zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Festival 13+ vidělo 1 864 diváků

Transky, body, vteřiny (Divadlo Petra Bezruče)

autor: archiv divadla   

zvětšit obrázek

V pondělí 20. ledna skončil v pražském Divadle v Dlouhé 11. ročník nesoutěžní divadelní přehlídky pro mladé publikum Festival 13+. Jeho program sestával z deseti představení, která vidělo 1 864 převážně mladých diváků.
Festival 13+ je od svého vzniku koncipován jako přehlídka nových inscenací mimopražských profesionálních divadel, která se tvorbě pro specifickou věkovou kategorii náctiletých věnují dlouhodobě a s pozoruhodnými výsledky.

V letošním ročníku do Dlouhé opět zavítalo ostravské Divadlo Petra Bezruče, které přivezlo autorskou inscenaci Tomáše Dianišky Transky, body, vteřiny, inspirovanou skandálním osudem československé atletky Zdeny Koubkové. Další stálý účastník festivalů nejen v Dlouhé – Divadlo Drak z Hradce Králové – přijelo s autorskou inscenací Tomáše Jarkovského a Jakuba Vašíčka Cesta, na motivy slavného románu Jacka Kerouaca On the Road a dalších kultovních děl americké literatury.
Program dále zahrnoval autorskou novinku brněnského Divadla Polárka Ve jménu republiky (scénář Simona Petrů, režie Jan Cimr) a Pouť krkonošskou inspirovanou povídkou Karla Hynka Máchy v podání Naivního divadla Liberec (režie Filip Homola). Pořádající Divadlo v Dlouhé na festivalu uvedlo komorní novinku Konec stříbrného věku, kterou podle románu Jasutaky Cucuiho připravil režisér Adam Skala.
Závěr festivalu patřil bratislavské Nové scéně s mimořádně působivou inscenací Svetozára Sprušanského Domov – Kde je ten tvoj? podle novely dánské autorky Janne Tellerové. Všechna tři představení pro školy, Klub mladých diváků i veřejnost se setkala s velkým ohlasem publika, stejně jako následné besedy s režisérem a pracovníky odboru azylové a migrační politiky Ministerstva vnitra ČR.

Spojujícím tématem festivalu byl tentokrát motiv cesty či pouti, v doslovném i přeneseném slova smyslu, jako putování krajinou i k sobě samému, pouti fyzické i duchovní. Zároveň většina uvedených inscenací ohledává hranice svobody a zároveň odpovědnosti politické, tvůrčí, osobní… a souvisí tak s dlouhodobým projektem Divadla v Dlouhé Dlouhá cesta ke svobodě. Tento projekt s rokem 2020 pomalu končí, na rozdíl od cesty ke svobodě, která nekončí nikdy.
Výtvarný doprovod festivalu tvořily letos kresby Terezy Kovandové, jejíž rebelující zvířátka se na webu a sociálních sítích postupně dávala do pohybu.

20.1.2020 21:01:57 Redakce | rubrika - Festivaly