zvláštní poděkování
Volný.cz

Roger Krowiak: Tajemství zákeřného paštikáře

Divadlo v 7 a půl

autor: archiv   

Divadlo v 7 a půl uvedlo III.premiéru sezóny 2006-2007 - Roger Krowiak: „Tajemství zákeřného paštikáře“. Napsal kolektiv autorů Danglár, Ciel, Pišťanek, Kasardy, Taragel, Otčenáš, Klimáček, Olos, Balek, Dráfy, Mizera, Žitný, Uličný, Zavarský, Borůvková a Elbel na motivy slovenského komiksu, románu a povídek ROGER KROWIAK.
Bratislavský paštikový magnát Knudt kuje zločinné plány na ovládnutí starého kontinentu. Je čas povolat z Ameriky super agenta Krowiaka. Obstojí proti zkorumpovaným kryptokomunistům, horším než smečky ďábelských slovenských chuvachů? Zvítězí nad zákeřným Karolem Rodenovem, velitelem Knudtových nájemných vrahů? Co pověstné slovanské krasavice? Zlomí některá Krowiakovi srdce? A nebude ho to bolet?
V režii Ondřeje Elbela hrají Jan Grundman, Světlana Kašpárková, Eva Kodešová, Martin Siničák, Sergej Sanža a další. Premiéra 23. října 2006 v 19.30 v Divadle v 7 a půl – Kabinetu múz, slovenská premiéra 7.11.2006 v 19.00 v Štúdiu 12, Bratislava.

„Chtěli jsme v repertoáru nějakou vtipnou, akční a kultovní záležitost a typ americky bondovského a přesto „česko-slovenského“ hrdiny se nám zdál ideální,“ říká jazyková korektorka příběhů Rogera Krowiaka Blaženka Horová, která dále odpověděla na několik otázek.

 • Proč jste nenapsali kompletně novou hru s vlastními postavami?
  Roger Krowiak nám připadá natolik originální a vtipný, že jsme nechtěli předstírat nějaké vlastní ambice, které by byly jen „kopírováním“ původní předlohy. Z pšenice a sladu holt halušky nenaděláš…
 • Jak to s Krowiakem vlastně myslíte?
  V české literatuře a filmu je poměrně velká tradice podobných parodií „s láskou k žánru“, v tomto případě je jistě na co navázat. Ono „s láskou k žánru“ je pro nás velmi důležité východisko, protože rozhodně nechceme nějakým způsobem „zparodovat parodii“ nebo si dělat „humory ze Slováků“. Příběh se samozřejmě může odehrávat v Brně nebo Praze, politické lopaty a zlotřilí paštikáři jsou koneckonců všude. Původní materiál – jímž je celá kniha o Krowiakovi – jsme přizpůsobili požadavkům divadelní scény i počtu a typům našich herců. Nemohli jsme se věrně přiblížit čistě jednomu konkrétnímu příběhu, ale při tvorbě scénáře jsme do textu včleňovali motivy a zápletky z celé knihy – tu odstavec, tu jedno jediné slovo.
 • Nebude představení příliš literární?
  Do frasa, co máte proti literatuře! Budiž, pouze literární by představení být rozhodně nemělo. Velké množství stylizovaného textu a popisů jistě tuto myšlenku podporuje, ale jak už bylo zmíněno, vedle konverzačních partií klademe důraz na fyzické akce postav a rozpohybované jeviště. Zároveň jsme ale chtěli ponechat onen specifický jazyk plný narážek, schválností a slovního humoru, který jsme umístili právě do jakýchsi monologů vypravěčky a průvodkyně dějem jazykové korektorky a redaktorky českého vydání R.K (já!).
 • Krowiakovské příběhy začaly vycházet v roce 1992 na zadní straně týdeníku Kultúrný život, později na stránkách deníku SME, kde Krowiak úderně satirizoval politické dění. Z tohoto důvodu byl posléze také z deníku vykázán, čímž se zrodil Krowiakovský kult. Mezi autory jeho příběhů patří především Dušan Taragel (česky Pohádky pro neposlušné děti a jejich starostlivé rodiče), Peter Pišťanek (např. i v Čechách uvedený film podle jeho scénáře Rivers of Babylon) nebo Viliam Klimáček (divadelní hry Hypermarket, Čechov - boxer, Kto sa bojí Beatles). Výtvarnou stránku "projektu" má na starosti Danglár, vlastním jménem Jozef Gertli.

  Divadlo v 7 a půl od 23. října 2006.

  30.10.2006 13:10:38 JoMe | rubrika - Zveme ...