zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Hudební tipy na 48. týden

John Coltrane

autor: archiv   

zvětšit obrázek

JAZZKLUB John Coltrane
Hudební cesta amerického saxofonisty J. Coltranea (1926–1967) byla krátká, rychlá a strmá, ale mezi jazzovými velikány dosáhla nejdále a nejvýš. Ještě po pětačtyřicátém roce Coltrane hrával rhythm and blues a dobovou taneční hudbu. První významné angažmá získal v letech 1949–1951 v saxofonové sekci bigbandu trumpetisty Dizzyho Gillespieho. Nejdůležitější období pro explozivní vývoj jeho převratného stylu bylo otevřeno v polovině padesátých let, přitom Coltraneovy vrcholné nahrávky obsahují pozdní alba, například A Love Supreme (1964) nebo Ascension (1965). Spolupracoval s Theloniousem Monkem, dominoval sextetu Milese Davise, vytvořil vlastní kvartet s nímž řadu let hrával blues, balady, spirituály a všechny své závratné improvizace architektonicky vystavěl jako vlastní skladby. Měl neslýchaně originální robustní tón, jeho explozivní melodické linie byly trefně charakterizovány jako "zvukové plachty". Nejen každý saxofonista, přicházející po něm, se musí vyrovnat s Coltraneovým odkazem. Změnil hudbu, ukázal ohromné možnosti jazzu, předznamenal world music, multietnickou kulturu.
Vysílání: 30.11., 23.35 hod., ČT2; Opakování: 02.12., ČT2.

Na moll
Hosty pořadu Na moll budou dvě formace, které představují rozdílné odnože akustické hudby.Skupina Alibaba v čele s kapelníkem, zpěvákem, kytaristou a autorem repertoáru Miroslavem Vepřekem si za několik let své existence vybudovala jméno především ve svém domovském Olomouckém kraji. Zvítězila na Mohelnickém dostavníku a v roce 2011 obdržela hlavní cenu pořadatelského štábu na festivalu Zahrada. Kromě toho se může chlubit vítězstvím z Porty. Současná tříčlenná sestava Alibaby čerpá z nejlepší tradice akustického folku a country a prvky těchto žánrů kombinuje s bravurně hraným swingovým rytmem. Za pozornost stojí i texty Mirka Vepřeka, který je vystudovaný bohemista a tomuto oboru se (mj. jako odborník na staroslověnštinu) věnuje jako vědec na olomoucké univerzitě.
Brněnská skupina Svítání má na svém kontě jednu z diváckých cen na festivalu Zahrada z roku 2000. V té době se věnovala převážně akustickému folku s důrazem na vokály. Současná podoba kapely je zcela jiná: pestřejší aranže, prvky různých žánrů, pouze výrazná vokální složka zůstala. Svítání u nás patří k průkopníkům nového šíření hudby mezi fanoušky. V posledních letech nevydává nová alba; místo toho natáčení profesionálně ve studiu každý rok 4?5 nových písní, a takto vzniklé CD rozdává zdarma návštěvníkům svých koncertů. Cílem je přilákat publikum spíše na koncerty než ke stahování hudby z internetu. Sestavu nedávno výrazně změnila i legendární brněnská skupina Kamelot. Cílem kapelníka a autora Romana Horkého je vrátit se k původnímu akustickému zvuku a k trampské muzice. Horký se odstěhoval do Mohelna u Náměště nad Oslavou, aby měl blízko k inspirativnímu prostředí údolí řek Oslavy a Chvojnice. Současný Kamelot vedle Horkého autorských písní hraje skladby Wabiho Ryvoly. Kapela bude v roce 2012 slavit 30 let od svého vzniku.
Vysílání: 01.12., 22.55 hod., ČT2; Opakování: 07.12., ČT2.

28.11.2011 23:11:03 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 17 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Z éteru

Peter Nagy 65

Peter Nagy

Peter Nagy 65
65. narozeniny a 40 let na scéně oslaví oblíbený zpěvák, interpret hitů jako například Kristí ...celý článek


Hudební tipy 18. týden

Janet Jackson

Ikony Kamila Střihavky
Český rockový bubeník Miloš Meier hostem v hudebním cyklu věnovaném osobnostem české ...celý článek



Časopis 17 - sekce

OPERA/ TANEC

Jan Šikl vydává kompilaci scénické hudby

Přebal alba

Skladatel, aranžér a multiinstrumentalista Jan Šikl vydává dvě alba, na kterých zkompiloval výběr ze své dosav celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Výtvarné tipy 18. týden

Tutanchamonova tajemství

Skryté skvosty II. (9/10) - Uherčice
Herec Jaroslav Plesl prozradí, co se návštěvník obyčejně nedozví a o č celý článek

další články...