zvláštní poděkování
Volný.cz

Tomáš Savka: Shakespeare je vlastně taky muzika, jen trochu jiná...

Tomáš Savka coby Hamlet

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Letní shakespearovské slavnosti Ostrava si letos připomínají jubilejní desátý ročník. Představení Hamlet v produkci ostravské společnosti PaS de Theatre je již pátým titulem, kterým Ostrava přispívá do česko-slovenského projektu oblíbeného divadelního festivalu věnovanému tomuto vyjímanému dramatikovi. Přeložil Jiří Josek, režie Janka Ryšánek Schmiedtová. Titulní roli ztvárnil Tomáš Savka, který si našel čas na letní rozhovor…

 • Je to lehce přes dva roky, kdy jste se poprvé objevil na ostravském jevišti v muzikálu Evita. Nejenže jste za svou první roli získal Cenu Thálie, ale v ostravském muzikálu momentálně účinkujete už ve čtyřech inscenacích a na podzim přibude pátá. Jak se za tu dobu proměnilo vaše vnímání Ostravy, stala se vaším „druhým pracovním domovem“?
  V Ostravě se momentálně pohybuji víc než doma. Za ty necelé tři roky, co jsem tu, jsem se stihl seznámit se spoustou skvělých a šikovných lidí. A taky jsem pochopil, že co se děje v Ostravě v rámci kultury, je něco ojedinělého, neopakovatelného a velmi vzácného. Sám pocházím z hornického města, takže mi je Ostrava i v tomto směru velice blízká. Pomalu bych se tu asi měl poohlédnout po nějakém bydlení na stálo. :)
 • V témže roce, když jste nastudoval Evitu, jste se pustil i do prvního Shakespeara a v létě 2014 jste nazkoušel v rámci Letních shakespearovských slavností Ostrava inscenaci Jak se vám líbí, která se letos bude hrát naposledy. Na podzim 2015 jste začal hrát v muzikálu Romeo a Julie a v létě 2016 před vámi stojí Hamlet. Napadlo vás někdy, že se z vás stane „shakespearovský herec“?
  Muzikál Romeo a Julie jsem nastudoval už v roce 2012 v Bratislavě. Ale že se ze mě stane shakespearovský herec, mi vlastně pořád ještě nedochází. Možná i proto, jak zavazující to je. Nechci si připouštět tu zodpovědnost tak moc na tělo, zvlášť když zkoušení teprve začíná a do premiéry spousta práce před námi.
 • Z menší role pěvce a potulného trampa Amiense v Jak se vám líbí jste se vypracoval do titulní role další inscenace LSS Ostrava, která je zároveň jednou z nejtěžších (a mezi mladšími herci asi i jednou z nejvysněnějších) mužských rolí. Jak jste reagoval, když jste tuto nabídku obdržel? Věděl jste, že do toho chcete jít, okamžitě, nebo vás to stálo značné rozvažování?
  Nejdřív jsem panu producentovi řekl, že se zbláznili. Že nejsem herec a přece jen role Amiense v Jak se vám líbí je víceméně pěvecká. Ale když mě ujistil, že jak paní režisérka, tak dramaturg a vlastně celý tým lidí, tedy tvůrci i herci, mi budou podporou a pomocí, tak jsem si řekl, že Shakespeare je vlastně taky muzika, jen trochu jiná... A muzika, to je moje. :)
 • Jak se na Hamleta v době, kdy ještě zkoušení pořádně nezačalo, připravujete?
  Čtu si texty a snažím se je učit nazpaměť, aby, až zkoušení začne, bylo z čeho brát. Navíc s paní režisérkou už čteme a říkáme si připomínky, snažím se si to zapsat, zapamatovat...
 • Co vlastně znamená Hamlet pro Tomáše a co myslíte, že může znamenat Tomáš pro Hamleta?
  Když vezmu to gros a oholím tu omáčku kolem, tak je Hamlet člověk, který hledá pravdu. Tomáš je člověk, který hledá pravdu, oběma se stávají nebo staly v životě zrady, smutky. Myslím, že si mají oba co vyprávět.
 • Stručná pozvánka pro diváky aneb na co se můžeme ve vašem letním ostravském Hamletovi těšit?
  Na Hamleta, na příběh, na neštěstí a svinstvo, na pravdu a daň za ni...

 • Zpracovala Sylvie Rubenová

  Tomáš Savka (* 1983)
  Rodák ze západních Čech zprvu vykazoval talent jako mladistvý houslista a při jeho kultivování se dostal i k sólovému zpěvu. Ve 20 letech soutěžil v prvním ročníku soutěže Česko hledá SuperStar, kde se umístil na 4. místě. Od té doby se usadil v Praze, začal studovat muzikál na Konzervatoři Jaroslava Ježka, kterou v roce 2011 úspěšně absolvoval a kde v současné době působí i jako pedagog. V roce 2004 rovněž nastudoval svůj první muzikál Miss Saigon a v současné době už jich má na svém kontě pětadvacet. Za roli Che v muzikálu Evita obdržel v loňském roce Thálii v kategorii opereta, muzikál. Krom divadla pravidelně vystupuje s různými big bandy či s Hudbou Hradní stráže a Policie ČR.

  16.7.2017 15:07:08 Redakce | rubrika - Rozhovory