zvláštní poděkování
Volný.cz

Činohra JD uvede v roce 2019 tři světové premiéry

V. Švarc, D. Verzichová a P. Oubram (Pokušení)

autor: Alexandr Hudeček   

zvětšit obrázek

Sezónu 18/19 věnuje činoherní soubor Jihočeského divadla na oslavu vzniku samostatného československého státu čistě českým autorům. V roce 2019 uvede tři světové premiéry podle literárních předloh tří současných českých spisovatelů.
První premiéra dokumentárního dramatu Elity Jiřího Havelky, je již za námi. Současnou novinkou je slavná parafráze Fausta - Pokoušení od Václava Havla. Jedná se o velmi volnou parafrázi faustovských motivů, kterou sám autor přirovnává spíš k loutkářským zpracováním tohoto novodobého mýtu. Režie se ujal Ivan Krejčí, pro kterého je to v Budějovicích již třetí režie. Předcházela hra Louis a Louisa (2014) a komedie Úča musí pryč (2016). Uvádí od 14. prosince v JD.

Lednová novinka bude patřit současné spisovatelce Petře Soukupové. Hru o vztahu tří sester Pod sněhem v režii Jany Kališové uvedou ve světové premiéře 18. ledna 2019 na Studiové scéně Na Půdě. Trefná psychologická sonda do vztahů v současné rodině se s bravurou pohybuje mezi komikou a tragikou. Takovou jízdu zimní krajinou jste nezažili! Nebo možná ano… Petra Soukupová jednoznačně patří k nejúspěšnějším současným českým spisovatelům, je autorkou sedmi knih, několika povídek a jako scénaristka se podílela na sitcomu Comeback, seriálu Kosmo a je autorkou předlohy a scénáře filmu Na krátko.

V březnu se ocitneme v jižních Čechách ve 13. století v době krále Přemysla Otakara II. Historickou detektivku Ďáblův sluha od nejčtenějšího českého autora Vlastimila Vondrušky uvedou ve světové premiéře 8. března 2019 v režii Martiny Schlegelové. Vlastimil Vondruška je kromě knižní tvorby také autorem scénáře filmu Jménem krále s Karlem Rodenem v hlavní roli a několika divadelních her. Do světa profesionálního divadla však vstupuje poprvé. Je držitelem řady literárních ocenění.

Poslední činoherní novinkou sezóny 18/19 bude světová premiéra inscenace Rybí krev renomovaného budějovického autora Jiřího Hájíčka. Hra nás zavede na jihočeský venkov přelomu osmdesátých a devadesátých let dvacátého století a je příběhem rozpadu jedné rodiny a vesnice. Románová předloha byla oceněna cenou Magnesia Litera 2013. Knihy Jiřího Hájíčka vyšly v angličtině, italštině, maďarštině, chorvatštině, makedonštině, běloruštině, polštině a bulharštině. Jeho kniha Zloději zelených koní se stala předlohou stejnojmenného filmu, který natočila České televize v roce 2016. Režie se ujme mladá režisérka Natálie Deáková.

www.jihoceskedivadlo.cz

17.12.2018 20:12:12 Redakce | rubrika - Zprávy

Časopis 12 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Mne blesk se dotekl (NdB)

Články v rubrice - Zprávy

Ceny českých divadelních kritiků za rok 2018

Jakub Albrecht a Tomáš Dianiška

V Divadle Pod Palmovkou byly o víkendu rozdány Ceny divadelní kritiky za rok 2018, které pořádá časopis Svět a ...celý článekČasopis 12 - sekce

LITERATURA/ UM?NÍ

Literární tipy 13. týden

Černí baroni - Vzácná návštěva

Hodina před ránem
Ivan Luťanský v roli mladého muže, který hledá štěstí. Scénář podle románu V. Adlové naps celý článek

další články...