zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Ohlédnutí za mezinárodním festivalem APAP 2015 v New Yorku

Redaktorka Doubravka Krautschneiderová s piráty

autor: Scena.cz   

zvětšit obrázek

Zimní rozjímání jitří fantazii a lidé k sobě mají blíž ve vytopených světničkách, kde se odjakživa vyprávěly poutavé příběhy. Do světové kulturní metropole se jako sněhové vločky snesly z nebe tisíce mikropříběhů, aby roztály, ne však beze stopy. Tanečníci, performeři, herci, hudebníci a žongléři sem přijeli předvést své umění, aby se o nich dozvěděli ředitelé a dramaturgové festivalů, producenti různých show i konkurence z jejich oboru. Mezi 9. a 12. lednem 2015 proniklo umění do velkých business center jako hlavní předmět zájmu. Hlavní konference se konaly v hotelu Hilton a Sheraton. Umělecké prezentace se odehrávaly v Lincoln Centru, Carneige Hall, broadwayských sálech v Theater District, na konzulátech či v známých muzeích a galeriích. Pořadatelé umožnili zazářit 3600 umělcům v tisícovce krátkých ukázek.

Organizátorem této kulturně-obchodní akce je už padesát osm let Asociace performativních umělců (Association of Performing Arts Presenters) se sídlem ve Washingtonu. Festival za dobu svého trvání stál u zrodu mnoha úspěšných projektů. Jeho přínos je praktický i estetický. Účastníkům dává prostor k prezentaci svého umění, ale také k rozšíření obzorů, ke kulturnímu dialogu a inspirativním setkáním. APAP podporuje malé tematické festivaly, propaguje mladé talenty a je otevřenou odbornou platformou pro diskuzi širokého spektra témat kolem financování kultury a její propagace v různých zemích. Přítomni jsou nejvyšší představitelé nejvýznamnějších festivalů a institucí ze všech kontinentů. Na druhou stranu je festival uzavřený veřejnosti, tudíž každá show je ochuzena o výraznější interakci s diváckou složkou. Performeři a manažeři si vzájemně tvoří jakési publikum, není to však adekvátní k podávaným výkonům.

Každý performer nebo soubor má k dispozici omezený čas a velice jednoduchý prostor v konferenčních a plesových sálech hotelu Hilton v centru Manhattanu, kde se odehrává drtivá většina akcí. Výhodou je, že se v místě konání lze rychle a pohodlně přemístit mezi jednotlivými ukázkami (průměrně asi 15-20 minutovými). Technicky složitější prezentace se uskutečnily mimo hotel Hilton, což dalo ten víkend práci mnoha taxikářům. Metro s víkendovými intervaly zdaleka nestačilo spěchu účastníků při přesunu. Před komplexem Hiltonu se shlukly dodávky s cenově dostupným jídlem pro všechny, kteří si občerstvení vevnitř nemohli dovolit. Dojmy z rozmanitých produkcí se po větších dávkách začaly mísit, podobně jako dojmy z veletrhu APAP.
Celé dvě patra výstavních hal Hiltonu obsadily stánky divadelníků, agentur, národních kulturních center i nejrůznějších performerů. Bylo možné tu potkat dvojníky slavných rockových kapel, kouzelníky, piráty, tradičně oděné a namalované zpěváky Taiwanské Opery. Nejvíce však bylo manažerů v saku, kteří loví příští hvězdy nebo se snaží prodat umělce ze své stáje a do ochraptění vypravují kolemjdoucím o jejich kvalitách i dramatické cestě ke slávě. Umění prodat umění má své mistry, kteří na APAP doslova excelují.

Stánek číslo 56 patřil české kultuře. Bylo zde k dispozici mnoho letáků, současné divadelní texty v anglickém překladu, výběrová ročenka českého profesionálního divadla, nabízející zahraničním agenturám své inscenace a informační materiály o českých prezentacích v rámci letošního APAP. Stánek byl hojně navštěvovaný a zástupci Českého Centra New York a Divadelního Ústavu Praha, stejně jako členové souborů byli neustále oslovováni ze všech stran. Díky nim bylo slyšet a vidět o současném progresivním českém divadle a tanci. V prostorách Českého Centra se v neděli 11. ledna konala přehlídka, tradičně nazvaná SOUNDCZECH. Letošní ročník zahájilo Naivní divadlo Liberec inscenací O BERÁNKOVI, KTERÝ SPADL Z NEBE. Dále vystoupila Nataša Novotná v sólo performanci SACREBLEU ze souboru 420People a Boys Who Like To Play With Dolls ze Studia Alta. Všechna představení měla to štěstí, že se hrála v nezkrácené podobě a za přítomnosti krajanů i cizojazyčného publika, nikoliv jen před několika odborníky. Poté následovalo setkání diváků s tvůrci.

Celkově na letošním festivalu převažovali hudebníci, pro které je snazší v kratším čase zaujmout celistvým programem s minimem prostředků. Zvukaři měli pouze pět minut mezi jednotlivými interprety na přípravu vystoupení. Každou noc utvořili muzikanti různých stylů improvizovaný band a hráli jen tak pro radost. Festivalovou atmosféru vytvářelo vzájemné porozumění, zvídavost a touha po objevování nových, originálních zážitků.
Exkluzivně pro portál Scena.cz - Doubravka Krautschneiderová, New York.

26.1.2015 10:01:37 Doubravka Krautschneiderová | rubrika - Festivaly