zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Jaro v Národní galerii

Ilustrační foto

autor: Z webu   

zvětšit obrázek

V rámci výroční výstavy Velkorysost. Umění obdarovat pořádá Národní galerie v Praze komorní filmový festival Galerie v galerii. Přehlídka převážně dokumentárních snímků představí divákům čtyři instituce, které patří k nejvýznamnějším muzeím umění na světě. V následujících týdnech dorazí do NG také několik uměleckých osobností a proběhne diskuse na téma vztahu umění a politiky.

„Po loňském úspěšném projektu letního kina na střeše Veletržního paláce se tentokrát přesouváme do impozantního prostoru Velké dvorany. V kulisách Slovanské epopeje se budou moci diváci skrze filmové plátno podívat do zákulisí čtyř světových galerií – amsterdamského Rijksmusea, Uměleckohistorického muzea ve Vídni, londýnské Národní galerie a petrohradské Ermitáže,“ uvádí Adam Budak, hlavní kurátor NG.
První tři uvedené galerie budou představeny prostřednictvím dokumentů. The New Rijksmuseum (19.4.) mapuje deset let sporů o renovaci amsterdamské galerie. Filmy Velkolepé muzeum (22.4.) a National Gallery (3.5.) nahlížejí do útrob a každodenního života dvou klíčových uměleckých sbírek ve Vídni a Londýně. Poslední film – Ruská archa (18.5.) – je dramatem, v němž hlavní roli ztvárnila Ermitáž. Projekce probíhají ve Veletržním paláci vždy od 18.30 a vstup na ně je volný, po rezervaci a do naplnění kapacity.

Vedle filmových zážitků připravila Národní galerie také osobní setkání s umělci, kteří aktuálně v galerii vystavují. 26. dubna proběhne v prostoru Poetry Passage ve Veletržním paláci setkání s Jiřím Thýnem, na stejném místě bude 19. května hovořit Helena Hladilová. Její instalaci Falešné jezero představuje NG v rámci projektu Introducing, který se soustředí na tvorbu nejmladší umělecké generace. 11. května vystoupí v kulisách hlavní expozice výroční výstavy Velkorysost. Umění obdarovat nizozemský umělec Willem de Rooij, který pro výstavu připravil instalaci živých bílých květů – konceptuální dílo otevírající výstavu věnovanou tématům velkorysosti, obdarování a sdíl ení. Vedle symbolických a poetických přesahů kytice svou vůní a krásou vítá návštěvníka a navozuje v expozici nevšední atmosféru.

V návaznosti na probíhající výstavy čínského disidenta Aj Wej-weje, senegalského politického aktivisty El Hadji Syho a českého umělce Jiřího Davida (který ve své Apoteóze reinterpretuje slovanskou historii), proběhne panelová diskuse Umění a politický aktivismus. O vztahu umění, umělců a politiky budou 12. května hovořit specialistka na africké umění Jana Jiroušková, sinoložka Olga Lomová a historička umění Milena Slavická. Diskusi bude 20. dubna předcházet ještě přednáška profesora Christiana Kravagny Dějiny provázanosti uměleckého světa v postkoloniálním období.

25.4.2016 11:04:24 HelKo | rubrika - Výstavy

Časopis 25 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Lípa Musica 2024

Články v rubrice - Výstavy

Alšova galerie roste a intenzivně posiluje vášeň pro umění

Belvedere na Hluboké – Let It GROW Again!

Alšova jihočeská galerie představuje rozsáhlý výstavní projekt s názvem Belvedere na Hluboké – Let It GR ...celý článek


Žádný pocit netrvá věčně

Žádný pocit netrvá věčně

Mezinárodní skupinová výstava Žádný pocit netrvá věčně. Sbírka solidarity ve Skopji vychází z jedinečné sbírky ...celý článek



Časopis 25 - sekce