zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Eugene Hutz: Můžete proto cítit v každé notě rebelskou duši.

Eugene Hutz

Americká gypsy punková kapela Gogol Bordello přijede 11. prosince 2009 do Prahy. Tato devítičlenná multinárodnostní formace vystoupí v Incheba Areně (Malá sportovní hala) v rámci turné ke koncertnímu DVD a CD LIVE FROM AXIS MUNDI. Gogol Bordello se proslavili po celém světě divokými koncerty, které míchají cikánskou a východoevropskou hudbu, ska, rock´n´roll a vše rebelské od flamenka až po perestrojkový punk. V centru pozornosti jednoznačně stojí charismatický zpěvák a kytarista Eugene Hutz. Za dobu existence kapely se z něj stala globální celebrita, která dává stovky rozhovorů, vystupoval s Madonnou na koncertu Life Earth, hrál v jejím režijním debutu „Filth and Wisdom“ či po boku „Froda“ Elijaha Wooda a ve svých výrocích si nebere žádné servítky. Na pódiu mu zdatně sekundují další muzikanti z Ruska, Izraele, USA, Etiopie, Ekvádoru a dvě tanečnice. Před pražským koncertem Eugene Hutz odpověděl na několik otázek:

  • V Praze jste začínali na Baráčnické rychtě, pak jste hráli v Roxy, Arše a nyní v Incheba Areně. Podobně vzrůstá zájem o vás po celém světě? Jaké to je?
    Určitě nás to hodně naplňuje, celou dobu hrajeme stejný styl, se stejným zápalem a energií.


  • Vaše koncerty jsou známy právě velkou energií, divokou hudbou, kdy z vás pot jen stříká? Jak to vydržíte téměř každý den, když jste na turné?
    Ne, nejsou v tom drogy, jestli se ptáte na tohle. Jsme profesionálové, víme, jak na to. Jsme to schopni vydržet a každý večer díky vášni, se kterou naši hudbu hrajeme. Jdeme do toho celou duší i tělem.
  • Připravujete nové studiové album?
    Ano, vyjde v březnu a na pražském koncertu z něj budeme hrát několik nových skladeb.
  • Bude se lišit pražský koncert od letošního vystoupení na Rock for People?
    Určitě. Na festivalech se vždy hraje kratší dobu, v Praze to bude normálně dlouhý koncert. Určitě to také nebude stejné i díky tomu, že každých pár týdnů koncertní program obměňujeme.
  • Na co se nyní těšíte?
    Moc se těšíme za dva týdny na festival Balkan Fest v ukrajinském Kijevě, kde jsme hlavními hvězdami. Vystoupí tam třeba dále Emir Kusturica a jeho No Smoking Orchestra, Fanfare Ciocarlia, Kocani Orkestar a řada dalších kapel. Je to pro mě takový návrat domů.
  • Vracíte se někdy na delší dobu na Ukrajinu, do země svých předků?
    V současné době mi učarovala Brazílie a Latinská Amerika obecně. Již dva roky žiji střídavě v New Yorku a Rio de Janeiru. V Brazílii nacházím spoustu inspirace, je to výjimečná země. Mým snem je samozřejmě žít i na Ukrajině a vytvořit si takový magický trojúhelník – New York, Rio de Janeiro a Ukrajina.
  • Co nyní posloucháte, jaká hudba vás baví?
    Nyní hodně ujíždím na sambě – ne takové té turistické, mainstreamové, ale skutečné „old school“ sambě, která kvete v brazilském podzemí. Je podobná východoevropské, romské hudbě. Romové mají divošský způsob vytváření muziky. Pocházejí z kultury, kde hudba je jediným způsobem k přežití. Podobně jako reggae jejich hudba vznikla mezi chudými lidmi, kteří nemají nic jiného než ji. Můžete proto cítit v každé notě rebelskou duši. A takto je to i u samby, která je divoká, šamanská a punková. Doporučuji třeba kapelu Chico Science & Nação Zumbi. Z těch známějších pak jsou mými oblíbenci Manu Chao, Johnny Cash, Vladimír Vysockij a podobně.
  • 7.12.2009 20:12:08 Redakce | rubrika - Rozhovory