zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Martin Gerboc: Oko za oko, zub za zub!

Martin Gerboc - Oko za oko, zub za zub!

autor: Zdroj: Pořadatel výstavy   

zvětšit obrázek

Alšova galerie na zámku Hluboká nad Vltavou vystavuje do 12. května 2024 díla Martina Gerboce. Na výstavě nazvané Oko za oko, zub za zub! jeho práce demonstrují jeho anti-estetické přesvědčení. Jsou jakousi extatickou cestou rozkošemi a torturami těla i ducha, cestou světem, který mohou prozkoumat jen ti, kteří jsou ochotni riskovat. Úlohou Martina Gerboce je donutit diváka, aby viděl svět zcela jeho způsobem. Proto také přistupuje k tvorbě z pozice režiséra, který vyznává spřízněnost s interdisciplinárním přesahem z hudby, filmu, divadla, filozofie ad., a využívá ve svůj prospěch jejich vlivu a možných účinků jejich manipulativnosti. Upřednostňuje přímé vyjádření složitých myšlenek s mnohdy tragickým a nadčasovým tématem.

Autor vyhledává vyhrocené emocionální stavy, které zobrazuje až kabaretním způsobem. V historii bychom kromě mnoha jiných scénářů interpretace nalezli analogický způsob práce také při koncipování takzvaných živých obrazů, které byly jedním z vyvrcholení historismu. Celostní vnímání jej vede k přesvědčení, že umělec by měl být režisérem emočně silného prožitku a obraz je jen jedním z prostředků vyjádření osobní angažovanosti.
Martin Gerboc má na svém kontě množství samostatných a skupinových výstav. Mezi významné projekty patří například výstava „Decadence Now!“ v Galerii Rudolfinum v Praze (2010), kde vystavoval spolu se světovými umělci jako Jake a Dinos Chapmanovi, Damien Hirst, Jeff Koons, Cindy Sherman, Joel-Peter Witkin ad., „Motýlí efekt?“, Galerie Rudolfinum, Praha (2013), „Inverzná romantika“, Kunsthalle, Bratislava (2019), „Vanitas“, DOX Centrum současného umění, Praha (2020), „Man Is A Man To Another Man“, Alšova jihočeská galerie, České Budějovice (2018), kde vystavoval spolu s Martinem Ederem, Justinem Mortimerem a Attilou Szűcsem a řada dalších výstav. Kromě těchto jmen se Gerbocovo jméno objevuje v evropském kontextu také ve společnosti Alexandera Tineie, Josefa Bolfa, Daniela Pitína, Jiřího Petrboka a mnoha dalších.

Martin Gerboc je autorem několika knih filozofických esejů a esejů o malířství, které vyšly v České republice a na Slovensku: „Myšlením ke krizi. Nihilizmus je pragmatizmus“ (1998), „Důvěřovat unavuje“ (2001), „Kapky krve. Struktury sadomasochizmu“ (2005), „Malba jako politický akt neototalismu!“ (2006 a 2007), „Saatchiho předsíň“ (spoluautor, 2010), „Tohle není poesie! Zhroucení citů“ (2016), „Alexander Tinei“ (2018) a sbírky poesie „Nezvratné básně“ (2020).
Natočil několik hudebních videoklipů pro gotické a punkové skupiny, a několik nezávislých krátkometrážních projektů.
Martin Gerboc (*1971, Bratislava) je umělec žijící a působící na Slovensku a v Čechách. Je absolventem Vysoké školy výtvarných umění v Bratislavě (1990-1996), absolvoval zahraniční stáže na S. R. University of Pennsylvania, USA (1992-1993), College of Design, Institut vizuální komunikace, Kolding, Dánsko (1995, postgraduální studium 1997). Doktorandské studium ukončil na Vysoké škole výtvarných umění v Bratislavě (2004). Několik let působil jako pedagog na Akademii výtvarných umění v Praze.

5.3.2024 14:03:11 Redakce | rubrika - Výstavy