zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Hudební tipy na 29. týden

Louis Armstrong

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Louis Armstrong: Živě v Austrálii
Každá diskuse o jazzové trubce musí začínat Louisem Armstrongem (190l až 1971), v jehož projevu hudba New Orleansu vrcholí. Armstrong však nebyl jen trumpetistou, který se stal symbolem jazzu pro posluchače na celém světě: byl a je hlasem svého národa, který promlouvá jeho prostřednictvím. Byl přitom prostý člověk, a pokud šlo o verbální inteligenci, zmátl mnoho svých příznivců. Ale narodil se v době, kdy mohl logicky přejít od folklórního jazzu z New Orleansu k naprostému individualismu v umění, aniž ztratil svou orientaci nebo obdivuhodné vokální vlastnosti, svůj smysl pro hudbu tvořenou pro obyčejné lidi. Sám sebe L.Armstrong za umělce nepokládal . Nejvíce se přiblížil k něčemu, co mohlo vypadat jako soud o vlastním umění, když řekl: "Páni, jenom nikdy nebýt pozér!". Jeho styl má blíž k lidovému než vysokému umění. Tak jako zpěváci blues od Mississippi dokážou nenáročným popěvkem vyjádřit všechen žal a bolest svého údělu zachytit, tak dovedl i Louis Armstrong vdechnout hlubokou a mocnou stopu citu do skladeb, které jsou při povrchním pohledu jenom obyčejná taneční čísla. Jeho nenapodobitelný tón trubky je zářivý, naříkavý, žhavý, statečný a vždycky plný dobré naděje. Při Armstrongově mohutně pulzujícím vibratu a v tom, čemu Leonard Bernstein říkal "nádech bolesti" v tónu, nás "mrazí po těle". Vysílání: 19.7., 15.35 hod., ČT2; Opakování: 22.7., ČT2.

Thelonious Monk
Kdokoliv Monka třebas jen jednou slyšel, už na něho těžko zapomene. Na klavír hrál rovnými prsty, ale rafinovaně, jako na bicí nástroje. Občas nečekaně stisknul klávesy vedle sebe, aby zatahal svoje posluchače za jejich hudebně většinou zanedbané uši. Prostě "vařil" na piáno a tvářil se jako by nechumelilo. A najednou (zase jako by) skočil na klaviaturu neviditelný kocour a prošel se uprostřed ´písničky´po klávesách! Americký klavírista a skladatel Thelonious Monk byl ročník 1917 a zemřel v roce 1982. Vysílání: 19.7., 00.15 hod., ČT2.

Étienne Daho
Zpěvák narozený v roce 1956 v alžírském Oranu. Kultovní skladatel a hudební producent, který vydal řadu synth poprockových alb a hitových singlů. Zpívá hlubším, šeptavým hlasem, podobným Leonardu Cohenovi nebo Chetu Bakerovi. Ovlivnili ho Serge Gainsbourg, Velvet Underground, The Beach Boys, Syd Barrett a Pink Floyd. Vysílání: 20.7., 23.30 hod., ČT2; Opakování: 21.7., ČT2.

16.7.2012 10:07:25 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 16 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Články v rubrice - Z éteru

Karel Kryl – 80 let

Karel Kryl

Občan Karel Kryl
Mýtus a legenda, která neunesla podivnou svobodu a blbou náladu. Dokumentem si připomínáme ...celý článek


Mezinárodní den Romů

Ida Kelarová

Paĺikerav – Děkuji
Hudební oslava dnešního Mezinárodního dne Romů z pražského Rudolfina. Letošní konc ...celý článek


Hudební tipy 15. týden

Karel

Karel
Jediný, neopakovatelný, milovaný. Karel Gott pohledem dokumentaristky Olgy Malířové Špátové. Celoveče ...celý článek



Časopis 16 - sekce

DIVADLO

Štíři z února na jevišti Studia DVA

Miroslav Krobot a Marika Šoposká (Štíři z února)

Autorský divadelní projekt Miroslava Krobota a Mariky Šoposké představilo divadlo Studio DVA poprvé divákům v celý článek

další články...

OPERA/ TANEC

Sezona Opery ND a SOP vyvrcholí festivalem

Vizuál festivalu

Aktuální, interaktivní, moderní, pestrý, odvážný, český i světový - takový bude letošní ročník festivalu Opera celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Pavel Forman vystavuje v DOXu

Výstava TransForman (Foto: Jan Slavík, ©DOX)

Výstava TransForman představuje v DOXu tři desítky nejnovějších prací malíře Pavla Formana z let 2021–20 celý článek

další články...