zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Divadelní tipy 18. týden

Saša Rašilov

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Saša
Legenda divadelního a filmového herectví, od jejíhož úmrtí letos uplyne již 60 let, ožije ve vzpomínkách vnuků Saši a Václava, L. Skořepové, Z. Procházkové, J. Mixy, F. Černého, P. Jirase, O. Suchého, R. Stodůlky a mnoha dalších (2008). Dokument J. Rásochy. Saša Rašilov, vlastním jménem Wenzel Rasch Ritter von Hessen, tedy Václav Rasch, rytíř Hessenský, český herec první poloviny dvacátého století, výtečný komik a geniální mystifikátor. Člověk vznešeného jména, který sám aristokratický život nikdy nepoznal. Narodil se do obyčejné rodiny a žižkovský genius loci Rašilova výrazně utvářel. Toto prostředí plodilo drsný a přímý humor, který byl pak v hereckém projevu Saši Rašilova už navždy patrný. V letech po skončení první světové války prochází kabaretem, na prknech Národního divadla v Praze pak ztvární mnohé významné role. Ačkoliv od jeho smrti uplyne letos 60 let, přesto při vyslovení jeho jména máme pocit, že se setkáváme s osobností. Dokument z cyklu Příběhy slavných sleduje dvě linie: hledání odkazu a kořenů. Průvodci jsou kromě vnuků Saši a Václava také L. Skořepová, M. Nesvadba, S. Fišer, J. Pleskot, prof. F. Černý. Filmovou kariéru připomenou a zhodnotí historikové P. Taussig, J. Jiras, J. Mixa.
Vysílání: 02.5., 16.35 hod., ČT1, Příběhy slavných... Saša Rašilov
Opakování: 03.5., ČT1

Revizor
Vlasta Burian jako mazaný petrohradský úředník zcela rozvrátí poklid ruského provinčního městečka. Přepis satirické komedie Nikolaje Vasiljeviče Gogola (1933). Dále hrají: V. Trégl, J. Marvan, Z. Baldová, T. Grosslichtová, T. Pištěk a další. Scénář V. Šolin a V. Menger. Kamera J. Stallich. Režie M. Frič. Ze vzpomínek partnerů a pamětníků Vlasty Buriana víme, jak nezvládnutelným hereckým živlem byl náš král komiků. Jeho nechuť ke zkouškám, improvizace a extempore na jevišti i ve filmových ateliérech byly pověstné. Na jeho živelnost platil jediný člověk – Martin Frič. S Vlastou Burianem natočil tři filmy, v nichž publikum svého miláčka téměř nepoznávalo, protože jeho projev byl uměřený, střídmý, pečlivě propracovaný a respektující okolí. Jedním z těchto snímků je přepis satirické komedie Nikolaje Vasiljeviče Gogola Revizor z roku 1933. Revizora pro film přeložil a spolu s Václavem Šolínem (pseudonym Václava Wassermana) scenáristicky upravil herec a spisovatel Václav Menger. Nad literární a etnografickou přesností filmu bděl zasvěcený znalec a překladatel ruské literatury Bohumil Mathesius. V jejich spolupráci vznikl věrný přepis díla, i když Gogolova kritika ruské maloměšťácké společnosti byla zmírněna a dostala smířlivější a dobromyslnější tvářnost. Chlestakov se ve Fričově a Burianově pojetí stal postavou téměř sympatickou. Na Burianově výkonu pochválila kritika jeho ukázněnost, kdy se vystříhal obvyklého přehánění v mimice i slovním projevu. Podobně pochválila i Jaroslava Marvana, Václava Trégla i vynikající komickou dvojici Josef Vošalík – Alois Dvorský v rolích Bobčinského a Dobčinského.
Vysílání: 28.4., 22.15 hod., ČT2

26.4.2015 14:04:41 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 17 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Články v rubrice - Z éteru

Bouře hra Williama Shakespeara

Bouře

Bouře
Ctnost a šlechetnost je víc než msta. Britská filmová adaptace divadelní hry Williama Shakespeara (19 ...celý článek


Divadelní tipy 18. týden

Spálená 16 (Studio Ypsilon)

Jári
Policejní rada Vacátko z legendárního seriálu Hříšní lidé Města pražského, herec Jaroslav Marvan, od j ...celý článek



Časopis 17 - sekce

HUDBA

Luboš Pospíšil má nový singl

Luboš Pospíšil

Po úspěšném albovém projektu Poesis Beat (2021) a loňských oslavách 40 let od prvního vydání dnes již legendár celý článek

další články...