zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Literární tipy 18. týden

Stříbrný vítr

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

13. komnata Simony Votyové
Novinářka a spisovatelka se musela v dětství vyrovnat se složitou rodinnou situací a v dospělosti pak se závislostí partnera. Jejím příběhem provází Zuzana Burešová. Režie M. Oddfish Nešlehová (Premiéra). Kdysi pracovala jako televizní reportérka, věnovala se práci v neziskovém sektoru a na kontě má deset knížek a dva hudební projekty pro děti. Mohlo by se zdát, že se spisovatelce Simoně Votyové daří, na co sáhne, ale opak je pravdou – v životě zažila několik drsných propadů, které by samy o sobě vydaly na román či film. V pěti letech skončila kvůli úrazu matky v takzvaných týdenních jeslích, z nichž se později stalo známé zařízení Klokánek. Ve čtvrté třídě zjistila, že muž, který ji vychovává, není jejím biologickým otcem. A aby toho nebylo málo, tak její manžel, se kterým má dceru, spadl do závislosti na herních automatech. Vše začalo nezaplacenými složenkami, pak přestala jít elektřina a do jejich domu začali chodit exekutoři. Po několika letech Simona přestala věřit, že se to zlepší a rozvedla se s ním. S dcerou se odstěhovala na vesnici, ale do poklidného života měla daleko – musela intenzivně vydělávat, aby splatila polovinu manželových dluhů. Sice se jí stala spousta špatných věcí, ale na lidi nezanevřela. Myslí si, že všechno má nějaký důvod a svoje zkušenosti a zážitky zpracovává ve svých knížkách.
Vysílání: 04.5., 21.35 hod., ČT1
Opakování: 06.5., ČT1., 10.5., ČT1

Stříbrný vítr
Oslava mládí a lásky ve filmovém přepisu stejnojmenného románu Fráni Šrámka (1954). Hrají: E. Cupák, J. Rybářová, R. Lukavský, J. Vinklář, F. Šlégr, M. Brožová, V. Ráž, B. Vrbský, I. Racek a další. Kamera F. Pečenka. Scénář a režie V. Krška. V malém jihočeském městě, mezi kamarády z gymnázia a v úzkoprsé společnosti dospělých, prožívá septimán Jan Ratkin (E. Cupák) první platonickou lásku k mladé Aničce Karasové (Jana Rybářová). Citlivý chlapec se bouří proti krutosti a omezenosti dospělých, z nichž jen někteří mají pro jeho pocity pochopení. Ratkin se nechává unášet bohatstvím svých citových zážitků. Ani zlá vůle místního katechety, pomluvy bytné, svody neukojené vdovy ze sousedství a nakonec ani nemilosrdný osud nemohou přehlušit hlas "stříbrného větru", zpívajícího píseň mládí a lásky...
Lyrický román Stříbrný vítr byl již druhým "šrámkovským" filmem režiséra Václava Kršky. První byl Měsíc nad řekou z roku 1953. Fráňa Šrámek byl básníkem mládí. Jeho díla jsou křehkou lyrickou písní mladých smyslů, jemné psychologie, postřehu a náladové sugesce. K atmosféře filmové přepisu přispěly i procítěné výkony nesmírně citlivě vedených herců, z nichž zaujala hlavně tehdejší mladší generace, reprezentovaná lyrickým Eduardem Cupákem, ale i Janou Rybářovou a dalšími představiteli Ratkinových spolužáků. Na dobrém výsledku má velký podíl i lyrická hudba Jiřího Srnky a nostalgicky laděná obrazové kompozice kameramana Ferdinanda Pečenky.
Vysílání: 07.5., 14.30 hod., ČT1
Opakování: 08.5., ČT1., 10.5., ČT3

Zlatí úhoři
Líbezná Berounka, dětství obklopené láskou i krutou realitou doby. Nesmrtelný film na motivy povídek Oty Pavla (1979). Hrají: V. Menšík, M. Špánková-Hozová, R. Hrušínský, M. Mikuláš, R. Brzobohatý, E. Balzerová a další. Scénář D. Hamšík a K. Kachyňa. Kamera J. Čuřík. Režie K. Kachyňa. Čistá a zasněná řeka Berounka a zážitky šťastného dětství s tatínkem, maminkou a dvěma bratry, tak začíná poetický film na motivy povídek Oty Pavla Jak jsem potkal ryby. Dětství, v němž hraje roli tatínkovo fanfarónství, maminčina péče a řeka. K rybaření je malý kluk, kterému říkají Prdelka, veden tatínkem i převozníkem Proškem. Tato záliba pomáhá chlapci a jeho mamince přežít poté, co byli tatínek se staršími bratry odvezeni do koncentračního tábora...
Karel Kachyňa, jeden z velkých českých režisérů, vytvořil mnoho mimořádně působivých filmů nejen pro filmová plátna, ale i pro televizní obrazovku. K vrcholům jeho televizní dramatické tvorby bezesporu patří právě Zlatí úhoři. Snímek získal v roce 1979 Hlavní cenu na mezinárodním festivalu Prix Italia a stal se televizní klasikou, která zasahuje generace diváků svou neokázalou lidskostí, poetikou i nepatetičností. Věříme, že vás návrat k tomuto výjimečnému snímku potěší i obohatí. Přispějí k tomu nesporně výkony znamenitých herců v čele s V. Menšíkem, R. Hrušínským, M. Špánkovou-Hozovou či R. Brzobohatým.
Vysílání: 08.5., 15.00 hod., ČT1
Opakování: 09.5., ČT1

Můj fotr a jeho nejoblíbenější koncentráky
Spisovatel Arnošt Lustig absolvuje se svým synem a jedním z vnuků po letech stejnou cestu, již musel podstoupit jako jedna z obětí nacistického protižidovského programu. Dokumentární snímek uvádíme k zítřejšímu výročí konce II. světové války v Evropě (2010). Režie J. Lustig. Arnošt Lustig (1926–2011) byl jedním z nejznámějších a nejpřekládanějších českých spisovatelů. Ústředním tématem jeho díla je holocaust a především jeho dopad na mladé a teprve dozrávající jedince. Syn Josef, filmař žijící v USA, s ním a s jedním z Arnoštových vnuků podnikl v roce 2009 jakousi rekapitulační cestu po místech, kde spisovatel nuceně jako dospívající mladík pobýval, když se stal součástí Hitlerova "konečného řešení". Postupně navštívili Terezín, Osvětim a místa bývalých koncentráků v Německu. Lustig vypráví synovi a vnukovi své zážitky. Na některé události se s odstupem času dívá s humorem i nostalgií, což mu ovšem jako přímému účastníkovi tragédie vyhlazování Židů nelze vyčítat. Spisovatelův pohled na minulost je poznamenán přesvědčením, že ty nejhorší a nejkrutější věci, které se vymykají lidskému chápání, stejně nelze sdělit, a proto zůstávají přítomné hluboko v jeho vlastním vědomí.
Vysílání: 07.5., 13.15 hod., ČT2

Toulky s Ladislavem Smoljakem
Po stopách "otce národa" Františka Palackého (2008). Režie A. Vomáčka. Dnešní putování nás zavede do Otína u Klatov, Lobkovic u Neratovic a na několik pražských prostranství. Tato místa jsou spjata s životem historika, politika a spisovatele Františka Palackého. Historie umění tuto významnou osobnost národního obrození uznává také jako vynikajícího muzikologa a zakladatele hudebního oddělení Českého vlasteneckého muzea. Vskutku životním i národním dílem jsou však jeho pětidílné Dějiny národu českého v Čechách a na Moravě. Tímto úctyhodným počinem poskytl Palacký českému národu vůbec první ideově ucelenou představu o vlastní minulosti, kterou nemohli budoucí generace historiků ignorovat.
Vysílání: 07.5., 04.55 hod., ČT art

Ukrajinská čítanka: Ukrajina, davaj, Ukrajina
Portrét Jurije Vynnyčuka, ukrajinského prozaika, novináře a básníka (2016). Režie Agnieszka Woszczyńska. Ukrajinská čítanka – Ukrajina, davaj, Ukrajina je dokumentární cyklus, kdy 16 předních českých, slovenských a polských režisérů vypráví příběh jednoho ukrajinského spisovatele a jeho díla. Projekt vznikl v koprodukci Větrných mlýnů a tří veřejnoprávních televizí z Česka (ČT), Polska (TVP) a Slovenska (RTVS). Literární cyklus Ukrajinská čítanka představuje 16 současných ukrajinských autorů, kteří se v červenci 2015 zúčastnili literárního festivalu Měsíc autorského čtení, který je největším středoevropským literárním festivalem, který do Česka, Polska, na Ukrajinu a na Slovensko přiváží přední autory jedné „hostující“ literatury.
Vysílání: 08.5., 23.25 hod., ČT art

25.4.2022 10:04:21 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 22 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Z éteru

Tenká červená linie

Tenká červená linie

Tenká červená linie
Válka v lůně přírody. Bitva v srdci člověka. Slavné a hvězdně obsazené válečné drama Te ...celý článek


Franz Kafka – 100 let

Amerika

Franz Kafka – známý neznámý
Slavný spisovatel a jeho dílo mezi mýtem a skutečností. Nový dokumentární ...celý článek


100. výročí úmrtí Franze Kafky

Franz Kafka

Kafka (2/6)
Jeden z největších spisovatelů 20. století ve víru tvorby, lásky i vnitřních démonů. Premiéra s ...celý článek


Sladké hry minulého leta Juraje Herze

Sladké hry minulého leta

Sladké hry minulého leta
Toužila vzlétnout ke slunci, a přitom sama zářila mnohem víc. Slovenský film podle ...celý článek


Životy slavných - Edvard Munch

A. Ekker Strande (Munch)

Munch
Čtyři tváře jednoho z největších umělců své doby. Norské životopisné drama (2023). Hrají: A. Ekker St ...celý článek


Velikáni filmu... Jean-Louis Trintignant

Atentát v Paříži

Atentát v Paříži
Jean-Louis Trintignant, Gian-Maria Volonté a Michel Piccoli v hlavních rolích dramatu insp ...celý článek


Filmové tipy 22. týden

Boxér

Tátova volha
Matka s dcerou se vydávají ve starém autě za nečekaným tajemstvím a skrytými vztahy zemřelého ...celý článek


Film Franca Zeffirelliho s Cher

Čaj s Mussolinim

Čaj s Mussolinim
Hold velkodušnosti a odvaze britských dam, které svůj odpolední čaj pijí přesně ve čtyři b ...celý článek


Výtvarné tipy 22. týden

Benátky

Mýty a fakta historie - Egypt (2/6)
Prokletí Tutanchamona. Příběh nejslavnějšího archeologického objevu vše ...celý článek


Tragický příběh romského chlapce

Cigán

Cigán
Příběh čtrnáctiletého romského chlapce, který prochází poznáním neúprosných zákonů vlastní komunity v ...celý článek


Kukuřičný ostrov oceněný Křišťálovým glóbem

Kukuřičný ostrov

Kukuřičný ostrov
Život dědy a vnučky na úrodném ostrůvku uprostřed řeky Inguri – dárkyně života, ale ...celý článek


Kobry a Užovky příběh dvou bratrů

Kobry a Užovky

Kobry a užovky
Kryštof a Matěj Hádkovi v dramatickém příběhu dvou bratrů, kteří jsou si blízcí i vzdálení z ...celý článek


Filmové tipy 23. týden

Definice lásky

Modelář
Film Petra Zelenky a jeho přátel o tom, že něco je ve vzduchu. Hrají: K. Hádek, J. Mádl, V. Khek Ku ...celý článek


Životem a dílem Gerharda Richtera

Nikdy neodvracej zrak

Nikdy neodvracej zrak
„Krásné je vše, co je pravdivé.“ Výpravné drama, inspirované životem Gerh ...celý článek


Výtvarné tipy 23. týden

Tom of Finland

Egypt (3/6)
Faraón a dobrodruh. V roce 1817 objevil Giovanni Belzoni v Údolí králů největší hrobku, rozsáhl ...celý článek


Věra Plívová-Šimková - 90 let

Věra Plívová-Šimková

Věra Plívová-Šimková
Dokumentární portrét režisérky, která se nesmazatelně zapsala do dějin české kinematog ...celý článek



Časopis 22 - sekce

DIVADLO

Miloše Formana připomene inscenace Forman

Patrik Děrgel (Forman)

Letní scéna Musea Kampa uvede 18. a 19. června 2024 premiéru nové inscenace Forman. Pod taktovkou režisérky Ad celý článek

další články...

OPERA/ TANEC

Janáček Brno 2020

Janáček Brno 2020

Janáček Brno 2020
O 7. mezinárodním operním a hudebním bienále, které přibližuje život a dílo Leoše Janáčka celý článek

další články...