zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Večer příběhů z historie Sudet v Činoherním studiu

Kryštof Rímský

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Foyer odvážného ústeckého divadla zaplnilo ve čtvrtek 10. listopadu publikum všech generací, aby vyslechlo poutavou přednášku mladého historika Matěje Spurného. Beseda nazvaná MEZI DIVOKÝM ZÁPADEM A LABORATOŘÍ SOCIALISMU nemohla obsáhnout šíři tématu přesunů obyvatelstva po roce 1945 a jejich politického pozadí, ale přiblížila přístupným stylem problematiku obnovy poválečných Sudet. Spurný zde představil část své dizertace, která brzy vyjde knižně, přičemž jasně a srozumitelně zodpověděl dotazy mladších diváků a podiskutoval s pamětníky, kteří jeho přednášku velmi prožívali. Promítané a komentované fotografie propagandy lákající občany, aby osidlovali pohraničí připomněly atmosféru doby.

Připravovanou Spurného knihu NEJSOU JAKO MY chystá vydat osvětové občanské sdružení Antikomplex, které se zabývá nejrůznějšími kontexty kolem staletého soužití Čechů a Němců na jednom území. Akce se konala v rámci třetího ročníku festivalu Sudety a netýkala se pouze Ústeckého kraje, ale i mnoha dalších míst.

Na přednášku navázalo čtení herců Činoherního studia, v režijní supervizi Filipa Nuckollse. I když bylo vidět, že je pořad „šitý horkou jehlou“, úsporné prostředky pomohly vyniknout dramatickému vyprávění dvou „Volyňáků“ a jedné emigrantky, která tak trochu neví, kam patří. Na celém týmu bylo vidět zaujetí pro téma a interpretační hloubka vycházela z niterného pochopení příběhů českých vlastenců, kteří cestovali do Ústí nad Labem z Ukrajiny, aby převzali hospodářství odsunutých německých obyvatel. Plynoucí monology vytvořily napětí i tolik potřebné zlehčení, aby sehraný tým obyvatel jednoho činžáku předal divákům pohnuté zážitky pamětníků téměř v syrovém stavu. Skvělý výkon podala Anna Fišerová jako vnučka starosty Užhorodu i dvojice vesničanů v podání Kryštofa Rímského a Jana Plouhara. V představení byly použity úryvky ze vzpomínkové knihy SUDETSKÉ OSUDY.

Příběhy volyňských Čechů jsou u nás stále málo známé. Stejně tak se nedostalo do povědomí mnoho faktů o dalším životě odsunutých Němců. Práce na narovnání historických křivd patří k hlavním úkolům dnešní doby, proto se jejich zobrazení uměleckou cestou chopilo divadlo tak společensky angažované jako Činoherní studio. Zájem o poznání naší minulosti a také historie menšin neustále stoupá. Současně s Festivalem Sudety kupříkladu probíhaly již po třinácté Dny české a německé kultury v různých partnerských městech.

5.12.2011 14:12:28 Doubravka Krautschneiderová | rubrika - Zprávy

Časopis 16 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Hra, která se zvrtla (MdB)

Články v rubrice - Zprávy

Pořád jsem to já poprvé v Pardubicích

Eliška Lásková a Petra Janečková (Pořád jsem to já)

Východočeské divadlo uvádí novinku, hru Pořád jsem to já, kterou autorka Christine Mary Dunford napsala podle ...celý článek


Nová výzva Kašpar.Dramatik

Martin Hofmann (Cyrano)

Spolek Kašpar je soubor, který je již více jak třicet let etablovaný na české divadelní scéně. Aktuálně hraje ...celý článek



Časopis 16 - sekce

OPERA/ TANEC

Super Diva – Síla osudu

Síla osudu

Super Diva – Síla osudu (11/13)
Operní diva Catarina Molderová se zamýšlí nad původem Verdiho tragick celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Filmové tipy 15. týden

Collin Farrell (Oklamaný)

U mě dobrý
Kdo dokáže převézt bandu podivných skořápkářů? Jedině banda ještě podivnějších přátel! Česká kom celý článek

další články...