zvláštní poděkování
Volný.cz

Studenti DAMU oživí prostory pražského paláce

Plakát představení

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Katedra alternativního a loutkového divadla DAMU uvádí hru současného rakouského dramatika a spisovatele Petera Handkeho Přes vesnice. Režie textu, který byl v roce 2013 uveden na divadelním festivalu v Avignonu, se ujal David Pizinger, absolvent režie brněnské JAMU a student doktorského programu Katedry teorie a kritiky DAMU. Přes vesnice je semestrální projekt studentů 3. ročníků oboru herectví KALD DAMU, který byl vytvořen ve spolupráci s Galerií hlavního města Prahy. Premiéra se uskuteční 16. 11. 2017 ve 20.00 hod v Colloredo-Mansfeldském paláci, následují čtyři reprízy ve dnech 17. 11. 2017, 18. 11. 2017, 19. 11. 2017 a 20. 11. 2017.

Hra Petera Handkeho Přes vesnice (1981, Über die Döfer) je dramatická báseň. V textu hry nachází Handke nový způsob psaní pro divadlo. Vytváří stylizovaný literární rukopis, jehož prostřednictvím se pokouší zprostředkovat zkušenost plnou jisté smířenosti a pokoje a zachytit mystické okamžiky. Hlavní postava hry, Gregor, nese silně autobiografické rysy. Po životní krizi nachází tento intelektuální hrdina znovu identitu spjatou se zemí, domovem a jazykem, kterýpůsobí jako mírotvorný a smiřující prvek.
Mít nadhled je znakem pozitivní síly. Třeba i ničte – ale pouze světlem.
„V naší inscenaci chceme, nadneseně řečeno, pracovat s dvojí perspektivou nemožné krásy obrazů a nekonečného plynutí řeči. Hypnotická sugestivita hry se rozvine teprve na hranicích snesitelnosti“, říká režisér David Pizinger.
„Něžná pomalost je tempem této řeči“, uvádí Handke jako motto hry. Pomalost je tajemství a Země je někdy neuvěřitelně lehká. Inscenačním východiskem je forma hudební kompozice. Přes vesnice evokuje dráždivou nostalgii německé „krautrockové scény“. Inscenace by měla připomínat nekonečně dlouhou píseň vinoucí se v prostoru jako řeka, nebo jako asfalt německých dálnic.
Hrají: Barbora Bočková, Cyril Dobrý, Kateřina Kozinová, Kryštof Krhovják, Marie Anna Krušinová, Štěpán Lustyk, Tereza Těžká, Milan Vedral, Vojtěch Vondráček.
Rezervace vstupenek: pres.vesnice@gmail.com.

14.11.2017 16:11:01 Redakce | rubrika - Zveme ...

Časopis 25 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Městská knihovna Praha

Články v rubrice - Zveme ...

Dobří chlapci v Divadle Na zábradlí

Dobří chlapci (Foto: KIVA)

Úspěšná sezóna v legendárním Divadle Na zábradlí, korunovaná Cenou divadelní kritiky 2017 pro inscenaci Macbet ...celý článek


Král jelenem na Kunětické hoře

Jan Musil a Ladislav Špiner (Král jelenem)

Herci Východočeského divadla Pardubice se na konci května opět po roce navrátili na vyhlídku hradu Kunětická h ...celý článek


Marie Stuartovna v Mahenově divadle

Eva Novotná (Alžběta)

Letošní divadelní sezona v činohře Národního divadla Brno vyvrcholila 15. června 2018 v Mahenově divadle premi ...celý článekČasopis 25 - sekce

OPERA/ TANEC

Pocta Stravinskému

Leonard Bernstein o hudbě

K narozeninám Igora Stravinského
Pocta geniálnímu skladateli. Legendární cyklus slavného amerického dirigen celý článek

další články...

LITERATURA/ UMĚNÍ

Tíha oběti

Tíha oběti
Kardinál Štěpán Trochta (1905–1974) prožil v nacistických koncentračních táborech 3 roky, celý článek

další články...