zvláštní poděkování
Volný.cz

Profesor Svoboda se již nedočká výročí Kouzelného cirkusu

Prof. Josef Svoboda (Foto archiv)

  

Po těžké nemoci zemřel v Praze v pondělí 8. dubna 2002 ve věku nedožitých 82 let scénograf Prof. Josef SVOBODA. Spoluzakládal Laternu magiku, kde působil jako její umělecký šéf. Spolupracoval s význačnými režiséry jako s Alfredem Radokem nebo Otomarem Krejčou. Vytvořil více jak sedm set jevištních návrhů.
Profesor Josef Svoboda se narodil 10. května 1920 v Čáslavi a vyučil se truhlářem. Po válce v vystudoval pražskou Vysokou školu uměleckoprůmyslovou a po působení v Opeře 5. května se stal jevištním výtvarníkem Národního divadla v Praze. V letech 1951 až 1973 byl šéfem výpravy české první scény. Dvě desetiletí zastával funkci generálního tajemníka Mezinárodní organizace scénografů a divadelních techniků.

Vystudoval architekturu a poté ji sám učil více než dvacet let. Současně byl více než dvacet let hlavním výtvarníkem a šéfem dílen Národního divadla v Praze. Je autorem více než 700 scénografií v divadlech po celém světě. Jejich originalita spočívá v tom, že se scénografie stává neoddělitelnou součástí dramatického děje, dále ve specifickém používání světla a technických materiálů. Nízkovoltové osvětlovací rampy, které vyvinul, se pod názvem "Svoboda" používají v divadlech po celém světě. Je rovněž autorem polyvize a polydiaekranu.
Od roku 1973 byl uměleckým šéfem Laterny magiky. Pod jeho vedením si vydobyla tato scéna světovou proslulost, zejména díky mezinárodní srozumitelnosti – princip filmu, světla, hudby a tance představuje doslova magické kouzlení. Například jeho inscenace Kouzelný cirkus je stále ještě na repertoáru úctyhodných dvacet pět let.

10.4.2002 Josef Meszáros | rubrika - Medailony