen přiživily rozpory v kapele a ty nakonec vedly k tomu, že část spoluhráčů kapelu opustila. Nato Manu Chao stěhuje band do Madridu, ale v roce 1995 ho po právnických sporech s bývalými kolegy definitivně rozpouští.
Poté žil Manu Chao nějaký čas nomádským způsobem v několika středoamerických a jihoamerických zemích. Z blízka poznal život těch nejchudších i sám sebe. Hudebně se posouvá blíže k latinoamerické hudbě, reggae a také elektronice. První sólové album Clandestino z roku 1998 si popularitu získalo postupně, ale dnes je považováno za jeden z klíčových milníků world music. Sám Manu se však této škatulce brání. A právem. Jeho hudba totiž překračuje meze jakékoli uměle definované kategorie. I jeho další sólová alba jsou plná pestrých melodií a zabývají se starostmi i radostmi běžného člověka, pouličním životem v ulicích velkých měst i venkova.

20.4.2014 23:04:10 Redakce | rubrika - Festivaly

Časopis 16 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Články v rubrice - Festivaly

Mladí ladí jazz zdarma na Karlovo náměstí

Jazzanova

V Praze do 30. dubna patří Karlovo náměstí patřit jazzu i dalším hudebním žánrům. Pod taktovkou festivalu Mlad ...celý článek


Litava Park nabídne hvězdný line-up

Litava Park

Krásné místo kousek od Brna, město Bučovice, již podruhé zve na víkend plný skvělé hudby. Dvoudenní festival L ...celý článek



Časopis 16 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Příběhy filmových legend: Meryl Streepová

Meryl Streepová

Meryl Streepová – tajemná a proměnlivá
Fenomenální chameleón, skromná hvězda bez skandálů. Francouzsk celý článek

další články...