zvláštní poděkování
Volný.cz

Operní tipy 39. týden

Zdeněk Blažek

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Dětský pěvecký sbor Českého rozhlasu a Bambini di Praga (Vysílání: 23.09., 20:00 hod., ČRo 3 – Vltava)
Jan Vičar, Pavel Vranický, Antonín Dvořák, Bohuslav Martinů, Ilja Hurník aj. - jejich skladby zazní na tradičním přímém přenosu koncertu Studio live za přítomnosti publika tentokrát z karlínského Áčka. Zpívat budou Dětský pěvecký sbor Českého rozhlasu a Bambini di Praga se sbormistry dr. Blankou Kulínskou a Lukášem Jindřichem a hosté, spoluúčinkuje klavíristka Lenka Navrátilová, trumpetista Igor Vasil, hráč na bicí Oleg Sokolov a další instrumentalisté.
Díla českých skladatelů Vičara, Vranického, Dvořáka, Martinů a Hurníka doplní na koncertě písničky národů celého světa. Dvě kompozice přitom zazní ve světové premiéře, a to i rozhlasové: Folklórní pásmo Jana Vičara O Káče a s Káčou stejně jako tři dětské sbory na lidové texty Ilji Hurníka s názvem Kdo, jak a proč byly napsány v minulém roce přímo pro tyto dětské sbory. Původ jejich inspirace je v lidové hudbě a poezii, kterým je vlastní i moudrý nadhled a vtip. Ani dalším skladbám však nechybí humor, například Tři hádanky ve formě kánonické od Pavla Vranického dokládají, že se i v 18. století lidé uměli bavit. Moravské dvojzpěvy Antonína Dvořáka, to jsou zase klenoty, které vždy potěší a pohladí. Interpreti nabídnou posluchačům také dílo Bohuslava Martinů - výběrem ze Špalíčku si připomeneme 50 let od úmrtí tohoto velikána světové hudby.

Zdeněk Blažek: VERCHOVINA (Vysílání: 26. 9., 20:00 hod., ČRo 3 – Vltava/ operní večer)
Průřez operou skladatele a profesora hudební vědy na filozofické fakultě Masarykovy univerzity na text Jaroslava Zatloukala. Osoby a obsazení: Vasil Popovič (Vilém Přibyl), Michal Džumurat (Richard Novák), Dosia (Anna Barová), Darja (Jarmila Palivcová), Petro Kozik (Jiří Olejníček), majitel pily (Jiří Bar), notář (Václav Halíř), poslanec a exekutor (František Kunc), starosta (Stanislav Bechynský), Izakovič (Josef Škrobánek), Erika (Daniela Suryová), velitel četnictva (Jan Hlavík), četník (Vladimír Krejčík), mladý bača (Jaroslav Souček), starý bača (Josef Klán), dívka (Jarmila Krátká), muž (Pavel Polášek). Dále účinkuje Smíšený sbor opery Státního divadla v Brně, sbormistr Josef Pančík. Orchestr opery Státního divadla v Brně řídí František Jílek. Připravil a uvádí Jan Hlaváč.

Svět umění: Vivaldi podle Wertmüllerové (3/7) (Vysílání: 27.9., 14.10 hod., ČT2)
Tištěný průvodce městem uváděl v roce 1713 Antonia Vivaldiho mezi nejlepšími houslisty italských Benátek. Původně byl vysvěcen na kněze a od svých pětadvaceti let byl učitelem hudby v dívčím útulku, kde s různými přestávkami působil šestatřicet roků. Pro dívčí orchestr útulku napsal většinu ze svých více než čtyř set houslových koncertů, jichž byl sám prvým sólistou. Významná italská režisérka Lina Wertmüllerová Vivaldiho hudbu miluje a ze svého obdivu vytvořila svůj autorský portrét znamenitého italského skladatele, jehož sama s citem pojmenovala: "ryšavec".

20.9.2009 20:09:18 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 34 - rubriky

Archiv čísel

reklama

LM2019

Články v rubrice - Z éteru

Tančírna na hlavní třídě '56

Tančírna na hlavní třídě '56

Tančírna na hlavní třídě '56 (1/3)
Rokenrol je vášeň, která se neohlíží na společenské konvence. Výpravná n ...celý článek


Hudební klasické tipy

Leonard Bernstein o hudbě

Dvořákova Praha 2018 – závěrečný koncert
Vynikající německý orchestr Staatskapelle Dresden zahrál pod ...celý článek


Andrea Chénier s Netrebko a Eyvazovem

A. Netrebko a Y. Eyvazov (Andrea Chénier)

Andrea Chénier
S Annou Netrebko a Yusifem Eyvazovem v hlavních rolích napínavého dramatu z období Francouzs ...celý článekČasopis 34 - sekce

LITERATURA/ UM?NÍ

Literární tipy 35. týden

Záhada hlavolamu

Záhada hlavolamu (9/9)
Dobrodružství Rychlých šípů v tajemných Stínadlech se uzavírá. Legendární seriál na celý článek

další články...