zvláštní poděkování
Volný.cz

Činohra Jihočeského divadla bude mít nové umělecké vedení

Martina Schlegelová

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Současná umělecká šéfka činohry a režisérka Jana Kališová zastává svoji vedoucí pozici v Jihočeském divadle od jara 2014 a ke konci roku 2017 jí vyprší termínovaná smlouva. Od února příštího roku ji proto ve vedení souboru vystřídá Martina Schlegelová, která zároveň působí jako umělecká šéfka pražského Divadla LETÍ i jako kmenová režisérka Českého rozhlasu a také přednáší na Divadelní fakultě AMU v Praze.

Martina Schlegelová režijně spolupracovala s Jihočeským divadlem již na inscenacích Zavolejte Jeevese (2015) a Kati (2017). Při této spolupráci měla možnost ověřit si kvality místního hereckého souboru a svou tvůrčí prací a organizačními schopnostmi zaujala vedení Jihočeského divadla natolik, že se rozhodlo oslovit ji s nabídkou další spolupráce právě formou vedení souboru.
„Otázkou budoucího šéfa činohry se se stávajícím vedením činoherního souboru zabýváme již rok. Martinu Schlegelovou jsme přizvali již dvakrát ke spolupráci, tudíž máme vzájemné pracovní zkušenosti. Martina má velký přehled o současné světové dramatice, zkušenosti s uměleckým vedením Divadla LETÍ, také je talentovanou režisérkou. Za její režijní úspěchy hovoří i množství nominací na různé divadelní ceny pro inscenaci Olga (Horrory z hrádečku), která byla uvedena ve Vile Štvanice. I z těchto důvodů jsme se shodli, že Martina je ideální kandidátkou na pozici šéfa činohry,“ vysvětluje ředitel Jihočeského divadla Lukáš Průdek.
Sama Martina Schlegelová vnímá budoucí spolupráci s budějovickým divadlem v širším kontextu: „Myslím, že před velkými regionálními divadly v současné době stojí složitý úkol. Na jedné straně je třeba zachovat „rodinné stříbro“ českého divadla, tedy silnou tradici repertoárového souborového divadla. Na druhé straně je třeba, aby se velká kamenná divadla otevřela impulzům zvenku, a to jak spolupráci s domácími nezávislými tvůrci, tak i zahraničním koprodukcím a evropské spolupráci. Aby byla schopná uspokojit jak dlouholeté diváky, tak rozvíjet vztah k divadlu u nastupující divácké generace nebo oslovit skupiny, které divadlo dosud nepovažují za zajímavé médium.
Mým cílem je navázat na tradici jihočeské činohry jako moderního divadelního domu, který tady budoval už režisér Martin Glaser s dramaturgyní Olgou Šubrtovou, zejména v důrazu, který kladli na uvádění současných her, a pokračovat v budování progresivního programu, který vedle tradičních repertoárových kusů nabídne i projekty na pomezí činohry a jiných druhů divadla. Ráda bych také co nejúžeji spolupracovala s dalšími soubory, které v Jihočeském divadle působí,“
dodává Schlegelová.
Posilou v řadách vedení Jihočeského divadla bude režisérka a dramaturgyně Martina Schlegelová od jara 2018, s prostředím Jihočeského divadla se bude hlouběji seznamovat již do počátku divadelní sezóny 2017/18.

20.3.2017 18:03:24 Redakce | rubrika - Zprávy

Časopis 17 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Shirley Valentine (Divadlo ABC)

Články v rubrice - Zprávy

LSS 2018 zahájí komedie Dobrý konec všechno spraví

A. Fialová a O. Pavelka (Dobrý konec všechno spraví)

Další ročník oblíbené shakespearovské přehlídky pod širým nebem otevře 26. června 2018 premiéra komedie DOBRÝ ...celý článekČasopis 17 - sekce

LITERATURA/ UMĚNÍ

Klobouk dolů - Le Corbusier

Le Corbusier
Portrét geniálního architekta. Francouzský dokument (Premiéra). Velikán moderní architektury a celý článek

další články...