zvláštní poděkování
Volný.cz

Festival SPIRIT v Paláci Akropolis

QASM – QUASI AUTONOMOUS SUBMERGED MACHINE

autor: archiv divadla   

zvětšit obrázek

Festival SPIRIT se letos opět objeví v průběhu podzimu v Paláci Akropolis. Po ročnících s tématikou severských zemí NORDIC, balkánských zemí BALKAN a ikonického edinburského festivalu FRINGE se tentokrát projekt zaměří na téma DESTRUKCE. Festival Destrukce Spirit je výběrem inscenací, které se zabývají destrukcí žánru, postavy, paměti, ale i prostoru. Všechna představení v rámci festivalu tedy spojuje unikátní pohled jak na divadelní formu, tak obsah. Destrukce Spirit navíc uvede dvě premiéry – diváci budou mít šanci poprvé a naposledy vidět 21. a 22. listopadu 2017 projekt QASM – QUASI AUTONOMOUS SUBMERGED MACHINE, který vznikl spoluprací Aleše Čermáka, Michala Cába, Jindřišky Křivánkové a Petra Skaly z Ježíš táhne na Berlín. Premiérového uvedení se 27. listopadu 2017 také dočká projekt Squadry Sua – sólo Roberta Janče UP!. 10. prosince 2017 potom bude mít pražské publikum možnost zhlédnout inscenaci PREMIÉRAREPRÍZAREPRÍZADERNIÉRAPREMIÉRA brněnského HaDivadla.

Aleš Čermák je výraznou osobností české výtvarné scény, dvakrát byl nominován na Cenu Jindřicha Chalupeckého a ve svém díle se soustředí na audiovizuální obsah, pracuje s textem, ale i videem a hudbou. Zároveň se v posledních letech věnuje také tvorbě na divadelních prknech, samozřejmě v netradičním podaní – 21. a 22. listopadu se tak v Paláci Akropolis můžete těšit na jedinečné uvedení projektu QASM – QUASI AUTONOMOUS SUBMERGED MACHINE. Ten vznikl ve spolupráci s dalším českým umělcem Michalem Cábem, absolventem AVU, který se ve své tvorbě zabývá zvukem a audiovizí. Na projektu se dále podílela Jindřiška Křivánková, performerka, tanečnice a tvůrkyně, kterou diváci znají ze souboru Spitfire Company, Petr Skala, člen experimentálního hudebního projektu Ježíš táhne na Berlín a další osobnosti české kulturní scény. QASM, sonická spekulativní fikce, je kombinací noise music a výzkumu jazyka, která bude uvedena jen dvakrát a to pouze v rámci festivalu Destrukce Spirit.

Další chystanou premiérou festivalu je projekt Roberta Janče a Squadry Sua – UP!. Výjimečný americký komik Jeff Ripper přiváží svou upřímnou zpověď českému publiku poprvé 27. listopadu do Paláce Akropolis. Jak vidí dnešní Američan sám sebe, svou zemi, svojí kulturu a jaká očekávání má od té naší? Komediální show, ve které vedle sebe nastoupí ostřílený americký komik a jeho český “student” Robert Janč, který pod Ripperovým vedením svou stand up kariéru teprve začíná. Českému obecenstvu stále ještě ne tolik známá forma „stand up comedy“ má svá přesná pravidla a klade maximální požadavky na komikovy herecké schopnosti, ale i umění improvizovat a reagovat na obecenstvo. Jak se s novou rolí popere Robert Janč uvidí diváci v rámci festivalu Destrukce Spirit a při další repríze 3. prosince spolu s klasikou souboru Spitfire Company, oblíbenými Antiwords.

Posledním lákadlem festivalu bude hostování brněnského HaDivadla, které doveze svojí inscenaci PREMIÉRAREPRÍZAREPRÍZADERNIÉRAPREMIÉRA v režii Romana Štětiny. Ten ohledává médium divadla a pracuje s živou pamětí herců, ze které vyvolává fragmenty jejich aktuálního repertoáru. V tomto představení se prostor mezi postavou a osobností herce rozšiřuje a otevírá se krajina osobnostního přístupu, osvojených technik, fragmentů textů a emocí, až k představě ideálního diváka, který musí být vždy ‒ tady a teď. Představení, které nikdy nebude stejné, uvidíte 10. prosince v Paláci Akropolis.

20.11.2017 17:11:28 Redakce | rubrika - Festivaly