zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Naráz 2009 aneb rekapitulace sezóny Doda Gombára

Milena Marcilisová a Pavel Vacek

autor: archiv divadla   

zvětšit obrázek

Tři dny nabité divadlem a setkáváním, vyhlášení výsledků divácké ankety Aplaus a autogramiáda – to vše přinesl jedenáctý ročník přehlídky inscenací Městského divadla Zlín NARÁZ 2009, který se konal od 10. do 12. listopadu 2009. Letošní program nabídl divákům celkem osm titulů ve Velkém sále, Studiu Z a Divadélku v klubu.
Na přehlídce se uskutečnila již zmíněná autogramiáda herců Kateřiny Králové a Gustava Řezníčka. Autogramy rozdávali po představení Eva tropí hlouposti, v němž ztvárňují postavy sourozenců Norových. O jejich podpisy byl velký zájem, museli se zvěčnit více než padesátkrát. Právě Gustav a Katka byli za své herecké výkony v komediálním retro-muzikálu Eva tropí hlouposti odměněni druhým místem v divácké anketě Aplaus 2009.

Na přehlídku Naráz se vždycky v redakci těšíme. Za deset let existence našeho portálu jezdíme do Zlína především za přáteli. Letošní jedenáctý ročník byl poznamenaný změnou uměleckého šéfa. Interní festival Naráz 2009 byl rekapitulací předešlé sezóny, za kterou byl se vším všudy zodpovědný odvolaný umělecký šéf Dodo Gombár.
V rámci Narázu 2009 uvedlo Městské divadlo Zlín ve Velkém sále během tří dnů šest titulů (Jak šlo vejce na vandr, Cyrano z Bergeracu, Andělé všedního dne, Eva tropí hlouposti, Rok na vsi, Švejk), ve Studiu Z jedno představení (Když už člověk jednou je...) a taktéž jeden kus v Divadélku v klubu (Madam Piaf). Hosté mohli zvolit, které představení je nejvíce zaujalo: nejvíce se líbil Rok na vsi, Madam Piaf a Andělé všedního dne.

Po dobu tří dnů jsme byli svědky vyváženého divadla. Ani jeden titul neurážel. Všechny inscenace naplnily režijní záměr (Cyrano z Bergeracu). Některé měly k divákovi blízko (Eva tropí hlouposti), jiné se mírně od díváka vzdálily (Merlin).
Inscenaci pro dětské publikum Jak šlo vejce na vandr jsme z časových důvodů minuli. Drama Merlin, ačkoli mělo premiéru 25. dubna 2009, bylo již stažené z repertoáru, ale pro přehled jsme obdrželi záznam na DVD. Nutno podotknout, že záznam – byť snímaný jednou kamerou - byl kvalitní a bylo možno si z něj udělat ucelený dojem. Titul Merlin se může řadit mezi divácky přitažlivé v případě, že je nastudovaný jednoduchou formou. Režisér Dodo Gombár ale nabízí důmyslný hluboký záběr a nastoluje existencionální otázky lidstva. Zdá se, že tato koncepce se pravděpodobně s divákem minula, což je také důvod jeho brzkého stažení z repertoáru.

Do kategorie memoárových inscenací by mohly spadat Madam Piaf a Když už člověk jednou je.... . Obě jsou inspirované osobnostmi uměleckého života. Právě to je na nich velmi milé – nesnaží se jít opisnou linkou. Inscenaci Madam Piaf sluší prostor Divadélka v klubu. Herečka Helena Čermáková právem obdržela cenu diváků za ženský herecký výkon. Celou inscenaci charakterizuje citát hlavní protagonistky: „Člověk vydrží víc než kůň.“
Když už člověk jednou je.... - féerie ze života Jiřího Voskovce, Jana Wericha a Jaroslava Ježka. Režisér Jozef Krasula využil muzikálnosti členů souboru, hravosti textu, komediální přídech cítíme i v hořkých pasážích.

Rok na vsi a Andělé všedního dne - obě jsou velká plátna, která ukazují obraz všednodenního života. Rok na vsi – vesnického, Andělé všedního dne – městského. Rok na vsi je velkolepým dílem J.A. Pitínského. Invenční inscenace, která nabízí pohled na pospolitost vesnického života. Podtrženo a sečteno – určitě inscenace roku.
Andělé všedního dne, jsou nesmírně niternou inscenací. Největší „problém“ představuje pro diváka její současnost. Je to příběh tady a teď, u mě doma, u souseda. Toto si myslím, že nejvíce zasahuje.

Cyrano z Bergeracu - bohužel padá s výkonem hlavního protagonisty. Režijně klasicky vstřícné pojetí, které má ovšem kýčovitý punkt – odchod Cyrana do Měsíce. Švejk není ničím jiným než švejkovinou, parafrází, groteskou, komiksem.
Zbývá retro muzikál Eva tropí hlouposti, roztomilý návrat k filmům pro pamětníky, alespoň pro mě. Vynikající herecký i pěvecký výkon Gustava Řezníčka a Kateřiny Liďákové - Králové.

Nyní k malé herecké rekapitulaci. Přehlídka Naráz představuje pro členy souboru menší divadelní maratón. Nejvíc rolí v jednom dni zahráli čtyři herci: Romana Julinová, Kateřina Králová, Milena Marcilisová a Gustav Řezníček. Každý z nich zahrál v první den přehlídky tři role. Za celý Naráz sehrálo nejvíce rolí celkem osm herců: Zdeněk Julina, Romana Julinová, Josef Koller, Radovan Král, Kateřina Králová, Milena Marcilisová, Gustav Řezníček a Dušan Sitek. Každý z nich ztvárnil za celou dobu festivalu pět rolí.
A komu bychom udělili pomyslné Oskary portálu Scena.cz? Bezesporu nejpreciznější inscenací byl ROK NA VSI. Promyšlené scénické řešení, režijní výklad scelil výkon celého souboru, byť stavěl na výkonech jednotlivců. Vedle toho stojí ANDĚLÉ VŠEDNÍHO DNE, jejich dominantou je hloubka mezilidských vztahů a ono tady a teď.
Z hereckých výkonů – na prvém místě HELENA ČERMÁKOVÁ (Madam Piaf), Pavel Vacek coby Zdeněk (Andělé všedního dne).

Jaká tedy byla sezóna Doda Gombára v Městském divadle Zlín? Nabídla velké opusy, vynikající režii, hudební divadlo, grotesku, klasiku v klasickém podání. Pokud bychom měli použít jeden termín – byla hutná.

30.11.2009 01:11:23 Josef Meszáros | rubrika - Zprávy

Časopis 17 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Zprávy

Nová výzva Kašpar.Dramatik

Martin Hofmann (Cyrano)

Spolek Kašpar je soubor, který je již více jak třicet let etablovaný na české divadelní scéně. Aktuálně hraje ...celý článek


Pořád jsem to já poprvé v Pardubicích

Eliška Lásková a Petra Janečková (Pořád jsem to já)

Východočeské divadlo uvádí novinku, hru Pořád jsem to já, kterou autorka Christine Mary Dunford napsala podle ...celý článek



Časopis 17 - sekce

HUDBA

Levnější lístky na Brod 1995 jen do dubna

Aneta Langerová (Foto: Helena Kadlčíková)

Za necelé čtyři měsíce 17. srpna se v Českém Brodě uskuteční v pořadí 11. ročníku hudebního festivalu Brod 199 celý článek

další články...