zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Michal Tučný

Michal Tučný

autor: archiv   

zvětšit obrázek

(11. ledna 1947 - 10. března 1995)
V loňském roce vydal Supraphon komplet 10 CD shrnující zpěvákovu supraphonskou éru s kapelou Tučňáci, jeho poslední nahrávky s názvem Šťastné staré slunce, a navíc kompilaci největších hitů a singlových bonusů.

Na scéně country music se Michal Tučný poprvé objevil v roce 1967 na prvním ročníku festivalu Porta, kde vystoupil jako host skupiny Rangers s písničkou z katalogu Johnnyho Hortona "Whispering Pines", se kterou také první ročník Porty vyhrál.

Spolupráce se skupinou Rangers však trvala jen několik měsíců a na druhém ročníku Porty se Michal Tučný objevil již se svou novou skupinou Rivals. Ovšem stále ještě zpíval převážně v angličtině. Zlomovým bodem pro jeho další kariéru bylo setkání s Janem Vyčítalem a jeho příchod do skupiny Greenhorns. Byl to právě Vyčítal, kdo Michala Tučného přemluvil ke zpívání českých písní a zároveň ho dokázal kvalitními texty také zásobovat. Vznikly tak hity jako "Blues", Folsomské věznice," "Rovnou, tady rovnou," "El Paso" (duet s Tomášem Linkou), "Vlak v 0,5", "Blízko Little Big Hornu", "Červená řeka" a celá řada dalších.
Stále více však bylo Michalovi Tučnému stylové zaměření Greenhornů těsnější. Rozpory s Janem Vyčítalem vyvrcholily v roce 1974 jeho odchodem ze skupiny. Společně s ním odešel od Greenhornů i Tomáš Linka a kapelní speaker Petr Novotný. Společně s Novotným vytvořil Tučný koncipovaný jevištní pořad zpěvu a mluveného slova Novoty. Po neúspěšném pokusu o vytvoření prvních Tučňáků vstoupil Michal Tučný ke skupině Fešáci. U Fešáků přišla samozřejmě další várka velkých hitů: "Já tajně cvičím", "Prodavač", "Dávej vinu dálkám" nebo "Sundej z hodin závaží".
Spolupráci s Fešáky ukončil Michal Tučný v roce 1980 a po krátké přestávce se objevil s vlastní skupinou Tučňáci a se zcela novým repertoárem. První sólové album Poslední kovboj přineslo kromě stejnojmenné písně i hity "Báječná ženská", "Modrá z džín" nebo "Koukám, jak celá země vstává". Za úspěchem alba byla kromě Michalovy výborné interpretace také úspěšná spolupráce s textařem Zdeňkem Rytířem, která se rozvíjela i v dalších letech.
Už koncem 80. let měl Tučný značné zdravotní potíže, které ho stále častěji odvolávaly z jeho koncertních turné a nahrávacích studii. Michalovy zdravotní problémy byly také jedním z důvodů rozpuštění skupiny Tučňáci. Poté spolupracoval s amatérskými a poloprofesionálními soubory (např. s jihočeským Weekendem a s Pavlínou Jíšovou).
V roce 1994 se Michal Tučný opět rozhodl pro spolupráci se stálou skupinou, kterou měla být skupina President, kterou pro něho sestavoval bývalý sólový kytarista Tučňáků Medard Konopík. K rozsáhlé spolupráci se skupinou President však již nikdy nedošlo. Dne 10. března 1995 ve svém boji se zákeřnou nemocí prohrál. V jeho osobě odešel nezapomenutelný král české country music, který dokázal proměnit prakticky každou svou píseň v evergreen a přinést pojem country music do nejširšího okruhu posluchačů. Síla jeho interpretace byla v upřímnosti jeho zpěvu - své písně zpíval srdcem.

3.1.2011 23:01:47 JoMe | rubrika - Medailony