zvláštní poděkování
Volný.cz

Zoja Mikotová vystřídala Morávka

Po pět let, rok co rok, vždy v čase vánočním, putoval královéhradecký soubor pod vedením režiséra Morávka do Betléma. I řekli si po vší té štrapácii, že by bylo hezké letos toho Ježíška něčím podarovat. Dlouho si lámali hlavy, když v tom, nabídnula se Zoja Mikotová, že jim v tom pomůže. Zoja, režisérka to zkušená, s dětmi to umí, což ostatně dokázala inscenací „Pejsek a kočička“, kterou tu u „Klicperů“ před časem dělala, a tak všichni rádi souhlasili.
Chcete –li i vy putovat s Hradečáky po této strastiplné, avšak velice ozdravné cestě, toužíte-li i vy spatřit Ježíška a zajímá-li vás jakou že košilku to vlastně ušili, pak vězte, že již 30. listopadu 2002 v 17.30, na hlavní scéně Klicperova divadla máte první, nikoli však poslední šanci!

Paní režisérka Mikotová si vzpomněla na jistého Jana Zahradníčka, básníka z moravského venkova, který kdysi „Ježíškovu košilku“ vytvořil. I vypůjčila si toto dílo do něhož kromě proslulého biblického příběhu ještě lidové vyprávění o původu světa autor zapletl, a začala šít.
Dramaturgickou nit jí ochotně navlékala Luciie Bulisová, výtvarmým designem okrášlila Blanka Šperková a pro dobrou pohodu jim k tomu Zdeněk Kluka vyhrával. Když bylo vše hotovo, zavolala zkušené posly Jiřího Klepla a Václava Veselého, přidala k nim Petru Výtvarovou, Martinu Eliášovou, Vlastimila Čaňka, Martina Pechláta a několik dalších a vyslala je na cestu. Na cestu plnou tmy, bláta a plískanice zítřků, na cestu na níž nutno pozdvihnouti minulost, očistit ji ze lži, neboť teprve tehdy nám pomůže začít znovu tváří v tvář budoucnosti.

3.12.2002 Jaroslav Pokorný | rubrika - Zveme ...

Časopis 21 - rubriky

Archiv čísel

reklama

OLDstars

Články v rubrice - Zveme ...

Až na věky s Ladislavem Frejem ve Východočeském divadle Pardubice

Ladislav Frej a Zdena Bittlová v inscenaci Až na věky

Jako předposlední premiéru stávající sezóny uvede Východočesk ...celý článek


Poslední důvod na Palmovce

Poslední důvod na Palmovce

Studio PALM OFF uvádí adaptaci populárního stejnojmenného blogu Poslední důvod, proč se nezabít. Slavnostní pr ...celý článek


Kyjevské divadlo vystoupí v Praze

Z inscenace Stalkeři

„Proč my žijeme v Zóně, ale ostatní v Zóně nežijí?“ ptají se hrdinové hry Stalkeři, jednoho z nejn ...celý článekČasopis 21 - sekce

HUDBA

Hudební tip 22. týden

Karel Zich a Lenka Filipová

Příběhy světové hudby PopStory (3/4)
Aneb od vinylu k iPodu – Žánry a styly (2016). Dokumentární cykl celý článek

další články...

LITERATURA/ UMĚNÍ

Víra v České televizi 22. týden

Tomáš Halík

Jan Hus
Cyklus portrétů významných osobností, jejichž jména jsou zlatým písmem napsána pod okny Národního m celý článek

další články...