zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Husovický betlém

Divadlo Radost

autor: Z webu   

zvětšit obrázek

Divadelní inscenace Husovické Betlém brněnského Divadla Radost je originálním ztvárněním příběhu o narození Ježíška. Její autor Vlastimil Peška se inspiroval jednak lidovými vánočními hrami z Moravy, na jejichž základě vytvořil text, v němž nechybějí typické postavy, bez kterých si tyto hry nelze představit: pastýři, anděl, Herodes, tři králové, čert, žid či policajt. Druhým velkým zdrojem inspirace bylo pro autora vyprávění jeho vlastní babičky, která hovořila autentickým brněnským nářečím, jímž dnes hovoří už pouze starší generace. Právě použití tohoto nářečí dodává inscenaci Husovické Betlém specifické kouzlo a humor. Místní příslušnost inscenace je ostatně obsažena již v samotném jejím názvu - Husovice jsou jednou z brněnských městských čtvrtí.

Inscenace je pozoruhodná také díky netradičnímu spojení hry živých herců a loutek, jejichž autorem je výtvarník Tomáš Volkmer. Režisérovi Vlastimilu Peškovi se podařilo vytvořit živé představení, v němž se nejen hraje, ale také zpívá a koleduje. V inscenaci účinkuje téměř celý soubor Divadla Radost, mimo jiné také zkušení herci Radim Sasínek, Vilém Čapek, Kateřina Rakovčíková a Eva Lesáková.

Inscenace měla premiéru 28. listopadu 1997 a od té doby již bylo odehráno více než 200 repríz a to nejen na domovské scéně v Brně, ale i v řadě dalších měst České republiky a například také na Expu 2000 v německém Hamburku. Představení Husovického Betléma jsou důsledně uváděna pouze v prosinci, v době adventní.

Brněnské Divadlo Radost se po celých téměř šedesát let své existence (profesionální činnost zahájilo divadlo 25. října 1949) soustavně věnuje rozvíjení loutkářské tradice. Zakladatelem a prvním ředitelem divadla byl Vladimír Matoušek - pedagog a umělec, který patřil k předním osobnostem meziválečné generace českého loutkářství. Původní lyrický inscenační rukopis rozvíjel režisér Jiří Jaroš mnoha novými podněty a technikami (divadlo masek, pantomima, černé divadlo), které směřovaly k radikální proměně a obohacení loutkoherecké profese. Inscenační styl Loutkového divadla Radost se stával komediálnější a robustnější. V sedmdesátých letech začalo divadlo uvádět také inscenace pro mládež a dospělé publikum a program repertoáru pro všechny věkové kategorie návštěvníků převzal a důsledně rozvinul současný ředitel a umělecký šéf Radosti Vlastimil Peška. Od devadesátých let jsou inscenace pro dospělé organickou součástí repertoáru divadla. Pestrá je i tematická skladba repertoáru, dramaturgie je orientována na klasické pohádky a adaptace klíčových děl české a světové literatury.

Televizní záznam představení Husovické Betlém vznikl v září 2008 a jeho režie se ujal zkušený televizní režisér Rudolf Tesáček. Na výsledné kvalitě pořadu má nemalý podíl také střih Alice Nussbergerové a kamera Honzy Štangla. Uvidíte ho: 24. prosince 2008 od 14.45 hod. na ČT2.

22.12.2008 21:12:21 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 13 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bílá voda (MdB)

Články v rubrice - Z éteru

Z první řady... Majitelé klíčů z NdB

Majitelé klíčů (NdB)

Majitelé klíčů
Dnešní nedožité 95. narozeniny Milana Kundery si připomeneme návratem jeho slavné hry z roku ...celý článek



Časopis 13 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Oceňovaný film Paříž, 13. obvod

Paříž, 13. obvod

Paříž, 13. obvod
Život mladých Pařížanů bojujících o své místo na slunci. Francouzský film oceněný Zlatou p celý článek

další články...