zvláštní poděkování
Volný.cz

Přehlídka sólové tvorby pro děti 2006

Ilustrační foto

autor: archiv   

Přehlídka sólové tvorby pro děti již počtvrté představí tvorbu sólových loutkářů, a to především tvůrců z nezávislých skupin. V prvních dvou ročnících Přehlídka, kterou pořádá občanské sdružení Xaver, programově podporovala tzv. „rodinné divadlo“, tedy inscenace pro diváky všech generací a návštěvy celých rodin. Třetí ročník přehlídky nabídl divadelní dílny pro děti, které následovaly po divadelních představeních, a v nichž se děti seznámily s divadlem i z druhé, tvůrčí strany. Tuto formu, která se setkala s velkým ohlasem, nabídne i čtvrtý ročník přehlídky.
Každá inscenace je určena maximálně pro čtyřicet diváků, aby byl zachován komorní ráz inscenací a blízké setkávaní mladých diváků s divadlem. Přehlídka nabídne i letos průřez sólovou tvorbou pro děti a dvě loutkářské dílny. Na přehlídce se odehraje devět inscenací, sedmnáct představení, dvě loutkářské dílny a jedna teatrologická beseda o loutkářství.

Program bude tradičně doplněn dvěma atraktivními představeními Duhové bubliny Václava Strassera. Hlavní programový blok přehlídky se bude konat o víkendu na Malé scéně divadla Minor. V sobotu dopoledne ho zahájí Jarmila Vlčková z Divadla U staré herečky z Hradce Králové se svojí pohádkou O Šípkové Růžence. Po duhových bublinách bude následovat inscenace STOP s miniloutkami maďarského loutkoherce Andráse Lenárta z divadla Mikropodium z Budapešti. Inscenace se skládá z jednotlivých cirkusových výstupů klauna, tanečnice a dalších cirkusových miniloutkových protagonistů. STOP je beze slov, a protože ho může zhlédnout jen omezený počet diváků, budou následovat čtyři představení po sobě.
Po miniloutkách je připravena maňásková pohádka Hrnečku vař! spojená s dílnou, kde si budou moci děti vyrobit látkové maňásky a prstové loutky. Herečka a lektorka Jaroslava Holasová získala za představení Hrnečku vař! v uplynulém roce několik ocenění na různých divadelních přehlídkách, například na 54. loutkářské Chrudimi.
Sobotní program bude v podvečer zakončen dalším Mini-cirkúsem, tentokrát v provedení loutkářské skupiny z Východních Čech. Loutkoherečka Hana Voříšková v poslední době „dobývá“ jeden festival za druhým, ať už je to Přelet nad loutkářským hnízdem či Divadelná Nitra. Tentokrát si přizvala dva hudebníky, Honzu a Báru Kratochvílovic, bývalé členy divadla DNO. Hana Voříšková slibuje plno kouzel a překvapení.
Nedělní program zahájí domovské divadlo Minor se svojí inscenací O Malence. Malenka je malinkatá holčička, která se narodila v květu tulipánu. Než se stihne po světě trochu porozhlédnout, už je unesena ropuchou, která ji chce provdat za svého syna, ale nakonec vše dobře dopadne. Na přehlídce Mateřinka 2005 získal Jan Matásek cenu za hudbu k této inscenaci.
Odpolední programový blok opět zahájí duhové bubliny, po kterých bude následovat pohádka Danka a Janka druhého zahraničního hosta přehlídky, Petronely Dušové z Teátra Néline z Bratislavy. Závěr přehlídky bude patřit Jiřímu Polehňovi z Hradce Králové, který připraví nejen dílnu s dřevěnými (mini)marionetkami, ale i něžnou pohádku o jedné kachní rodince, které jejich radostné očekávání, co se vylíhne z jejich vajíčka, naruší svými rejdy liška. Tato maňásková pohádka nese název Znáte Kačenku?
Hlavnímu programu přehlídky na Malé scéně divadla Minor budou ve čtvrtek 23. 2. 2006 v Maďarském kulturním středisku předcházet čtyři představení Con Anima, miniloutkový příběh o stvoření světa, a páteční beseda (24. 2. 2006) o loutkářské tvorbě pro děti v zemích Visegradské 4 na katedře divadelní vědy pražské FF UK za účasti zahraničních hostů.

13.2.2006 16:01:20 JoMe | rubrika - Festivaly

Časopis 46 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Sedmé nebe

Články v rubrice - Festivaly

VČD zahájilo prodej abonentek GRAND Festivalu smíchu

Martin Mejzlík a Ludmila Mecerodová (Z postele do postele)

Východočeské divadlo Pardubice bude od 21. do 28. ledna 2019 hostit již 19. ročník GRAND Festivalu smíchu. Pro ...celý článekČasopis 46 - sekce

HUDBA

Příběhy slavných... Jiří Brabec

Jiří Brabec

Vycházky do nicoty
Hudební skladatel a zakladatel Country beatu Jiří Brabec, od jehož tragické smrti v těch celý článek

další články...

LITERATURA/ UM?NÍ

Filmový magazín Průvan

Průvan
Dnes na téma Studovat film v zahraničí. Filmový magazín s rozhovory a ukázkami tvorby studentů filmo celý článek

další články...