zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Divadelní tipy 45. týden

Úsměvy Václava Lohniského
Dnes si společně s Jaromírem Hanzlíkem zavzpomínáme na filmového herce a divadelního režiséra, od jehož narození zanedlouho uplyne 100 let (1997). Režie P. Vantuch. Málokdo ví, že Václav Lohniský nebyl jen filmovým hercem, ale také divadelním režisérem, a navíc ještě ředitelem pražského Divadla S. K. Neumanna, kde vytvořil na šedesát inscenací. Z Lohniského typických rolí jmenujme například smrťáka v pohádce Dařbuján a Pandrhola (1959) nebo kolaborantského gymnaziálního profesora v dramatu Vyšší princip (1960). Významná byla jeho spolupráce s režisérem Vojtěchem Jasným, která vyvrcholila rolí předsedy JZD Zejvala ve snímku Všichni dobří rodáci (1968). Posledním výrazným vystoupením Václava Lohniského před kamerou byla role zloděje Fouska v seriálu Arabela (1980). Pořad uvádíme jako vzpomínku na tohoto talentovaného herce, který se narodil před 100 lety.
Vysílání: 02.11., 14.30 hod., ČT1

Komici na jedničku - Jiřina Jirásková
Pozvání Petra Nárožného do Muzea komiků tentokrát přijala dáma, charakterní a temperamentní herečka se skvělým smyslem pro humor i jedinečnou noblesou (2011). Dále účinkují: I. Janžurová, A. Mihulová, M. Stropnický, M. Novotný a Z. Troška. Režie A. Sirotková. Jiřina Jirásková (*17. 2. 1931 – †7. 1. 2013) byla jednou z nejvýraznějších hereckých osobností českého divadla 20. století. Na své domovské scéně, Divadle Na Vinohradech, strávila přes 60 let a za tu dobu vytvořila celou plejádu dramatických i komediálních rolí. Nelze opomenout ani její filmové role, které jsou stejně nezapomenutelné, jako ty divadelní. Můžeme připomenout alespoň za některé komedie Zdeňka Podskalského Světáci a Ďábelské líbánky. Byla vynikající herečkou s obrovským komediálním talentem a skvělým smyslem pro humor, který se ve spojení s noblesou a elegancí prolínal jak jejími rolemi, tak i osobním životem.
Jiřina Jirásková přijala pozvání Petra Nárožného do jeho pomyslného Muzea komiků, takže budeme mít jedinečnou možnost připomenout si jak její největší role, tak poodkrýt i jejich pozadí.
Vysílání: 04.11., 23.20 hod., ČT1

Šimek a Sobota
V zábavném cyklu Zpátky se Sobotou nám Luděk Sobota uvede ty nejlepší scénky, které vytvořil ve dvojici s Miloslavem Šimkem (2012). Režie J. Wehrenberg. Luděk Sobota, rodák z pražského Žižkova, na přání rodičů vystudoval dopravní průmyslovku. Po jejím ukončení se dostal na DAMU. Začínal v Ústí nad Labem, nejprve v Domě kultury a poté dostal nabídku na spolupráci s Kladivadlem a později v liberecké Ypsilonce. Odtud pak přešel do pražského Semaforu (1973–1990). Tady po boku Miloslava Šimka a Petra Nárožného vycizeloval typ přitroublého hrdiny. Toto zúročil v mnoha komediích – „Jáchyme, hoď ho do stroje!", „Jen ho nechte, ať se bojí“, „Zítra to roztočíme, drahoušku...!“ a v mnoha dalších. Přestože se jeho hlavní parketou stala komika, bravurně zvládá i dramatické role.
Miloslav Šimek, komik, humorista a spisovatel, se narodil v rodině básníka Rudolfa Šimka. Jako dítě s oblibou poslouchal desky s Voskovcem a Werichem, už ve dvaceti se s kamarády vsadil, že napíše komické pásmo. A také to dokázal. Vystudoval Pedagogický institut a stal se učitelem. Na právnickou fakultu, kam se nejprve hlásil, nebyl přijat kvůli špatnému kádrovému profilu. Po maturitě proto pracoval v účtárně státního podniku Stavoinvest a poté jako skladník keramiky. Ve Spálené ulici v Praze založil klub Olympik. Tam vytvořil kabaret, do něhož přizval Jiřího Grossmanna, se kterým vytvořil nerozlučnou dvojici. Po Grossmannově smrti následovala pro Šimka tvůrčí odmlka. Ke kabaretu se ale vrátil a vytvořil dvojici s Luďkem Sobotou.
Vysílání: 05.11., 22.30 hod., ČT1

Úsměvy Josefa Vinkláře
Dnešním hostem J. Hanzlíka je známý herec, který se narodil před 90 lety (1997). Režie P.Vantuch.
Josef Vinklář (*10. 11. 1930 – †18. 9. 2007) se nejvýrazněji zapsal do povědomí diváků jako ne příliš charakterní doktor Cvach z legendárního seriálu Nemocnice na kraji města, ale i ten byl zdrojem pousmání. Neméně slavný je i jeho detektiv Bouše z Hříšných lidí města pražského. Poprvé se objevil ve filmu jako jeden z mendíků, kteří si chodí vykoledovat jídlo v Nezbedném bakaláři (1946). Z komediálních filmů si připomeňme třeba Princeznu se zlatou hvězdou na čele, Strakonického dudáka, Anděla s ďáblem v těle a seriál Byl jednou jeden dům, v němž byl jedním z filmových otců Jaromíra Hanzlíka. Pořad uvádíme jako vzpomínku na tohoto skvělého herce, který se narodil před 90 lety.
Vysílání: 08.11., 08.10 hod., ČT1

29.10.2020 12:10:14 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 13 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Koza aneb Kdo je Sylvie? (Divadlo Bez zábradlí)

Články v rubrice - Z éteru

Z první řady... Majitelé klíčů z NdB

Majitelé klíčů (NdB)

Majitelé klíčů
Dnešní nedožité 95. narozeniny Milana Kundery si připomeneme návratem jeho slavné hry z roku ...celý článek



Časopis 13 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Literární tipy 12. týden

Příběhy rukopisů: Bídníci Victora Huga

Úsměvy Bohumila Hrabala
Jaromír Hanzlík skrze filmové ukázky připomíná osobnost a tvorbu spisovatele Bohumi celý článek

další články...