zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Karel IV, divadlo a Montecarlo

Teatro dei Rassicurati

autor: Z webu   

zvětšit obrázek

Chcete-li přijít na kloub tomu, co mají tahle slova společného, musíte se vydat do Itálie, do míst, kam běžný turista jen tak nezavítá. Pro znalce vína, historie a divadla je ovšem malé městečko nedaleko Luccy pojmem.

Založil je mladý kralevic Karel IV. v roce 1333 jako důležitý strategický bod města Luccy v bojích proti Pise a Florencii. Připomíná ho tu kromě samotného názvu města i ulice Karla IV. a kavárna – mimochodem – mají tam výborné capuccino.

Vedle pevnosti – přestavěné také Karlem IV. - a kostela sv. Ondřeje patří k místním pozoruhodnostem městské divadlo – Teatro dei Rassicurati.

Nápad zřídit divadlo dostala už skupina mladých intelektuálů v 17. století, realizován byl však až na počátku století osmnáctého sdružením bohatých vzdělaných občanů s honosným názvem–Accademia degli Assicurati - nejdříve na otevřeném místě. Za nepříznivého počasí se hrávalo ve sklepeních paláce rodiny Bardi na Via Pescheria, který stále existuje. Později zakoupilo sdružení dva domy na Via Carnignani a vybudovalo skutečné divadlo, které se zde nachází dodnes.

Motecarlovští divadelníci to však neměli lehké, velkovéda toskánský, syn Marie Terezie a pozdější císař Leopold II. podezíral místní intelektuály z podvratné činnosti proti státní moci, nechal proto divadlo zavřít a spolek rozpustit. Za několik let po jeho smrti bylo v roce 1795 vše obnoveno, divadlo prošlo přestavbou a získalo svou dnešní podobu miniaturního klasického Teatro di Opera 18. století – oválný sálek pro 200 diváků se scénou a dvěma řadami lóží s typickou výmalbou – maskami, festony a drapériemi.

V 19. století se zde uváděl celý italský operní repertoár - Rossini, Belini, Donizetti, Verdi ale i díla dávno zapomenutých autorů 18. století. V roce 1871 byl častým návštěvníkem divadélka i mladý Giacomo Puccini se svou sestrou Rameldou, která v Montecarlu působila jako guvernantka v domě Macariniů nedaleko odtud.

Po první světové válce se spolek rozešel a věnoval divadlo městu, které – jak už to tak bývá – se o něj příliš nestaralo. Divadlo chátralo, v roce 1966 muselo být z bezpečnostních důvodů uzavřeno a dokonce se uvažovalo o jeho likvidaci. V posledním okamžiku se však probudil v místních občanech patriotismus a doslova přinutili úřady k tomu, aby divadlo bylo zachováno. Místo bourání nastoupila rekonstrukce a v novém hávu - přestože některé práce se ještě protáhly - se divadlo představilo v roce 1973 uvedením opery buffy Šarlatán Domenica Pucciniho.

V dnešní době jej využívá herecká škola Osmá laboratoř z Luccy, sdružení toskánských skladatelů Virtuosi dell´Accademia a také hostí italský „Jiráskův Hronov“ – festival amatérského divadla organizace FITA.

A pokud byste se náhodou nacházeli někde poblíž, můžete si ještě do konce roku zajít na Penzion pro svobodné pány nebo v příštím roce třeba na Bosé nohy v parku.

1.12.2008 23:12:27 Helena Kozlová | rubrika - Zprávy

Časopis 16 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Hra, která se zvrtla (MdB)

Články v rubrice - Zprávy

Nová výzva Kašpar.Dramatik

Martin Hofmann (Cyrano)

Spolek Kašpar je soubor, který je již více jak třicet let etablovaný na české divadelní scéně. Aktuálně hraje ...celý článek


Pořád jsem to já poprvé v Pardubicích

Eliška Lásková a Petra Janečková (Pořád jsem to já)

Východočeské divadlo uvádí novinku, hru Pořád jsem to já, kterou autorka Christine Mary Dunford napsala podle ...celý článek



Časopis 16 - sekce

HUDBA

Mladí ladí jazz zdarma na Karlovo náměstí

Jazzanova

V Praze do 30. dubna patří Karlovo náměstí patřit jazzu i dalším hudebním žánrům. Pod taktovkou festivalu Mlad celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Křesťanský magazín

Bazilika svatého Vavřince a svaté Zdislavy

Křesťanský magazín
Poutní magazín Jana Vávry zavede diváky do Jablonného v Podještědí, saské Žitavy a nedal celý článek

další články...