zvláštní poděkování
Volný.cz

Loupežník K. Čapka v klasickém pojetí Na Fidlovačce

O. Brousek (Loupežník) a M. Issová (mimi) (Foto A. Janovský)

  

Na Sv. Valentýna, 14. února, uvede Divadlo Na Fidlovačce již dvacátou premiéru od svého znovuotevření v roce 1998. Protože je tento den věnován všem zamilovaným, také Fidlovačka se rozhodla nasadit hru plnou různých podob lásky, a to Čapkova Loupežníka.
Podle slov dramaturgyně divadla Heleny Šimáčkové jde o „nejhratelnější a nejčeštější“ hru Karla Čapka, která byla v českých divadlech inscenována již devětkrát. Loupežník byl poprvé uváděn v pražském Národním divadle před více než 80 lety. „Jde však o hru stále aktuální a spousta dvacetiletých ji znovu objevuje,“ komentuje jubilejní inscenaci ředitel divadla a režisér této hry Tomáš Töpfer, který si zahrál Loupežníka v roce 1985 v Divadle E. F. Buriana.

Na Fidlovačce se hlavní role zhostí mladý Ondřej Brousek, zároveň i spoluautor hudby, jeho partnerku Mimi ztvární Marta Issová. V dalších rolích se mohou diváci těšit například na Daniela Rouse, Pavlu Vojáčkovou, Ladislava Trojana, Moniku Kobrovou, Ctirada Götze, Lilian Malkinu a mnoho dalších.
První dramatická práce velikána české literatury je nejen humorná, hravá, ale i poetická a tesklivá. Tolik rozličných podob má totiž láska, která je hlavním tématem Loupežníka. Titulní hrdina ztělesňuje nezkrotné a revoltující mládí. Jednoho letního jitra vpadne jako blesk do života děvčátka jménem Mimi, kterou starostliví rodiče uzavírají před světem, jenž kdysi zvábil její starší sestru Lolu. Při setkání s „Loupežníkem“ se každému vynoří vzpomínka na cosi podivuhodného z časů vlastní mladosti… Čapkova komedie, která měla premiéru v březnu roku 1920 na scéně Národního divadla, patří k těm šťastnějším dílům, jež nestárnou. Nepochybně proto, že je tak bytostně česká a přitom hluboce lidská.

10.2.2002 Redakce | rubrika - Zveme ...

Časopis 43 - rubriky

Archiv čísel

reklama

OLDstars

Články v rubrice - Zveme ...

Autorská pohádka Princezna na ocet

Princezna na ocet

Divadelní společnost Indigo Company, která je stálým hostem Divadla pod Palmovkou, nyní rozvíjí svoje působení ...celý článek


Legenda 997 (V+V) v MdMB

Legenda 997 (V+V)

První premiérou v sezóně 2018/2019 bude v Městském divadle Mladá Boleslav autorská inscenace Legenda 997 (V+V) ...celý článekČasopis 43 - sekce