zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Live: Digitonal, Marconi Union & Echaskech (UK)

Digitonal

autor: Z webu   

zvětšit obrázek

Průběžný festival Music Infinity 2011 přichystal další hudební lahůdku - 16. dubna vystoupí v Paláci Akropolis hudebníci z anglického nezávislého labelu Just Music, který se specializuje na sofistikovanou elektroniku a ambient. Londýnská značka si za deset let své existence vybudovala na scéně experimentální hudby kultovní postavení a do Prahy ji přijedou představit projekty Digitonal, Echaskech a Marconi Union. Jejich společným znakem je inspirace ambientní klasikou i zlatou érou britské klubové kultury ze začátku devadesátých let, každý z nich ale odkaz svých hrdinů převádí do hudby pro 21. století vlastní unikátní cestou. Dvojice Digitonal míchá chytré beaty se zvuky smyčcových nástrojů, Echaskech kladou důraz na spletité rytmy a Marconi Union se vyžívají v budování éterické ambientní atmosféry, do níž rádi vpustí i klasické nástroje. Večírek s londýnskou značkou Just Music v polovině dubna v Paláci Akropolis určitě uspokojí i ty nejnáročnější fanoušky elektronické hudby.

Label Just Music založil v roce 2001 John Benedict a zúročil v něm svoje dlouholeté zkušenosti ze značky China Records, u které vydávali třeba Morcheeba nebo Levellers. Za deset let s Just Music se Benedictovi podařilo vybudovat respektovaný nezávislý label, který klade důraz na kvalitní produkci a uměleckou integritu. Svým záběrem sahá Just Music od klubové elektroniky, indie folku až po ambient a k jeho spolupracovníkům patří i taková jména jako Future Loop Foundation, Dan Arborise nebo Jon Hopkins, který byl už předloni hostem Music Infinity.

Jednou z nejzářivějších hvězd labelu je projekt Digitonal, který se v dubnu vrátí do Prahy již potřetí. Naposledy před dvěma lety zahráli v Paláci Akropolis na Music Infinity a uhranuli zde posluchače svojí neobvyklou kombinací sofistikovaných elektronických beatů a akustických nástrojů. Klarinetista, skladatel filmové hudby a klávesový virtuóz v jedné osobě - Andy Dobson hrál pod hlavičkou Digitonal už od konce devadesátých let, klíčovou ingredienci do své hudby ale našel až po setkání s egyptským houslistou Samy Bishai na začátku tisíciletí. Jejich fúze moderní klasiky a elektroniky jim vynesla srovnání s Orbital nebo The Orb, ale třeba také Stevem Reichem či Philipem Glassem. „Pohybujeme se v žánru, kde se dá zúročit spousta různých hudebních vlivů - od vážnohudebního minimalismu až po beeaty značky Warp,“ říká k tomu Andy Dobson. Digitonal vydali tři alba a jednu koncertní nahrávku a od poslední návštěvy Prahy přibyla v jejich diskografii retrospektiva Be Still My Bleeping Heart, která se setkala s velmi příznivými recenzemi v odborném tisku. Digitonal zahrají v Praze jako trojice, kromě Dobsona obsluhujícího elektronické mašinky a klarinet a houslisty Samy Bishai dorazí i Joshu Doherty, který se stará o rytmiku. Společně předvedou Paláci Akropolis svoji okouzlující hudbu k neexistujícím filmům.

Hosty Music Infinity bude také projekt Marconi Union, neboli britští elektroničtí kutilové Richard Talbot a James Crossley, které v minulém roce doplnil i hudebník Duncan Meadows. Své éterické ukolébavky splétají z elementů dub-techna, jazzu, ambientu i klasiky a zvou s nimi posluchače do světa polospánku, ze kterého se vám nebude chtít nikdy odejít. Debutovali před osmi lety s albem Under Wires and Searchlights, od té doby natočili další tři desky a mají za sebou také hudbu k filmům či výstavám. Album A Lost Connection vydané vloni v reedici na Just Music umístil týdenník Sunday Times na osmnácté místo v seznamu nejlepších desek roku 2010. „Je to soundtrack k opuštěným továrnám, kde se sluneční paprsky lámou přes rozbité sklo,“ napsal o desce magazín Echoes. Motivem, který spojuje nahrávky Marconi Union, je samota a izolace a trojice se této stylizace drží i mimo hudbu, neposkytuje rozhovory a koncertuje jen výjimečně. I proto bude jejich pražské vystoupení bezpochyby mimořádným zážitkem.

Třetím účastníkem showcase Just Music v Paláci Akropolis bude duo Echaskech. Andy Gillham a Dom Hoare začínali v polovině devadesátých let jako drum’n’bassoví DJové, ale postupem času jejich sound zmutoval do podoby inteligentní elektroniky, která čerpá z vlivů Kraftwerk, Orbital i electro hip hopu. Společně začali fungovat od poloviny nulté dekády a debutové album Skechbook natočili v roce 2007. Echaskech kladou maximální důraz na živé hraní – s pomocí VJ Mach V a hromady mašinek se jejich sety mění v nespoutané improvizace, které přepisují pravidla klubových performancí. „Možná jejich kompozice zní na první poslech sofistikovaně, ale jejich ambient má ostré zuby, které se nebojí naživo ukázat,“ napsal o jejich koncertu DJ Magazine. Jejich poslední album Shatterproof nabídlo i výlety do oblasti dubstepu, o to zajímavější a překvapující může být právě jejich debutové vystoupení v rámci showcase labelu Just Music v Praze.

28.3.2011 20:03:15 Redakce | rubrika - Koncerty

Časopis 17 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Články v rubrice - Koncerty

QUEENIE připravila na narozeninové koncerty i nové písně

QUEENIE

Kapela QUEENIE, která se stará o repertoár Freddie Mercuryho a Queen, je jednou z nejžádanějších kapel v České ...celý článek


Turbodechovka Fanfare Ciocărlia roztančí Flédu

Fanfare Ciocărlia

Fanfare Ciocărlia, jedna z nejproslulejších balkánských dechovek, představí 12. května v premiéře na Flédě svo ...celý článek



Časopis 17 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Výtvarné tipy 18. týden

Tutanchamonova tajemství

Skryté skvosty II. (9/10) - Uherčice
Herec Jaroslav Plesl prozradí, co se návštěvník obyčejně nedozví a o č celý článek

další články...