zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Krásné zítřky v Česku moc diváků nepřilákaly…

Krásné zítřky - Shane Zaza (Foto: Richard Hubert Smith)

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Divadelní hra Sira Davida Hare je napsána podle knihy americké novinářky Katherine Boo, která osobně prožila tři roky v indickém slumu, aby tam pozorovala lidi a napsala autentickou knihu o jejich životě. Katherine k tomu řekla: „Zapojila jsem se zcela do života ve slumu a dělala to, co ostatní – když jedli, jedla jsem s nimi, dělala jsem domácí práce, učila se s dětmi, když kradli, kradla jsem s nimi…“ Přesto si nedokážu představit, že by splynula s davem - jako blondýna tam musela být hodně nápadná. Spisovatelka se snažila o to, aby odlišila anomálie od sdílené zkušenosti, aby se co nejvíce dozvěděla o struktuře tamní společnosti. Režisér Rufus Norris, dramatik David Hare i autorka scény Katrina Lidsay se dokonce v rámci příprav na týden vydali do Indie, kde si na vlastní oči prohlédli Annávádí i další slumy.

Děj se odehrává ve slumu Annávádí v blízkosti bombajského letiště. Na scéně Katriny Lidsay převládaly sešlápnuté PETky a jiné odpadky, hlavní obživa místního obyvatelstva. V kartonových či jinak poslepovaných příbytcích vedle sebe žijí různé rodiny - např. Vagékarovi, Činuovi, Aliovi, jedna z nich – ta nejlépe prosperující, jsou muslimové Husajnovi. Vedle nich bydlí prostitutka Fatima, která je vdaná, ale když manžel není doma, střídají se u ní klienti. Husajnovým všichni závidí jejich bohatství a přirozené nadání pro obchod. Prostitutka Fatima (Thusitha Jayasundera) po jednom rozkolu se Zehrunnisou Husajnovou (Meera Syal), které jako muslimce vadí její hříšný život, podpálí svou domácnost a sama se téměř upálí – z úmyslného ublížení na zdraví nařkne právě sousedy Husajnovi. Zahrunnisa odmítne zaplatit úplatek místní vyjednavačce Ashe (Stephanie Street), která jí slíbí, že rodinu z problémů vyseká. Fatima umírá – případ je veden jako vražda. Rozbíhá se mašinérie s policií a soudy, rodina je zcela zničena, všichni kromě matky jsou ve vězení, Zahrunnisa se snaží uplácet, ale protože neví přesně koho, nakonec rozdá celý majetek. Autoři hry se snažili i ukázat, jak je v tomto prostředí těžké očekávat odměnu za to, že děláte správné věci. Předčasně vyspělý šestnáctiletý syn Abdul Husajn (Shane Zaza) je nejhodnějším a nejpracovitějším člověkem ve slumu, přesto se odměny za svou dobrotu nedočká – naopak na policii mu zpřerážejí ruce, aby už sebe a svou rodinu nemohl živit tříděním odpadu. Vedle hlavního děje ještě probíhá na jevišti spousta vedlejších příběhů.

„ Jde o syrový příběh. Je zajímavé, že ač žijí ve slumu, postavy rozumí „situaci na burze“, neboť všechny výkyvy se hned odrazí v ceně výkupného za odpad. Je zde reálně vykreslená byrokracie a systém každodenních úplatků v Indii pro policii a úředníky.“ Takto ocenila kvality shlédnutého divadelního kusu divačka Radmila V.

Kino Aero bylo tentokrát ze tří čtvrtin prázdné. Z té jedné přítomné čtvrtiny 90% publika mluvilo pouze anglicky. Zdá se, že české publikum není připraveno a zainteresováno na tom, vidět indické slumy na jevišti. Zamýšlela jsem se, čím to může být? Jedná se o současnou hru, žádná klasika jako Shakespeare - mezi herci není žádné známé hvězdné jméno, přestože herci předvedli vynikající a uvěřitelné výkony. Je to tím, že většina z nich byli Indové – super byla jejich „indická angličtina,“ kterou nemuseli předstírat, přízvuk byl autentický – měli ho naposlouchaný od předků anebo využili služeb jazykového učitele Zabarjada Salama. Jediná jména, která táhla, byla jména režiséra – Rufus Norris natočil i několik filmů a od dubna 2015 bude uměleckým ředitelem National Theatre, další v Británii známé jméno je Meera Syal, která je hvězdou televizní stanice BBC (např. seriál Doctor Who). Asi nebudu daleko od pravdy, když řeknu, že v Česku tato jména doposud moc lidí nezná. Celá situace mi připomněla návštěvu muzea voskových figurín v Hong Kongu – byla tam spousta asijských hvězd, ale já znala jen Bruceho Lee a Jackieho Chana, tudíž ta návštěva tam byla pro mě zklamáním. Z toho vyvozuji, proč asi lidé tentokrát na přenos NT Live nepřišli, přestože se jedná o dílo, které určitě stojí za to vidět. Na oficiální trailer se můžete podívat zde

O přestávce mezi dějstvími se režisér Rufus Norris svěřil, že mu právě jde do kin filmová verze muzikálu London Road, jehož hudba podle skladatele Adama Corka vychází z přirozené melodie mluvené řeči.

NT Live – David Hare: Krásné zítřky (podle knihy Katherine Boo: Behind the Beautiful Forevers) – čtvrtek 12. března 2015

23.3.2015 23:03:02 Alena Kunčíková | rubrika - Recenze