zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Hudební tipy na 32. týden

Black Eyed Peas

autor: Z webu   

zvětšit obrázek

Blues ze Staré Pekárny (Vysílání: 06.08., 23.35 hod., ČT1)
Blues se stalo v posledních desetiletích univerzálním hudebním jazykem, který inspiruje muzikanty a posluchače nejen v zemích na západ od našich hranic. Důkaz o tom přináší maďarská skupina Dr. Valter And The Lowbreakers. Tato ve střední Evropě renomovaná formace, která se objevuje na mnoha přehlídkách bluesové, jazzové hudby, či na festivalech world-music, čerpá z kořenů tradičního, konzervativního blues. Podle slov Andora Oláha (hráče na foukací harmoniku) tato stará forma blues pracuje s niterným stavem posluchače a interpreta, je hravá, více založená na prožitku, než na hráčské technice.
Diváky ve Staré pekárně od prvních minut strhl svým charismatickým projevem a mimořádným nasazením zpěvák Valter Csonka, v jehož projevu byla znát jižanská radost, vnitřní spojení s maďarským folklórem. Tyto doteky maďarské hudebnosti byly ostatně velmi drobně cítit v rytmické struktuře (ne však v harmonických postupech) více písní - ačkoliv kapela interpretovala většinou prastaré tradicionály. Čtveřici hudebníků dále doplňoval Gaál Csaba Boogie, který kromě druhých hlasů hrál na akustickou a rezofonickou kytaru a banjo, a Tibor Bényei, jehož účelné basové linky na tubu poskytovaly rytmickou oporu celému výkonu skupiny. Tibor Bényei navíc dokázal, že invenci se meze nekladou - část repertoáru odehrál na umělohmotnou láhev.

Za vesnickými muzikanty (Vysílání: 07.08., 10.30 hod., ČT1)
V dnešním pokračování cyklu "Za vesnickými muzikanty" se setkáme s populárním zpěvákem Standou Procházkou starším pod heslem "Zpěvem k srdci"! Setkáme se s ním osobně, a dojde i na připomenutí některých dalších osobností naší pěkné české melodické muziky, na které zavzpomínáme nejen s písničkami z pozapomenutých televizních a filmových archivních materiálů, ale pro fajnšmekry doplníme i unikátními dobovými fotografiemi, či relikviemi.

Soul Deep (2/6) (Vysílání: 07.08., 20.55 hod., ČT2)
Další epizoda prestižního cyklu hudebních dokumentů Soul Deep se v originálu jmenuje The Gospel Highway a jejím hlavním hrdinou je Sam Cooke (1935–1964). Jeho pestrý, dramatický život začínal jako z čítanky v rodině kazatele. Prý někdy zpíval s rodinou Franklinových po boku Arethy. Sólovou kariéru zahájil v roce 1957 sólovou písní You Send Me (složil ji s bratrem Charlesem). Gramofonové nahrávky s touto bluesovou baladou bylo prodáno přes dva miliony kusů. Sam Cooke ve svém stylu osobitě propojil spirituály s taneční hudbou swingu: rhythm and blues, soul, gospel s přesahy k prazákladu jazzu. Měl plno hitů (A Change Is Gonna Come, Chain Gang, Twistin´ The Night Away), ale syn mu tragicky zahynul, sám se dlouho léčil po autonehodě a nakonec byl zastřelen při incidentu v motelu.

Black Eyed Peas: Live (Vysílání: 08.08., 13.10 hod., ČT2)
Kombinace záznamů triumfálních vystoupení hip hopové americké skupiny ze Sydney a Las Vegas. Trojnásobní držitelé Grammy z Kalifornského Los Angeles. Jejich album Elephunk vydané v roce 2003 jim vyneslo slávu na poli taneční hudby a Hip Hopu. Dosud prodali přes třicet miliónů alb.

Khamoro 2009 (Vysílání: 08.08., 20.00 hod., ČT2)
Slavnostním galakoncertem tradiční romské hudby skončil 11. ročník světového romského festivalu Khamoro, který se konal v Praze. Zaplněný sál v Kongresovém centru roztančilo sedm interpretů z různých zemí Evropy. Pro závěrečný večer organizátoři připravili vystoupení houslisty Marka Baloga, makedonské dechovky nazvané po největší romské osadě v Evropě Šutka, rumunské transylvánské kapely Nadara, maďarských Romengo, vedených jednou z nejvýznamnějších romských zpěvaček Monikou Lakatosovou, ruské zpěvačky Leonsie Erdenkové, dánského akordeonisty Lela Nika a italské kapely Acquaragia Drom. Zvláštním hostem byl houslista Pavel Šporcl s hudebním uskupením Romano Stilo. Letošní ročník přehlídky romské kultury trval od 25. do 30. května. Festivalové akce se uskutečnily například v klubu Roxy a Paláci Aventin. Na programu byly koncerty tradiční i současné romské hudby i jazzu, výstavy a taneční workshopy. Palác Aventin hostil výstavu obrazů a soch Otto Pankoka z Německa. Součástí festivalového programu byly Dny holandských Romů, které kromě nizozemských souborů návštěvníkům představily také fotografie s romskou tematikou. V kině Aero se promítaly dokumentární filmy. Na programu nechyběly ani taneční workshopy. Výčet festivalových akcí doplnil dvoudenní mezinárodní seminář nazvaný Romská kultura jako součást kultury evropské a dílny nazvané Jdeme dlouhou cestou.

ABBAmánie (2/2) (Vysílání: 08.08., 00.25 hod., ČT2)
Závěrečná část inscenované reportáže - záminky pro prezentaci hitů skupiny ABBA. Její typické písničky vycházejí z karnevalově refrénové melodiky, transformovaných švédských lidových popěvků, vokální zvukomalebnosti a podmanivého tanečního rytmu.
Ve světě pop music je množstvím svých hitů ABBA fenomén. Nedávné spekulace o tom, zda slavná švédská skupina ABBA znovu kompletně vystoupí, vzaly za své. Jeden z jejích bývalých členů Björn Ulvaeus dokonce prozradil skutečný důvod, proč nelze popovou legendu obnovit - někdejší členové už jsou prý příliš "při těle" na to, aby se vešli do svých původních jevištních kostýmů. Tři členové kdysi slavné čtyřky se v dubnu 2004 sešli, aby oslavili třicáté výročí svého úspěchu v písničkové soutěži Eurovize. Účast na setkání odmítla pouze Agnetha Fältskogová, která s Ulvaeusem od rozvodu v roce 1979 léta nemluvila. Po šestnáctileté odmlce blonďatá Agnetha nahrála své album My Colouring Book téměř potají, ale od chvíle, kdy zvěsti o něm vyšly na povrch, provází návrat proslulé Švédky velká pozornost hudebních vydavatelství i médií. "Chtěla nejdřív zjistit, zda jí hlas vydržel, to bylo pro plánovaný návrat důležité. Hlasově je na tom pořád dobře," řekl Staffan Lindé, ředitel soukromé společnosti Agnethy Fältskogové. "Už volaly snad všechny světové televize," dodal. Poprvé od samého počátku své hudební kariéry si navíc třiapadesátiletá Agnetha pro novou desku napsala několik svých písní sama. Práci na návratu zahájila už před několika lety, ale musela ji přerušit kvůli zdravotním problémům svého spolupracovníka, dřívějšího legendárního zvukaře skupiny ABBA Michaela B. Tretowa.
Skupina ABBA úspěšně prorazila v populární hudbě ve druhé polovině 70. a na počátku 80. let. Kromě Agnethy v ní zpívala ještě Annifrid Lyngstad, mužský doprovod jim tvořili jejich tehdejší manželé Björn Ulvaeus a Benny Andersson. Annifrid vydala před několika lety sólové album ve švédštině, Björn a Benny od rozpadu skupiny napsali sérii úspěšných muzikálů. Agnetha ale žila od poloviny 80. let v ústraní a před svým novým albem vydala útlou knihu svých vzpomínek.
Všechny nabídky k tomu, aby Björn, Benny, Agnetha a Frida znovu vystoupili a zazpívali spolu, kvarteto zatím odmítá. Koncem 90. let odmítla ABBA společně koncertovat, i když nabízený honorář zněl na miliardu amerických dolarů. Björn, který koncem dubna 2005 oslavil šedesáté narozeniny, s trochou nadsázky říká, že ABBA o svém návratu na pódia nemůže uvažovat ani omylem. "Nikdy se to nestane, už několik let se nedokážu narvat do svého kostýmu," říká se smíchem muzikant.

3.8.2009 00:07:07 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 13 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Koza aneb Kdo je Sylvie? (Divadlo Bez zábradlí)

Články v rubrice - Z éteru

Hudební tipy 12. týden

Richard Müller: čierna labuť, biela vrana

Hej mistře basů
Velkolepý koncert v pražské Lucerně k poctě legendárního kapelníka, skladatele, zpěváka a p ...celý článek


Slavná rocková opera Jesus Christ Superstar

Jesus Christ Superstar

Jesus Christ Superstar
Slavná rocková opera A. L. Webbera. Americký film (1973). V hlavních rolích: T. Neel ...celý článek


Ceny Anděl Coca-Cola 2023

Honza Dědek a Ivana „Fancy“ Kulhánková

Ceny Anděl Coca-Cola 2023
Jména nových držitelů celkem 16 andělských sošek budou oznámena během slavnostníh ...celý článek



Časopis 13 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Velikáni filmu... Franco Zeffirelli

Ch. Gainsbourgová (Jana Eyrová)

Jana Eyrová
Chtěli z ní vychovat poslušnou ovci. Vyrostla v sebevědomou mladou ženu. Britský koprodukční fi celý článek

další články...