zvláštní poděkování
Volný.cz

Operní tipy 39. týden

Zdeněk Blažek

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Dětský pěvecký sbor Českého rozhlasu a Bambini di Praga (Vysílání: 23.09., 20:00 hod., ČRo 3 – Vltava)
Jan Vičar, Pavel Vranický, Antonín Dvořák, Bohuslav Martinů, Ilja Hurník aj. - jejich skladby zazní na tradičním přímém přenosu koncertu Studio live za přítomnosti publika tentokrát z karlínského Áčka. Zpívat budou Dětský pěvecký sbor Českého rozhlasu a Bambini di Praga se sbormistry dr. Blankou Kulínskou a Lukášem Jindřichem a hosté, spoluúčinkuje klavíristka Lenka Navrátilová, trumpetista Igor Vasil, hráč na bicí Oleg Sokolov a další instrumentalisté.
Díla českých skladatelů Vičara, Vranického, Dvořáka, Martinů a Hurníka doplní na koncertě písničky národů celého světa. Dvě kompozice přitom zazní ve světové premiéře, a to i rozhlasové: Folklórní pásmo Jana Vičara O Káče a s Káčou stejně jako tři dětské sbory na lidové texty Ilji Hurníka s názvem Kdo, jak a proč byly napsány v minulém roce přímo pro tyto dětské sbory. Původ jejich inspirace je v lidové hudbě a poezii, kterým je vlastní i moudrý nadhled a vtip. Ani dalším skladbám však nechybí humor, například Tři hádanky ve formě kánonické od Pavla Vranického dokládají, že se i v 18. století lidé uměli bavit. Moravské dvojzpěvy Antonína Dvořáka, to jsou zase klenoty, které vždy potěší a pohladí. Interpreti nabídnou posluchačům také dílo Bohuslava Martinů - výběrem ze Špalíčku si připomeneme 50 let od úmrtí tohoto velikána světové hudby.

Zdeněk Blažek: VERCHOVINA (Vysílání: 26. 9., 20:00 hod., ČRo 3 – Vltava/ operní večer)
Průřez operou skladatele a profesora hudební vědy na filozofické fakultě Masarykovy univerzity na text Jaroslava Zatloukala. Osoby a obsazení: Vasil Popovič (Vilém Přibyl), Michal Džumurat (Richard Novák), Dosia (Anna Barová), Darja (Jarmila Palivcová), Petro Kozik (Jiří Olejníček), majitel pily (Jiří Bar), notář (Václav Halíř), poslanec a exekutor (František Kunc), starosta (Stanislav Bechynský), Izakovič (Josef Škrobánek), Erika (Daniela Suryová), velitel četnictva (Jan Hlavík), četník (Vladimír Krejčík), mladý bača (Jaroslav Souček), starý bača (Josef Klán), dívka (Jarmila Krátká), muž (Pavel Polášek). Dále účinkuje Smíšený sbor opery Státního divadla v Brně, sbormistr Josef Pančík. Orchestr opery Státního divadla v Brně řídí František Jílek. Připravil a uvádí Jan Hlaváč.

Svět umění: Vivaldi podle Wertmüllerové (3/7) (Vysílání: 27.9., 14.10 hod., ČT2)
Tištěný průvodce městem uváděl v roce 1713 Antonia Vivaldiho mezi nejlepšími houslisty italských Benátek. Původně byl vysvěcen na kněze a od svých pětadvaceti let byl učitelem hudby v dívčím útulku, kde s různými přestávkami působil šestatřicet roků. Pro dívčí orchestr útulku napsal většinu ze svých více než čtyř set houslových koncertů, jichž byl sám prvým sólistou. Významná italská režisérka Lina Wertmüllerová Vivaldiho hudbu miluje a ze svého obdivu vytvořila svůj autorský portrét znamenitého italského skladatele, jehož sama s citem pojmenovala: "ryšavec".

20.9.2009 20:09:18 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 07 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Noc bláznů  (NdB)

Články v rubrice - Z éteru

To je opera: Čarostřelec

To je opera: Čarostřelec

To je opera: Čarostřelec
Filmový štáb Ramona Genera se na 24 hodin přesune do malebné bavorské vesnice Aich ...celý článek


Z první řady... Rigoletto

Rigoletto

Rigoletto
Jedna z nejslavnějších oper Giuseppe Verdiho na motivy Victora Huga. Libreto F. M. Piave. Hrají a ...celý článek


Ute Lemper: Paris, Paris!

Ute Lemper

Ute Lemper: Paris, Paris!
Světově proslulá německá herečka a šansoniérka nadchla Obecní dům v Praze svým re ...celý článekČasopis 07 - sekce

LITERATURA/ UM?NÍ

Ryté linky telických náhrobků

Ryté linky telických náhrobků

Hádanky domů života: Ryté linky telických náhrobků
Telický židovský hřbitov v zapomenutém kraji tachovského celý článek

další články...