zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Divadelní tipy 19. týden

Herec Jan Skopeček

autor: archiv   

zvětšit obrázek

13. komnata Jana Skopečka
Herec známý ze seriálu Tři chlapi v chalupě a stovek dalších rolí neprocházel životem lehce. Zažil totální nasazení v šestnácti letech, koncentrák, zákaz umělecké činnosti i tlak Státní bezpečnosti. Přesto dokázal neztratit humor (2013). Připravili: B. Kubíková, P. Blažek a V. Stehlíková

Jan Skopeček je jedním z posledních aktivních herců své generace. Přestože proslul hlavně v komediích, je povahou introvert, se svým soukromím se téměř nikomu nesvěřuje. Proto málokdo ví, že jeho životní příběh není příliš veselý. Nejklíčovější třináctá komnata se začala odemykat už v jeho dětství. O tom, že maminka byla Židovka, se dozvěděl až ve chvíli, kdy si začala našívat Davidovu hvězdu na oblečení. Jan byl v šestnácti letech totálně nasazen: pracoval jako soustružník ve firmě Walter Jinonice, pak i v Německu, v továrně nedaleko Stuttgartu. Jako jediný z rodiny byl povolán k transportu do koncentračního tábora. Nastoupil 16. 10. 1944 v jízdárně na Pohořelci, odkud ho odvezli do koncentračního tábora v Kleinsteinu v Horním Slezsku. Poté, co byl tábor rozpuštěn, se každý musel dostat domů na vlastní pěst. Když po strastiplné cestě dorazil do Prahy, čekalo ho předvolání do dalšího koncentračního tábora v Osterode. Cestou tam dostal vysoké horečky a zachránil ho Oldřich Nový, který jel stejným transportem. Když se z koncentračního tábora vrátil, zjistil, že tatínek předchozí den zemřel. Za války přišel o patnáct příbuzných.
K milovanému herectví se dostal po osvobození. V angažmá v Horáckém divadle v Jihlavě se seznámil s Věrou Tichánkovou, spolu odešli do Prahy a Jan po vojně v roce 1951 spolu s "žižkovskými" spoluzaložil v Libni Divadlo S. K. Neumanna, dnešní Divadlo Pod Palmovkou.
Za další životní zlom považuje zákaz umělecké činnosti po roce 1968, protože napsal dopis Brežněvovi. Zákaz prorazil až po třech letech režisér Oldřich Lipský, který Jana Skopečka potřeboval na natáčení filmů navazujících na úspěšný seriál: Tři chlapi v chalupě a Tři chlapi na cestách. Po roce 1989 opakovaně přicházel o práci kvůli údajné spolupráci se Státní bezpečností, kterou však soud po letech vyvrátil. O tom, jak ho StB kontaktovala, v pořadu otevřeně mluví. Další ránu osudu mu způsobila smrt vnučky na rakovinu.
O svém životě Jan Skopeček na potkání nevykládá. Ani kolegové, kteří ho znají několik desetiletí, o něm toho moc nevědí. Jediná dcera, vnuk, vnučka a pravnoučata žijí ve Francii. Od léta 2013 žije herec sám. Jeho milovaná žena měla dlouhodobě podlomené zdraví a byla hospitalizována v nemocnici. Věra Tichánková zemřela po dlouhé nemoci 9. 1. 2014 ve věku 93 let.
Vysílání: 06.5., 10.35 hod., ČT1; Opakování: 08.5., ČT1

V+W – 110 let
Tři strážníci (3/3)
Životopisný dokument o Jaroslavu Ježkovi, nedoceněném skladateli a spolutvůrci legendárního Osvobozeného divadla (2008). Scénář a režie A. Kisil

Jméno Jaroslava Ježka je u nás spjato především s Osvobozeným divadlem a jeho písničkami. Ale Ježek byl všestranně nadaný skladatel, psal i klasickou hudby. I zde byl samozřejmě ovlivněn jazzem. O jeho významu svědčí i to, že sté výročí jeho narození se před několika lety dostalo i na seznam UNESCO. Dokument je třetím dílem z cyklu Tři strážníci, který mapuje cesty tří tvůrců nejslavnějšího období Osvobozeného divadla. A stejně jako v předchozích dílech se vyprávění opírá pouze o autentické texty nebo nahrávky. Samotného Ježka, Voskovce a Wericha nebo lidí, kteří jim byli nablízku.
Vysílání: 08.5., 21.15 hod., ČT art

Příběhy slavných... Josef Bek
Pepíček
Ve své době jeden z nejpopulárnějších českých herců, od jehož úmrtí letos uplyne 20 let, a jeho trochu překvapivé osudy ve vzpomínkách K. Fialové, E. Klepáčové, L. Švormové, J. Šiklové, L. Lipského, I. Racka, J. Zímy a dalších (2008). Režie J. Skála

Měl neuvěřitelnou schopnost navázat kontakt s publikem, oplýval nevyčerpatelnou energií, rozdával kolem sebe pohodu, lidé si jej přivlastňovali jako někoho, kdo je jim hodně blízký. Josef Bek pocházel z katolické rodiny a svou víru nikdy neskrýval. Nejlépe se uplatňoval v divadle, kde mohl zúročit i své pěvecké nadání. Měl dobře posazený hlas, se kterým uměl nakládat jako málokdo. Lidé si jej pamatovali jako pozitivního hrdinu z budovatelských filmů, velkou hvězdou byl i pro Olomouc, kde měl své první divadelní angažmá. Výrazně jej tehdy ovlivnila spolupráce s režisérem Pleskotem, se kterým později odešel do Prahy. Televizní estrády, hudební divadlo i některé filmové role mu přinesly šarži baviče. Divadlo mu ale nabídlo širší příležitosti a on prokázal, že dovede být neopakovatelný také ve vážnějších polohách. Dokumentem si připomínáme 20. výročí úmrtí této všestranné osobnosti.
Na Martina Kabáta, Řeka Zorbu, Ferdyše Pištoru, na televizního interpreta pražských písniček i šansonů a na řadu dalších rolí i charakteristik Josefa Beka vzpomínají Lubomír Lipský, Jan Skopeček, Eva Klepáčová, Květa Fialová, Pavel Taussig, Hana Talpová, Carmen Mayerová, Libuše Švormová, Jiřina Šiklová, Josef Zíma, Ilja Racek aj.
Vysílání: 09.5., 16.40 hod., ČT1; Opakování: 12.5., ČT1

3.5.2015 21:05:31 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 16 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Hra, která se zvrtla (MdB)

Články v rubrice - Z éteru

Divadelní tipy 15. týden

Rudolf Hrušínský

Tichý muž
Na vynikajícího českého herce a vzácného člověka Rudolfa Hrušínského, od jehož úmrtí zítra uplyne ...celý článek



Časopis 16 - sekce

HUDBA

METZ přivezou do Prahy novou desku

METZ

Kanadští METZ se vrací do Prahy! Vydání nové desky s názvem On Gravity Hill plánují na duben a v Praze ji před celý článek

další články...

OPERA/ TANEC

Festival Janáček Brno 2024

Věc Makropulos (Staatsoper Unter den Linden, Berlin)

Mottem letošního festivalu je Bez hranic!… a česká hudba žádné hranice nezná. Zažijte Brno a českou hudb celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Výtvarné tipy 15. týden

Planeta pokladů: Afrika

Planeta pokladů: Afrika
Odhalování památek světového kulturního dědictví UNESCO na kontinentu plném tradičn celý článek

další články...