zvláštní poděkování
Quantcom.cz

„Vánoční svátky v divadle mohou být příjemnou změnou,“ říká Kryštof Hádek

Herec Kryštof Hádek

autor: Scena.cz   

V sobotu 18. prosince 2004 začal prologem projekt Studia Dva - Vánoce v divadle. Další diváci si přišli odpočinout místo vánočního spěchu na představení Madame Melville. Soudě podle reakcí po představení – Ivana Chýlková, Eva Holubová a Jan Meduna skutečně rozdávali vánoční radost.
V rámci projektu Vánoce v divadle se představí také mladý herec Kryštof Hádek. Hraní o vánočních svátcích mu vůbec nevadí, přiznal se, že na televizi se nedívá (ani ji prý doma nemá) a tak se těší na diváky, kteří přijdou v neděli 26. prosince 2004 na inscenaci Den jako stvořený pro lásku, kde hraje společně s Janou Krausovou.

Jak si takový den představitel revoltujícího Maxe představuje? „Ráno se probudit s přítelkyní, nikam nespěchat a mít snídani do postele…“ zasnil se.
Herečku Janu Krausovou před zkoušením hry neznal, za jejich seznámení může producent Studia Dva Michal Hrubý a režisérka Lenka Kny. „Dnes už si s Janou Krausovou užíváme na jevišti pohodu a legraci. Je to fajn kolegyně,“ říká upřímně.
Max se ve hře pokusil osvobodit z péče své matky, ale marně… Jaká je Kryštofova zkušenost z této oblasti? „Nemám až takto extrémní vztah se svou mámou, doma máme pohodu. V naší hře je to až patologické soužití matky a syna. Máma mi doma rozhodně nebránila, když jsem chtěl jít večer ven.“ I když Kryštof prohlašuje, že „nikdy neměl větší konflikty, ani generační ani jiné,“ jedna kolize ho v životě přece jen potkala. Byl vyloučený z konzervatoře - hlavním důvodem bylo natáčení filmu Milana Cieslera Výlet v době studia. A tak se nakonec vydal studovat hereckou školu v Londýně. A jak by se na takový prohřešek dívali na londýnské škole? „V Čechách jsou v tomto směru tolerantnější. Na škole v Londýně bylo něco takového naprosto nepřípustné. Člověk by se asi měl naplno věnovat studiu a soustředit se na školu. Podle mě se ale daleko více naučíte v praxi.“ A jak se liší anglické a české herecké školství? „V Anglii je mnohem intenzivnější výuka. Rozdíl oproti konzervatoři byl zejména v lidech. Škola je placená a tudíž jsou tam více ambicióznější studenti. Mají tam propracovanější mimo jiné marketing apod.“ A pokud jde o kvalitu pedagogů? „Těžko říci. Pravdou je, že jsou tam profesoři více zodpovědnější. Každému studentovi věnují více času. Jejich přístup k nám byl více individuální.“

Vedle této zkušenosti má za sebou Kryštof Hádek zkušenost filmovou. Do povědomí diváků se dostal jako četař Vojtíšek ve Svěrákově Tmavomodrém světě. Dnes už mu film připomínají jen zřídka. „Nyní už je to v pohodě. Horší byly začátky, kdy byl kolem filmu velký boom.“

Na závěr rozhovoru jsme se dostali k dětským snům o divadle. Ty prý Kryštofa vůbec netrápily. „Za všechno může moje máma. Přihlásila mě do Dismanova souboru. Jednak jsem byl takový kašpárek, a rovněž jsem prý byl živé dítě, tak mě tam dala, abych nezvlčil.“
S tímto souborem účinkoval také v dětské opeře Brundibár. Kromě toho že se podíval do světa, za nejpůsobivější považuje vystoupení pro samotné pamětníky a účinkující z Terezína. „V mých čtrnácti letech to byl opravdu silný zážitek.“

Vánoce se Studiem Dva mohou příznivci divadla slavit ve Švandově divadle od 22. do 31. prosince 2004. Vedle hry Den jako stvořený pro lásku si můžete přijít podívat na inscenace Kdo se bojí… (22.12.), Otevřené manželství (27., 28. a 31.12.), Návštěva pana Sloana (29.12.) a Madame Melville (30.12.).
Proč o svátcích do divadla?
„Návštěva divadla o vánočních svátcích může být pro každého příjemnou změnou,“ uzavřel Kryštof Hádek.

21.12.2004 21:12:11 Josef Meszáros | rubrika - Rozhovory