zvláštní poděkování
Volný.cz

Divadelni tipy 18. týden

Květa Fialová (Lesní panna)

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Lesní panna
Televizní zpracování klasické báchorky J. K. Tyla (1973). Hrají: V. Postránecký, L. Šafránková, F. Vicena, J. Somr, K. Slunéčková, B. Záhorský, K. Fialová, V. Švorc, J. Krulišová a další. Kamera V. Opletal. Scénář a režie J. Bělka. Celý název této báchorky J. K. Tyla zní Lesní panna aneb Cesta do Ameriky. Hospodský Barnabáš (J. Somr) a učitel Isidor Slovíčko (V. Postránecký) podlehnou lákání starého Morelese (B. Záhorský), kterému zasílá mladý Taussig (V. Mareš) z Ameriky nadšené dopisy. Vydávají se proto hledat štěstí a bohatství do Ameriky. Po rozloučení se svým milým, učitelem Slovíčkem, se Terezka (L. Šafránková) setkává s lesní pannou Jasanou (K. Fialová), která jí za její tři vlasy slíbí, že dá na jejího milého pozor. V Americe všichni přistěhovalci zjistí, že představy o Novém světě byly jen snem a že ve skutečnosti nemají ani co jíst, zatímco doma měli vše, co potřebovali. Když se ukáže, že je mladý Taussig svými dopisy klamal, vracejí se zpět do Čech. Třikrát na sebe vezme Jasana lidskou podobu, aby se přesvědčila o Isidorově lásce. Za tři vlasy, tři zkoušky věrnosti, zaplatí Terezka třemi dny svého života. Vše se ale v dobré obrátí. Terezka si nemusí vzít bohatého nápadníka Kapouna (V. Menšík). A se svým milým, učitelem Slovíčkem, se postarají i o zestárlého Morelese.
Vysílání: 01.5., 06.00 hod., ČT1

Ať se lidi mají rádi... aspoň dnes
Různé podoby lásky v zábavném pořadu plném humoru a písniček (2001). Účinkují: D. Medřická, I. Janžurová, J. Bohdalová, L. Šafránková, V. Menšík, M. Kopecký, J. Abrhám, F. Holzmann, V. Dvořák, J. Dvořák, H. Hegerová, E. Pilarová, N. Urbánková, H. Vondráčková, P. Filipovská, K. Gott, J. Korn, M. Chladil a řada dalších. Připravili: V. Průša, L. Blažková, M. Maršálková, M. Veselý, M. Liška, J. Štěpánek, O. Svoboda a A. Berková. Pořad sestavený z raritních archivních zábavných scének se jmenuje „Ať se lidi mají rádi... aspoň dnes“ a věnuje se, jak název napovídá, citovým vzplanutím a partnerské lásce. Ve vybraných scénkách se objeví nepříliš obvyklé partnerské dvojice, například Dana Medřická s Milošem Kopeckým nebo Jiřina Bohdalová a Josef Dvořák. Mimo komediálních scének pořad přináší řadu jedinečných písňových klipů a hitů populárních interpretů – Evy Pilarové, Marty Kubišové, Nadi Urbánkové a dalších. Nadčasový humor v podání legend televizní zábavy jistě potěší televizní diváky všech generací.
Vysílání: 01.5., 07.15 hod., ČT1

Úsměvy Hany Talpové
Hostem Jaromíra Hanzlíka bude významná operetní zpěvačka a herečka, která včera oslavila významné životní jubileum (1998). Režie P. Vantuch. Dnešním hostem Jaromíra Hanzlíka bude zpěvačka a herečka Hana Talpová (*5. 5. 1938), která včera oslavila významné životní jubileum. Talpová pochází z hudebnické rodiny a stát se herečkou zatoužila, když viděla osmkrát Pyšnou princeznu. Studovala na konzervatoři v Brně a už za studií hrála menší filmové role. Musela ovšem kvůli tomu přestoupit do Prahy, protože škola to zakazovala. Pak nastoupila do liberecké opery a odtud brzy přešla do Hudebního divadla v Karlíně, kde působí dodnes. Jejím koníčkem je dabing, ve kterém pracuje už třicet let. Z televizních muzikálů a inscenací si připomeňme třeba tituly Miláček, Král tuláků, Co se předkům státi nemohlo, Pán ze Salzburku a jiné.
Vysílání: 06.5., 07.10 hod., ČT1

Stopy, fakta, tajemství: Ukřižovaná
Bylo těžké být sestrou Lídy Baarové? Reportér Stanislav Motl pátrá v dokumentárním cyklu České televize po záhadách a neznámých historických souvislostech (2013). Režie P. Dražan.Kdo by neznal tragické osudy jedné z největších předválečných a válečných filmových hvězd Lídy Baarové! Její osudový vztah s nacistickým ministrem propagandy Josephem Goebbelsem, pak následný pád, vězení, společenské zatracení... Její osobní tragédie však tvrdě dopadla i na další členy její rodiny. Zejména na její mladší sestru, talentovanou filmovou a divadelní herečku Zorku Janů. Říkalo se o ní, že byla mnohem talentovanější, než její slavná a zároveň prokletá sestra. Přestože nenáviděla nacisty a nikomu ani slovem neublížila, snesla se i na ni po skončení války obrovská vlna nenávisti. Veškeré její naděje, touhy a sny zabilo jednoho dne několik jejích dobrých kolegů, českých herců. Byl to příběh jako z antické tragédie. Příběh krásné a talentované dívky, kterou přemohla obyčejná lidská zloba. Při listování v jejích originálních deníkových zápisech se budeme pokoušet dopátrat podstaty jejího tak nespravedlivého a krutého osudu.
Vysílání: 01.5., 15.05 hod., ČT2
Opakování: 03.5., ČT2., 06.5., ČT2

23.4.2018 10:04:02 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 03 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Relativita (Divadlo v Řeznické)

Články v rubrice - Z éteru

Divadelní tipy 4. týden

Úsměvy Ladislava Mrkvičky

Úsměvy Ladislava Mrkvičky
Antologií českého humoru provází Jaromír Hanzlík. Jeho dnešním hostem je herec La ...celý článekČasopis 03 - sekce

HUDBA

Na Colours o Ostrava zahraje Kronos Quartet….

Kronos Quartet

Letošní ročník festivalu Colours of Ostrava nabídne svým návštěvníkům vedle hlavních hvězd The Cure nebo Flore celý článek

další články...

LITERATURA/ UM?NÍ

Hlavolam jménem Jaroslav Foglar

Hlavolam jménem Jaroslav Foglar

Hlavolam jménem Jaroslav Foglar
Na oblíbeného spisovatele i věčného skauta, který nás před 20 lety opustil, celý článek

další články...