zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Novoromantický Obchodník s deštěm

Richard Nash - Obchodník s deštěm (Foto archiv)

  

Nashův Obchodník s deštěm patří bezesporu k divadelním romantickým evegreenům. Divadlo Na Fidlovačce jej uvedlo v novém překladu Jiřího Joska a v nastudování režiséra Tomáše Töpfera, který si ke spolupráci přizval scénografa Jana Duška, kostýmní návrhářku Janu Břežkovou. Autorem hudby je Jiří Hošek. V titulních rolích hráli Martin Havelka jako Starman a Tereza Bebárová jako Betty.
Režisér Tomáš Töpfer již v předchozích titulech jako např. Čapkově Loupežníkovi ukázal, že mu je romantismu a s ním spojený úhel pohledu na člověčenství velice blízký a pravděpodobně patří k jeho životnímu krédu. Ovšem archaický romantismus může v dnešní době sklouznout až ke kýči, zvláště když lavíruje na pokraji žánru prvorepublikové Červené knihovny. K tomuto bohužel při inscenování Obchodníka s deštěm došlo.

Příčinou se pravděpodobně stala velkoplošná symfonická hudba v prologu inscenace a její další využití v celých obrazech. Scénograf Jan Dušek navrhl jednoduchou interiérovou scénu, jejíž součástí jsou stěny z prken v horizontální a vertikální poloze.
Kostýmy Jany Břežkové v žádném případě nepomohly hlavní představitelce Betty. Např. v obraze, kdy čeká příchod strážníka Fila na večeři, dostala Betty tmavomodré šaty, bohužel jí velmi slušely. Naopak po skončení milostné scény se Starmanem měla Betty pánské kalhoty. Kostým tak šel proti duchu postavy. Betty má divák vnímat v prvé půli jako „ošklivé kačátko“, zkrásní až po onom prozření, k němuž dojde díky Billovi.

Jak ošklivá je vlastně Betty od začátku hry? Myslím, že ani Tereze Bebárové příliš nesedla koncepce zatrpklé vesnické intelektuálky ze statku. „Ráda čtu knihy,“ přiznává s tupým hihotem Betty a postrkuje si na nose kulaté intelektuální brýle, namísto nějakých kostěných hranatých obrouček. Tereze Bebarové scházela ona vnitřní ošklivost, která by prostoupila až do obličejové masky. Zkrásnění díky Billovi se jí ovšem zdařilo. Dokázala nalézt správnou míru síly pro tuto stránku postavy.
Havelkův Starman byl díky jeho fyziognomii tváře typově správný. Jemu naopak kostým velmi pomohl, ať již černý tajemný plášť, tak kontrast černých kalhot s bílou košilí. Trochu zrádná byla pro něj zavěšená harmonika, která házela nekontrolovatelné odlesky a pro diváky v zadních řadách mohla vytvářet dojem vojenské psí známky.

Z ostatních postav si na výbornou vedl Břetislav Slováček jako rančer a hlava rodiny. Dokázal dávkovat přesnou míru pochopení, soucitu a otcovské lásky, ale k tomu se dokázal tvrdě ohradit proti nespravedlnosti. Naprosto živelným doplňkem celé rodiny se stal Matěj Kužel coby Jim. Svoji adolescentní hravost, nezkušené bijectví a hlavně touhu najít se dokázal podat v naprosté přirozenosti.
Jiří Racek ztvárnil nevděčnou postavu Normana v klidu a v pohodě. Daniel Rous coby Fill zůstal standardní. Zdeněk Palusga nevybočil z komické postavy.

Obchodník s deštěm dokáže i Na Fidlovačce dodat patřičnou životní sílu většině diváků. Tradiční stoprocentní herecké výkony a vysoká profesionalita prostě již k Fidlovačce neodmyslitelně patří. Až na ten novoromantismus...

Richard Nash Obchodník s deštěm (The Rainmaker)
Překlad Jiří Josek, režie Tomáš Töpfer, dramaturgie Helena Šimáčková, scéna Jan Dušek, kostýmy Jana Břežková a hudba Jiří Hošek.
Osoby a obsazení: H. C. Curry (Břetislav Slezáček), Betty (Tereza Bebárová), Norman (Jiří Racek), Jim (Matěj Kužel), šerif Thomas (Zdeněk Palusga), Fil (Daniel Rous) a Bill Starman (Martin Havelka).
Premiéra Divadlo Na Fidlovačce 12. prosince 2002

18.12.2002 Josef Meszáros | rubrika - Recenze