zvláštní poděkování
Volný.cz

CABARET CALEMBOUR vystoupí v Činoherním klubu

CABARET CALEMBOUR

autor: archiv   

zvětšit obrázek

V neděli 9. června 2013 představí přehlídka „Činoherní klub uvádí:“ inscenaci BORŮVČÍ, mladého autora, dramaturga a režiséra Milana Šotka. Autorské divadlo Cabaret Calembour tentokrát zahraje „frašku nadivoko“ s kabaretním předtančením.

CABARET CALEMBOUR je autorské divadlo s červeným pudlíkem ve znaku, ke kterému si od roku 2008 odskakují absolventi činohry DAMU z velkých ansámblových divadel (Národní divadlo moravskoslezské, Moravské divadlo Olomouc, Divadlo na Vinohradech) a ve kterém rozvíjejí poetiku divadel malých forem i českého literárního kabaretu.

Původní kabaretní aktovka Borůvčí si bere na paškál nejpalčivější problém naší současnosti: nevěru v českých myslivnách. Vedle toho nabízí ponor do existenciální situace myslivce, který vystřelil na kance, kance zasáhl, ale tou dobou už to nebyl kanec.
Skladba večera vychází z praxe tradičních kabaretů, kde se vedle původních písní a žertovných výstupů hrála i kabaretní aktovka. Samozřejmostí se stala živá hudba Orchestru Calembour a důraz na slovní ekvilibristiku.
*kalambúr, slovní hříčka založená na zvukové podobnosti nebo totožnosti významově odlišných slov nebo skupin slov: Bělá se květ / Bělásek vět (Vítězslav Nezval), Nač lunu na člunu (Cabaret Calembour).

Cabaret Calembour má na repertoáru inscenace Čertovská kvidoule (Borůvčí) a Cvidoule di Campo (Sukna), které dosud uváděli v Divadle Kampa. Od roku 2011 vystupují rovněž s příležitostným a improvizovaným Kalavečerem Kalambúr – v tomto duchu se ponese také speciální kabaretní předtančení v ČK. V únoru 2013 měla premiéru hra Plejtvák, která vznikla pro malou scénu Studia Ypsilon jako součást projektu Braňa Holička „Ypsilon na druhou“.
Soubor Cabaret Calembour získal v letech 2010 a 2012 cenu ČESKÝ TUČŇÁK v kategorii Mladé divadlo. Hra Milana Šotka Borůvčí byla oceněna v rámci užšího finále Ceny Evalda Schorma 2008. V červnu 2012 Česká televize pořídila záznam Čertovské kvidoule (Borůvčí) v rámci cyklu „Zveme vás do divadla“ a již v dubnu 2011 vznikla rozhlasová adaptace hry v původním obsazení (režie: Michal Bureš, ČRo3-Vltava). Za hru Plejtvák získal Milan Šotek v letošním roce 2. místo při udílení Cen Evalda Schorma. Zveme Vás srdečně na nedělní večer do Činoherního klubu, kde budou hrát Jiří Suchý z Tábora, Lucie Polišenská, Igor Orozovič, Milan Šotek a Klára Klepáčková.

3.6.2013 00:06:21 JoMe | rubrika - Amatéři